Drzewa od spółki ciepłowniczej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Drzewa od spółki ciepłowniczej

Biznes, Eko, Miasto
Data publikacji: 20 stycznia 2020
Autor: Małgorzata Litwin

Wierzby, klony, lipy – to tylko niektóre gatunki drzew posadzonych w Toruniu w ostatnim czasie dzięki spółce ciepłowniczej PGE Toruń.  Firma ta wspiera też program ochrony sokoła wędrownego. 

Od 9 lat PGE Toruń, spółka należąca do PGE Energia Ciepła z Grupy Kapitałowej, współpracuje z Urzędem Miasta Torunia, wspierając rozwój terenów zielonych w Toruniu. W ciągu tych lat spółka ufundowała założenia zieleni na wielu toruńskich skwerach i parkach - w miejscach częstych spacerów torunian i turystów.

W grudniu 2019 r. PGE Toruń ufundowała nasadzenia wierzb płaczących (odmiana wierzba biała „Tristis”) przy Ślimaku Getyńskim. W poprzednich latach sponsorowała sadzenie jesionów wyniosłych na Bulwarze Filadelfijskim (2018), lip srebrzystych i głogu pośredniego na Placu ToMiTo - Towarzystwa Miłośników Torunia (lata 2016-2017), klonów, bukszpanu wiecznie zielonego na Rynku Nowomiejskim, oprócz tego dębów czerwonych, leszczyn, wierzb płaczących, kasztanowca czerwonego i tuj szmaragdowych w położnych blisko toruńskiej starówki „Dolinie Marzeń” i skwerze Tujakowskiego (lata 2011-2015). Łącznie około 70 drzew na kwotę blisko 100 tys. zł zostało zasadzonych w Toruniu dzięki PGE Toruń.

- Wsparcie rozwoju zieleni jest jednym z działań  PGE Toruń  wpisujących się w troskę o ochronę lokalnego środowiska naturalnego – powietrza i rozwoju ekosystemu miejskiego. Obok działań służących likwidacji niskiej emisji, poprzez przyłączenie obiektów do sieci ciepłowniczej, posadzenie nowych drzew pozytywnie wpływa na poprawę jakości powietrza w Toruniu. Ponadto stanowi element krajobrazu i uatrakcyjnia miejsca, które lubią torunianie i licznie odwiedzający miasto turyści  – mówi Robert Kowalski, prezes zarządu PGE Toruń.

Oprócz drzew i krzewów w centrum Torunia, pracownicy  toruńskiej spółki w ramach akcji wolontariatu GK PGE „Lasy pełen energii” posadzili w ciągu ostatnich 2 lat wspólnie z Nadleśnictwem Toruń i uczniami toruńskiego Zespołu Szkól inżynierii Środowiska, około 2600 młodych dębów w pobliskich lasach (leśnictwo Łysomice).

Spółka wspiera też Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” w działaniach na rzecz ochrony i odbudowy gatunku sokoła wędrownego. Od 2019 roku sokoły gniazdujące na kominie nieczynnej elektrociepłowni PGE Toruń można oglądać online. Obecnie sokoły przygotowują się do kolejnego okresu lęgowego. Toruńskie sokoły można śledzić na żywo  TUTAJ

PGE Toruń, spółka zależna PGE Energia Ciepła, to producent ciepła i energii elektrycznej w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Dzięki stosowanej technologii spełnia przyszłe restrykcyjne normy środowiskowe, co przyczynia się do znaczącej poprawy jakości powietrza w Toruniu, korzystnie wpływa na zdrowie mieszkańców i stan toruńskich zabytków. Spółka jest właścicielem sieci ciepłowniczej i dostarcza ciepło do ponad 100 tys. mieszkańców, lokalnych przedsiębiorstw i instytucji, zaspakajając ok. 60 proc. potrzeb cieplnych Torunia.

Fot. nadesłane PGE Toruń

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    W Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu, w Piernikowym Miasteczku, na terenie Muzeum Artylerii i na Barbarce bawiliśmy się wspólnie z okazji Dnia Dziecka. Na uczestników czekały liczne atrakcje, które dostarczyły mnóstwo zabawy i emocji.
  • Linia autobusowa nr 22
    Miasto, MZK
    1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • Na zdjęciu: podczas pikniku dzieci malują farbami, w tle drzewa
    Kultura, Miasto, Sport
    Długi weekend czerwcowy stoi pod znakiem Dnia Dziecka. I ci najmłodsi, i młodzież na pewno nie będą się nudzić i uśmiech nie będzie schodzić z ich twarzy. A starszym przypominamy – rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt!
  • Kultura, Miasto
    W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
  • Miasto, Sport
    Z okazji 25-lecia działalności Klub Laguna 24 zorganizował na basenie UCS UMK przy ul. Św. Józefa w Toruniu zawody w dniach 1-2 czerwca 2024 r., tj. klubowy Puchar Polski w pływaniu w płetwach pod patronatem honorowym Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Fragment plakatu budżetu obywatelskiego 2025.
    Miasto
    189 projektów znalazło się na liście wniosków zgłoszonych do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2025. Do 14 czerwca 2024 r. można zgłaszać uwagi do tych propozycji.
  • Rządowy program in vitro ruszy zgodnie z planem, czyli od 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 grudnia 2028 roku.
  • 1 czerwca br. wejdą w życie zmiany w komunikacji miejskiej na lewobrzeżu. A już 2 września, na próbę, wróci linia autobusowa nr 22.
  • 4 czerwca 2024 o godz. 18:00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się XX jubileuszowa edycja koncertu kompozytorskiego Pięciolinia Wolności.
  • 1 czerwca 2024 r. startuje ogólnopolska rywalizacja o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Jak co roku Toruń włącza do tej akcji.
  • W niedzielę, 2 czerwca 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Piątek, 31 maja 2024 r., może być burzowy. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Awaria sygnalizacji świetlnej na przejściu dla pieszych na Szosie Bydgoskiej – przy pętli tramwajowej.
  • 30 maja 2024 roku w Toruniu odbyły się uroczystości związane z Bożym Ciałem.