Park Tysiąclecia się zmienia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Park Tysiąclecia się zmienia

Eko, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 11 lutego 2020
Autor: Magdalena Winiarska

W czerwcu 2020 roku zakończą się prace w Parku Tysiąclecia, który stanie się atrakcyjnym miejscem aktywnego wypoczynku dla mieszkańców lewobrzeża.

„Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu" to projekt, który dotyczy obszaru 19,3 ha. Większość prac została już wykonana, ale efekt końcowy, szczególnie jeśli chodzi o zagospodarowanie zieleni, będzie widoczny w porze wiosenno-letniej.

 Zakres zadania, które wykonuje przedsiębiorstwo inżynieryjne Inmel, obejmuje wykonanie schodów terenowych, alejek parkowych oraz ciągu rowerowego z nawierzchni mineralnej, a także ciągu pieszo-jezdnego o nawierzchni z kostki granitowej, podestów drewnianych (958 m2). Ciągi piesze będą tak połączone ze sobą, że stworzą wygodny układ komunikacyjny, który sprzyjać będzie spacerom parkowymi alejami, a w przyszłości będą mogą połączyć park z sąsiednimi nieruchomościami, nienależącymi do miasta. Aby ułatwić osobom niepełnosprawnym oraz osobom z dziećmi w wózkach dotarcie do alejki spacerowej wzdłuż fosy, w centralnej części parku przy budynku śluzy i prochowni zostanie zbudowana pochylnia. Dla wózków, a także jednośladów przy schodach powstaną odpowiednio szerokie zjazdy. Dodatkowo na alejkach zostanie wyznaczona i specjalnie oznakowana pętla biegowa.

Na terenie parku będą elementy małej architektury, liczne ławki, w tym 2 ławki dla matek karmiących, stojaki na rowery, kosze na odpady, kosze na psie odchody oraz tablice informacyjne. W jego zachodniej części, w zaprojektowanej części wypoczynkowej pojawią się hamaki, leżaki i ławo stoły, a w pobliżu stawu "Felek" - wybieg dla psów z urządzeniami sprawnościowymi dla czworonogów. Dla najmłodszych będzie plac zabaw z zestawami gimnastycznymi, tyrolkami, zjeżdżalniami, huśtawkami oraz miejscami do zabaw w piasku.  We wschodniej części terenu parkowego znajdzie się boisko wielofunkcyjne oraz siłownia plenerowa. Remont obejmie budynek starej prochowni o pow. 60 m2, gdzie powstaną toalety. Wyremontowany zostanie równie ż budynek śluzy, przeznaczony do jej obsługi.

Projekt zakłada odpowiednie doświetlenie parku, dlatego na jego terenie zamontowanych zostanie ponad 200 lamp. Całość objęta będzie monitoringiem miejskim.

W ramach zagospodarowania zieleni nasadzone zostaną 273 drzewa i  2389 krzewów, pojawią się też kwietniki, formowane skarpy oraz trawniki dywanowe.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Kultura, Miasto
    W ramach Toruńskiego Pikniku Archiwalnego cztery instytucje przygotowały drzwi otwarte połączone z prelekcjami, projekcjami, grami, zabawami i konkursami.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje o gwałtownych wzrostach stanów wody na terenie Torunia i powiatu toruńskiego.
  •  Od 1 czerwca zmiany w komunikacji miejskiej
    Miasto, MZK
    Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Kontakt" rozpoczął się spektaklem Przemiana – na podstawie opowiadania Franza Kafki, który wyreżyserował Oliver Frljić – znany polskiej publiczności z głośnej Klątwy w Teatrze Powszechnym w Warszawie.
  • 189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Do udziału w dwóch projektach skierowanych do osób bezrobotnych zachęca Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.