Wręczono Toruńskie Anioły | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Wręczono Toruńskie Anioły

Miasto
Data publikacji: 29 września 2019
Autor: Filip Tomasik

29 września 2019 r., w Święto Archaniołów Michała, Rafała i Gabriela, zakończył się festiwal Anielskie Spotkania. Jego kulminacyjnym momentem tradycyjnie była uroczystość wręczenia statuetek Toruńskiego Anioła połączona z Koncertem Galowym.

Anielskie Spotkania odbywają się w Toruniu od 2005 roku z inicjatywy Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”. Niezmiennie najważniejszą misją festiwalu jest promocja idei wolontariatu wśród młodzieży i dorosłych, przy zaangażowaniu jak najszerszej liczby instytucji z naszego miasta, m.in. przedszkoli, szkół, warsztatów terapii zajęciowej, świetlic środowiskowych. Na czternastą edycję organizatorzy przygotowali różnego rodzaju wystawy, koncerty, zajęcia edukacyjne czy wernisaż. To świetna okazja na integrację środowiska wolontariuszów, a także promowanie turystycznych, kulturalnych oraz artystycznych walorów Torunia.

Koncert Galowy kończący czternastą edycję festiwalu odbył się w niedzielę 29 września 2019 roku w Dworze Artusa. W części muzycznej Artyści Scen Warszawskich zaprezentowali piosenki Wojciecha Młynarskiego. Stałym punktem wydarzenia jest ogłoszenie laureatów  Toruńskiego Anioła. Statuetki wręczał prezydent Michał Zaleski.

- Anielskie spotkania adresowane są do ludzi wyjątkowych - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - To radosny czas świętowania i przypominania o aniołach, a Toruń - miasto aniołów musi pamiętać o swoich patronach anielskich. Te ostatnie dni puentowane są dziś wyróżnieniem osób, instytucji i podmiotów, które można nazwać anielskimi. Trzy symboliczne Anioły trafiają do osób, które mają otwarte serce i umysł na innych. Chcą pomagać i dawać z siebie więcej niż przeciętnie każdy z nas przewiduje i planuje w swoim życiu. Dają tym samym bardzo dobry przykład innym. Bądźmy tymi, którzy potrafią wejść na drogę dawania pomocy i serca innym.

W kategorii ogólnopolskiej wyróżniono Grzegorza Polakiewicza – wędrownego ewangelizatora, przyjaciela bezdomnych i ubogich, a także muzyków i ludzi kultury. Toruńskiego Anioła w kategorii regionalnej odebrało Zgromadzenie Sióstr Albertynek Posługujących Ubogim z Bydgoszczy, które na co dzień zapewnia posiłek ubogim i bezdomnym. Natomiast w kategorii miejskiej statuetkę odebrał Jacek Rutkowski, który wspiera finansowo dzieci, młodzież i niepełnosprawnych, motywuje ich do nauki i sportu, a także jest założycielem Fundacji Pomagajmy Razem.

- Święta Teresa powiedziała kiedyś, że nie ma ludzi wielkich, są tylko mali ludzie z wielką miłością - stwierdził Grzegorz Polakiewicz. - Każdy z nas jest malutki przy tej Bożej miłości. Będąc wolnym człowiekiem, można wziąć tę miłość Bożą i obdarzyć ją drugiego człowieka. Można być bogatym lub biednym, wykształconym lub bez szkoły, prezydentem miasta albo mieszkańcem małej wioski - każdy z nas może wziąć tę miłość Bożą.

fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: kolarki jadą na rowerach w wyścigu, obok mury gotyckie Torunia
    Drogi, Miasto, Sport
    25 lipca 2024 roku (czwartek) odbędzie się V Międzynarodowy Wyścig Kolarski Kobiet Śladami Królewny Anny Wazówny. Zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone w dniu wydarzenia od godziny 0:00 do 20:00.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Na zdjęciu: dwóch mężczyzn trzyma koszulkę hokeisty z numerem "Sto"
    Miasto, Sport
    Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Pracujemy nad Urban Labem
    Miasto
    Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
  • Toruń uczestniczy w naborze miast do projektu „Urban Lab – Miasto dla Młodych”.
  • Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
  • W drugim kwartale 2025 roku pierwsi czytelnicy odwiedzą nowe wnętrza Książnicy Kopernikańskiej. Nowoczesny wielofunkcyjny budynek powstaje przy ul. Słowackiego w miejscu dawnej czytelni.
  • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.