Jubileusz Fundacji „Arkadia” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jubileusz Fundacji „Arkadia”

Miasto
Data publikacji: 24 października 2018
Autor: Magdalena Winiarska

Od 25 lat pomaga osobom z niepełnosprawnością intelektualną – swój jubileusz obchodzi Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”.

Z tej okazji w dniu 24 października 2018 roku w Dworze Artusa odbył się Bal Jubileuszowy. Część oficjalną poprowadził Wojciech Malajkat. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechu wywołał film pokazujący działalność fundacji.

- Cieszę się, że w działaniach fundacji, które zobaczyliśmy na filmie, ma swój udział także miasto Toruń. Miasto czuło się zobowiązane, żeby te miejsca, w których fundacja istnieje, przygotować, budynki wyremontować i wyposażyć. Teraz z dumą oglądałem na filmie, jak korzystacie z tych miejsc, jaką sprawia wam to radość. I o to w tym wszystkim chodzi - żeby wyciągać do siebie rękę – powiedział prezydent Michał Zaleski, zapewniając, że fundacja zawsze może liczyć na wsparcie i pomoc miasta.

W 1999 roku władze miasta przekazały należącą do gminy nieruchomość przy ul. Młyńskiej 2-4 w Toruniu na potrzeby Ośrodka Terapii Zajęciowej, przekształconego w 2001 r. w Warsztat Terapii Zajęciowej przy Fundacji na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia”. Od tego czasu Gmina współpracuje z Fundacją w ramach Programu Działań Miasta Torunia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych, w szczególności w zakresie wspierania finansowego realizowanych przez nią projektów. W Warsztacie Terapii Zajęciowej uczestnicy mają możliwość rozwijania swoich kompetencji i umiejętności w 11 pracowniach. Przygotowują się tam do podjęcia pracy w określonych zawodach, ucząc się wykonywania zarówno czynności pracy, jak i organizacji pracy.

W 2017 roku Gmina Miasta Toruń zaadaptowała, wyremontowała i przekazała Fundacji obiekty przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 80 C i 80 D z przeznaczeniem na przeniesienie Warsztatów Terapii Zajęciowej z ul. Młyńskiej oraz na prowadzenie nowej formy wsparcia dla osób niepełnosprawnych - Specjalistyczny Środowiskowy Dom Samopomocy dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Wsparciem w SŚDS zostały objęte dorosłe osoby z głęboką niepełnosprawnością, które nie mają perspektywy na samodzielne funkcjonowanie i są całkowicie zależne od swoich opiekunów. Nowa lokalizacja ułatwia ich rehabilitację społeczną i jest istotnym wsparciem dla ich rodziców i opiekunów – tzw. wsparciem wytchnieniowym.

Spotkanie w Dworze Artusa było okazją do podziękowań założycielom fundacji, jej przyjaciołom, darczyńcom. Specjalne podziękowanie skierowane zostało do rodziców podopiecznych. – Najważniejszymi przyjaciółmi naszej fundacji są rodzice naszych podopiecznych i uczestników warsztatów. Oni są najlepszymi specjalistami, bo wiedzą, jakie potrzeby mają ich synowie i córki. Zaufali nam, że jesteśmy w stanie część tych potrzeb zaspokajać. Wspierają nas też w wizji, którą ma fundacja, a która wskazuje, że osoba dorosła z niepełnosprawnością intelektualną jest w stanie funkcjonować w społeczeństwie w miarę samodzielnie i w miarę swoich możliwościpowiedział Jan Młynarczyk z rady nadzorczej fundacji.

W ramach fundacji przy ul. Młyńskiej została zorganizowana agencja zatrudnienia wspomaganego, która zajmuje się wsparciem osób z niepełnosprawnością intelektualną przy wejściu na otwarty rynek pracy. Ponadto zostało utworzone mieszkanie treningowe, w którym osoby z niesprawnością intelektualną przebywają przez 5 miesięcy, zwiększając swoje umiejętności samodzielnego funkcjonowania. Projekt realizowany jest ze środków unijnych  -  skierowany do 24 osób,  jednoczasowo w mieszkaniu przebywają 4 osoby.

Fundacja Arkadia to także praca w terenie, w toruńskich zakładach pracy, gdzie trenerzy zatrudnienia wspomaganego asystują osobie niepełnosprawnej od pierwszych kontaktów z pracodawcą, ucząc nowego zawodu. Trener pracy pomaga dostosować stanowisko i zakres obowiązków do możliwości danej osoby, uczy obowiązków pracy, pomaga dostosować się do sytuacji społecznej w pracy i wspiera w osiąganiu w niej samodzielności.

Warto podkreślić, że Fundacja Arkadia jako pierwsza założyła w regionie spółkę non-profit, zatrudniającą pracowników z niepełnosprawnością oraz trenera pracy. Spółka funkcjonuje w Toruniu i okolicach i oferuje proste prace porządkowe, sprzątanie po remontach, utrzymanie terenów zielonych. Spółka nie działa dla zysku - jej głównym celem jest rehabilitacja zawodowa pracowników.

- Chcielibyśmy w najbliższym czasie stworzyć dom krótkookresowego pobytu dla naszych uczestników, ale i dla wszystkich mieszkańców Torunia z niepełnosprawnością. Chcemy też rozwijać się w stronę mieszkalnictwa wspieranego, rodzinnych domów pomocy i DPS-u, który pomoże osobom potrzebującym specjalistycznej pomocy medycznejprzedstawiła plany fundacji prezes zarządu Marta Hewelt.

Fundacja na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Arkadia” istnieje od 25 lat. Celem jej działalności jest pomoc osobom z niepełnosprawnością intelektualną w osiąganiu samodzielności i niezależności życiowej na wszystkich etapach życia. Obecnie pod opieką fundacji jest około 100 osób niepełnosprawnych z Gminy Miasta Toruń.

Swoją działalność fundacja realizuje w szczególności poprzez:
‒ pomoc szkołom specjalnym wspierającym osoby z niepełnosprawnością intelektualną od urodzenia do zakończenia edukacji,
‒ prowadzenie Specjalistycznego Środowiskowego Domu Samopomocy,
‒ prowadzenie Warsztatu Terapii Zajęciowej,
‒ bezpośrednie przygotowanie do wejścia na otwarty rynek pracy,
‒ realizowanie zatrudnienia wspomaganego,
‒ prowadzenie mieszkalnictwa treningowego.

Fot. Lech Kamiński



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Marcin Centkowski, rzecznik prasowy prezydenta miasta Torunia
    Miasto
    Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
    Miasto, Sport
    Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Spotkanie prezydenta Torunia z nowym Kolegium Rektorskim UMK
    Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski spotkał się 1 lipca 2024 r. z rektorem UMK prof. dr hab. Andrzejem Tretynem i członkami nowego kolegium rektorskiego.
  • Widok z lotu ptaka na remontowany odcinek ulicy Grudziądzkiej
    Drogi
    W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Na zdjęciu plakat w tle stoją ludzie
    Kultura, Miasto, Sport
    Dla około 29 tys. toruńskich dzieci i młodzieży rozpoczęły się w wakacje – ci, którzy będą w Toruniu nie mogą narzekać na nudę. Jak co roku miasto przygotowało szeroką ofertę zajęć sportowych i kulturalnych.
  • Pani Anna Głuszek nowa Dyrektor Wydział Rozwoju i Programowania Europejskiego
    Miasto
    Zmiany kadrowe w Urzędzie Miasta Torunia. 1 lipca 2024 r. stanowisko Dyrektora Wydziału Rozwoju i Programowania Europejskiego objęła Pani Anna Głuszek.
  • W najbliższy czwartek 4 lipca 2024 r. rusza remont ulicy Grudziądzkiej w Toruniu w rejonie targowiska miejskiego.
  • Inauguracja wakacji na basenie Aqua Toruń za nami. W piątek 28 czerwca 2024 r. odbyło się wydarzenie „Aqua & Music & Sport”. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji w basenach i wokół obiektu. Wstęp dla dzieci i młodzieży na wydarzenie był bezpłatny.
  • W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 20 czerwca 2024 r. odbyła się konferencja naukowa „Osoba z ASD w społeczeństwie – poznać, zrozumieć, wspierać”. W wydarzeniu wzięła udział zastępczyni Prezydenta Miasta Torunia Dagmara Zielińska.
  • Nowym Komendantem Miejskim Policji w Toruniu został insp. Witold Markiewicz. Uroczysta zbiórka z okazji przejęcia obowiązków odbyła się 1 lipca 2024 r.
  • Prezydent Miasta Torunia Paweł Gulewski spotkał się z przedstawicielami klubu Elana: prezesem Danielem Traczykowskim i trenerem Rafałem Więckowskim.
  • Marcin Centkowski z końcem czerwca 2024 r. objął stanowisko rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia.
  • Ponad 1000 prac plastycznych wpłynęło do Muzeum Okręgowego w ramach 45. Międzynarodowego Konkursu Plastycznego dla Dzieci i Młodzieży „Moja Przygoda w Muzeum”.
  • Każdy nowy obiekt z miejscami noclegowymi dla gości, którzy odwiedzają Toruń cieszy. Dzisiaj (1.07.2024 r.) zastępca Prezydenta Miasta Torunia Rafał Pietrucień odwiedził jeden z najmłodszych hosteli, który mieści się przy ul. Podmurnej 31. Hostel Happy Street prowadzi Fundacja Kopernikańska. Pokoje mają od czterech do dziesięciu łóżek. W sumie...