XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

XV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

Data wydarzenia
-
logo UMK
Opis wydarzenia: 

Hasło przewodnie: (Do)wolność Czytania
8-15.05.

  • Wystawa (Do)wolność Czytania – ekspozycja różnych form wydawniczych książek i czasopism ze zbiorów BU

8.05. (wtorek)

  • godz. 18.00 Koncert polonezów połączony z otwarciem wystawy Taniec ojców to odwieczny! Cenne druki polonezów ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej

W ramach 25. Festiwalu Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich „Probaltica”
Na wystawie zostaną zaprezentowane unikatowe druki, które są częścią kolekcji polonezów, zgromadzonej w Sekcji Zbiorów Muzycznych BU, uznawanej za największy w kraju zbiór twórczości polonezowej powstałej w Polsce i Europie od XVIII wieku po czasy współczesne. Twórcą kolekcji był dr Stefan Burhardt - pierwszy dyrektor biblioteki, a następnie kierownik działu Zbiorów Muzycznych. Będzie można zobaczyć cymelia i dzieła o dużej wartości artystycznej i archiwalnej, m.in.: Michała Kleofasa Ogińskiego, Karola Kurpińskiego, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Henryka Wieniawskiego. Ekspozycja czasowa zostanie zaprezentowana również w Dworze Artusa (2-6 maja). Towarzyszyć jej będzie wystawa plenerowa na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego (1-20 maja).
Koncert: Jan Kalinowski – gitara, Valery Ivanow - skrzypce, Larisa Strelita-Strelle – wiolonczela, Marcin Pająk – fortepian, Szymon Barczak – wiolonczela.

9.05. (środa)

  • godz. 8.30-16.00 Majowy Kiermasz Książek za Złotówkę. Okazja do nabycia ciekawych publikacji, płyt itp.
  • godz. 13.00 Toruń i Wisła - promocja albumu

Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Krzysztof Mikulski i redaktor Jacek Kiełpiński. Rozmowa o roli rzeki Wisły - naturalnego szlaku ekologicznego i kulturowego z południa na północ kontynentu - w życiu miasta Torunia. Gdyby nie Wisła, nie byłoby w tym miejscu grodu Kopernika, gotyku i piernika. To właśnie ta rzeka stałą się przyczyną istnienia Torunia. Album powstał w 2017 roku i stanowi podsumowanie obchodów Roku Rzeki Wisły w Polsce.

10.05. (czwartek)

  • godz. 9.00-11.00 Omeka: czyli tworzenie narracyjnych wystaw cyfrowych, i nie tylko…

Warsztaty dla osób zainteresowanych zdobyciem wiedzy i umiejętności z zakresu budowy cyfrowych archiwów oraz tworzenia narracyjnych wystaw za pomocą otwartoźródłowego systemu Omeka. Prowadzący: dr Dominik Piotrowski, zapisy: dpi@umk.pl

  • godz. 8.30-16.00 Majowy Kiermasz Książek za Złotówkę

14.05. (poniedziałek)

  • godz. 11.00-17.00 VI Toruński Kiermasz Książki Regionalnej

Toruński Oddział Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i BU zapraszają na kiermasz wydawnictw regionalnych dotyczących Pomorza Wschodniego i Zachodniego, Warmii, Mazur, Powiśla i województwa kujawsko-pomorskiego.
Imprezy towarzyszące:

  • godz. 11.30 Premiera kolejnej części pomnikowego dzieła Historia Pomorza. t. V (1918–1945): Województwo pomorskie i Wolne Miasto Gdańsk 1918–1939. Część 2: Polityka i kultura, pod redakcją Szczepana Wierzchosławskiego i Przemysława Olstowskiego, wydanej przez Towarzystwo Naukowe w Toruniu. O książce z jej redaktorami i zarazem jednymi ze współautorów rozmawia Michał Targowski.
  • godz. 13.15 Spotkanie z Kazimierzem Trybulskim, autorem powieści historycznych i promocja jego najnowszej książki „Chrystian”, opartej na życiorysie biskupa misyjnego Chrystiana.
  • godz. 15.00 Przepis na „młodsze pokolenie” – ilustrowana pokazem multimedialnym rozmowa o najnowszym wydawnictwie Toruńska architektura sakralna po 1945 r.: minimalizm czy kultura nadmiaru? oraz całej serii Toruńskie zabytki młodszego pokolenia wydawanej przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Opowiedzą o tym: Katarzyna Kluczwajd, redaktorka tomów serii (wspólnie z Michałem Pszczółkowskim), prezes OT SHS, Zbyszek Filipiak, prezes Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne, Kamil Snochowski, grafik, autor koncepcji i graficznego opracowania serii książek.

15.05. (wtorek)

  • godz. 18.00 Toruńczycy z wyboru – wystawa artystów fotografików Jadwigi i Marka Czarneckich, prezentująca sylwetki obcokrajowców, którzy wybrali Toruń na miejsce swej działalności i życia. 

Marek Czarnecki – artysta fotografik, doktor sztuki filmowej, członek British Institute of Professional Photography i The Master of Photographer Association (Wielka Brytania) oraz International Association of Panoramic Photographers (USA). Prezes Okręgu Kujawsko-Pomorskiego oraz Vice Prezes Zarządu Głównego Związku Polskich Artystów Fotografików. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Ośmiokrotnie otrzymał statuetkę Oskara przyznawaną przez BIPP i MPA.
Jadwiga Czarnecka – artysta fotografik, grafik i webdesigner, członek Związku Polskich Artystów Fotografików. Głównym obiektem zainteresowań artystki jest natura, człowiek i detal architektoniczny.

19.05. (sobota)

  • godz. 9.00-13.30 IV Bieg z książką

Organizatorzy: Program Absolwent UMK i Klub Maratoński UMK; Partner: Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu. W Roku Zbigniewa Herberta nazwa biegu nawiązuje do tomiku wierszy „Struna światła” autorstwa poety - absolwenta UMK. Trasę należy pokonać, trzymając w ręku książkę ważącą minimum 100 gram, najlepiej Z. Herberta.

Program:
godz. 9.00 otwarcie biura zawodów (BU)
do godz. 10.00 zapisy nowych zawodników biegu oraz zgłoszenia nowych sztafet
do godz. 10.30 weryfikacja zawodników, przyjmowanie wpłat, wydawanie materiałów
godz. 11.00 start biegu głównego
godz. 11.30 zamknięcie mety biegu głównego
godz. 11.30-12.00 konkursy sprawnościowe dla biegaczy
godz. 12.00 start sztafety
ok. godz. 12.30 ogłoszenie wyników rywalizacji i wręczenie nagród w biegu głównym i sztafecie
Trasa: leśne ścieżki i alejki na terenie miasteczka akademickiego na Bielanach i terenach przyległych. Bieg główny - 3,262 km, sztafeta - 326 m dla każdego uczestnika.
Zgłoszenia i dalsze szczegóły: absolwent.umk.pl/bieg-z-ksiazka-2018
Organizatorzy: Biblioteka Uniwersytecka i Koło Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich przy BU

Data: 
08.05.2018 (Całodzienne) — 15.05.2018 (Całodzienne)
Miejsce: 
ul. Gagarina 13
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Kultura, Miasto
    W czasie podróży przez Polskę francuski inżynier André Gustave Citroën w 1919 r. nabył patent na sposób wytwarzania maszyny do obróbki kół zębatych daszkowych. Tak w 1919 r. ruszyła produkcja znanych na całym świecie samochodów, a zazębienie daszkowe znalazło się w logo marki Citroena. W trakcie bieżącego weekendu do Torunia zawitało 3000...
  • 100 dni Pawła Gulewskiego jako Prezydenta Torunia
    Miasto
    15 sierpnia minęło 100 dni od zaprzysiężenia Pawła Gulewskiego na stanowisko Prezydenta Miasta Torunia.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Aquapark przy Hallera ponownie otwarty
    Miasto, Sport
    Od najbliższego poniedziałku (19.08.2024 r.) będzie można korzystać z krytego basenu w Mini Aquaparku przy ul. Hallera 79.
  • Dołącz do SKŁAD-u! Zrealizuj performance muzyczny lub wystawę.
  • Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • - Od godz. 12:00 w czwartek 15 sierpnia do godz. 20:00 w sobotę 17 sierpnia 2024 r. prognozowane są upały. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 29°C do 31°C, temperatura minimalna w nocy od 17°C do 19 °C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.