Obchody 100-lecia [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 100-lecia [film]

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.

Uroczystości rozpoczęły się od pikniku historycznego – Halleriady. Na Rynku Staromiejskim skorzystać można było z bryczki, punktu rekrutacyjnego do wojska oraz okazjonalnej mennicy. Posilić się można było również zupą przygotowaną przez kuchnię polową Muzeum Historyczno-Wojskowego. Wydarzenie uświetnił pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką. Widzowie podziwiać mogli prezentację niezwykle trudnych figur na koniach oraz skoków adiutanckich. Całość dopełnił recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego.

Następnie obchody przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci  związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Wniesiono poczty sztandarowe, a przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów.

- Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. - Tu była, jest i będzie tylko Polska!

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - do zgromadzonych na Rynku Staromiejskim zwrócił się także prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Podczas uroczystości na Rynku Staromiejskim prezydent Michał Zaleski został odzczony za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezydent Torunia odebrał z rąk wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua. Medal otrzymał także Bogdan Major.

Trzeci dzień obchodów stulecia zakończył się mszą w intencji Torunia w katedrze Świętych Janów. Słowa podsumowujące do parafian skierował zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- Dziękujemy dziś za odzyskanie niepodległości. Sto lat minęło od tamtych dni i wspominamy jako bardzo odległe. Tym bardziej budzi podziw, że w 1920 r. nikt z Torunian już nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami. Jakież musiało być ich wzruszenie, gdy zobaczyli w Toruniu wojsko polskie, polskie flagi, nasze godła. Spróbujmy odtworzyć nastrój tamtego radosnego i jakże podniosłego wydarzenia. Od kilku dni spotykamy się w różnych miejscach, żeby nie tylko świętować, ale po to by przypomnieć sobie tamte wydarzania, a przede wszystkim, żeby była to lekcja historii – na dziś i na jutro.  


 Fot. Sławomir Kowalski 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojciech Szabelski 


 Fot. Wojciech Szabelski 


Fot. Lech Kamiński


Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.