MZK czeka remarszrutyzacja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

MZK czeka remarszrutyzacja

Jak wygląda tworzenie rozkładów jazdy, jakie szykują się zmiany w taborze miejskim - na te pytania odpowiada Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Rozmowa z Marcinem Kowallkiem ukazała się w magazynie „Nowości”, 6.10.2017 r.

- Co należy uwzględnić przy opracowywaniu rozkładów jazdy komunikacji miejskiej?
Przy projektowaniu rozkładów jazdy przede wszystkim brana jest pod uwagę trasa przejazdu. Uwzględnia się także sygnalizacje świetlne, umiejscowienie przystanków, utrudnienia wynikające z ruchu drogowego, potencjalną liczbę pasażerów, cel podróży - czyli zapotrzebowanie, jakie generują zakłady pracy, szkoły i inne instytucje.

- A jakie jeszcze istotne elementy trzeba brać pod uwagę przy planowaniu rozkładów?
Takim składnikiem jest chociażby dobór czasu przejazdu całej trasy danej linii, uwzględniający powyższe uwarunkowania.  Rozkład jazdy prawie każdej linii w Toruniu zawiera różne czasy przejazdu w zależności od pory dnia – krótsze wczesnym rankiem i wieczorem, a także w dni wolne. Z kolei w godzinach szczytów komunikacyjnych - dłuższe. Czas przejazdu większości linii w Toruniu wynosi od 25 do 35 minut, a różnice w przejazdach pomiędzy najkrótszym przebiegiem a najdłuższym wynoszą od 2 do nawet 7 minut.  Ważnym elementem przy ustalaniu godzin odjazdów i częstotliwości kursów są godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Tak samo jest w przypadku dostosowania rozkładu do zajęć szkolnych czy wykładów na uczelniach. Zaznaczyć trzeba, że wiele linii komunikacyjnych i poszczególnych kursów jest ukierunkowanych na dowóz młodzieży szkolnej i studentów.

- W jaki sposób pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej monitorują sytuację związaną z rozkładem jazdy? Jak wprowadzone są ewentualne korekty do niego?
W wydziale jest wyznaczona do tego specjalna osoba. Sprawdza nie tylko zapełnienie poszczególnych kursów, ale również ich punktualność i proponuje optymalizację zmian w rozkładach jazdy. Na podstawie tych spostrzeżeń, wniosków mieszkańców i przekazywanych uwag, w MZK dokonywane są korekty.

- Czy często następują zmiany w rozkładach w komunikacji miejskiej na terenie Torunia?
Zmiany wprowadzone są w uzasadnionych przypadkach na podstawie wniosków organizatora, mieszkańców oraz MZK. Te uzasadnione przypadki to najczęściej opóźnienia przejazdu autobusów lub zbyt duże napełnienia pojazdów. Każda zmiana rozkładu jazdy wiąże się jednak ze zmianą godziny odjazdu z poszczególnych przystanków, a więc wymusza zmianę, którą zawsze odczuje pasażer, a najbardziej ten niezainteresowany zmianą rozkładu. Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzane są również na czas realizacji robót drogowych i torowych. Obecnie takie sytuacje mamy na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz autobusowych nr 16, 18, 27, 31 i 32 i mają związek odpowiednio z przestawieniem wiat na Alei Solidarności  i z przebudową ul. Szosa Chełmińska.  

-  Kiedy ostatnio przeprowadzono większą rewolucję w rozkładach jazdy? Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo jakieś zmiany?
Komunikacja miejska pełni służebną rolę na rzecz mieszkańców miasta i wprowadzanie rewolucyjnych rozwiązań nie jest wskazane. Zmiany w komunikacji miejskiej muszą być wprowadzane ewolucyjnie, żeby nie pojawił się chaos.  Na przykład wprowadzając nowe linie autobusowe przez most gen. E. Zawackiej, żaden z autobusów  kursujących starym mostem nie  zmienił trasy przejazdu. Obecnie pracujemy nad zmianami w sieci połączeń komunikacyjnych, jakie będziemy stopniowo wprowadzać w związku z tak zwaną remarszrutyzacją.

- Co to oznacza?
Zmiana tras linii autobusowych będzie wypadkową zmian w sieci komunikacji tramwajowej, szczególnie po uruchomieniu trasy w kierunku osiedla zwanego JAR. Wówczas oprócz linii obsługujących obszary pozbawione sieci tramwajowej, powstaną nowe linie dowożące, które będą transportowały mieszkańców. Wprowadzanie zmian będzie konsultowane i rozłożone na okres najbliższych kilku lat.

-  Jakie modernizacje czekają komunikację miejską w Toruniu w najbliższych latach?
Trwają prace projektowe dla budowy trasy tramwajowej do osiedla zwanego  JAR.  Planujemy, że nową trasą pojadą tramwaje dwóch linii, jedna z osiedla Na Skarpie, a druga z Bydgoskiego Przedmieścia. Oprócz nowej trasy przebudujemy istniejące torowiska tramwajowe, sieć trakcyjną m.in. przy ul. Bydgoskiej, Kraszewskiego i Szosie Lubickiej oraz  wybudujemy drugi węzeł przesiadkowy przy Pl. Rapackiego.  Planowany jest zakup kolejnych nowych tramwajów niskopodłogowych do obsługi nowej linii do osiedla zwanego JAR. W najbliższym czasie chcemy także zakupić tabor autobusowy - 12 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych.



Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Kultura, Miasto
    Od 12 do 14 lipca 2024 r. odbędzie się pierwsza edycja On The Move Music Festival.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.