Rozpoczęły się XVIII Światowe Igrzyska Polonijne w Toruniu | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Sport

Rozpoczęły się XVIII Światowe Igrzyska Polonijne w Toruniu

Światowe Igrzyska Polonijne w Toruniu

29 lipca - 6 sierpnia 2017 r. w Toruniu odbywają się XVIII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne Toruń 2017. 

To największa impreza sportowa na świecie, adresowana do Polaków mieszkających za granicą. Igrzyska są dla nich okazją do rywalizacji sportowej i spotkania z rodakami z różnych stron świata, ale przede wszystkim do odwiedzenia rodzinnego kraju i poznania jego walorów turystycznych.

Organizatorami wydarzenia są Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” i miasto Toruń. Impreza odbędzie się pod auspicjami Senatu RP oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki RP, a swym Honorowym Patronatem objął ją Prezydent RP Andrzej Duda.

Do Torunia przyjechało blisko 1.000 uczestników z 33 krajów świata: Argentyny, Australii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Czech, Danii, Egiptu, Ekwadoru, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Kanady, Kazachstanu, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Mołdawii, Niemiec, Norwegii, RPA, Rosji, Singapuru, USA, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Węgier i Wielkiej Brytanii. Najliczniejsze reprezentacje to: Czechy, Litwa, Kanada i Białoruś.

(kliknij na obrazek by powiększyć plakat)

Wszyscy uczestnicy wraz z pakietem startowym otrzymają pamiątkowy medal, który jednoznacznie kojarzy się z Toruniem i jego legendarnymi piernikami. Fundatorem medali jest Fabryka Cukiernicza KOPERNIK S.A.

Zawodnicy wezmą udział w aż 25 dyscyplinach sportowych. Będą to: piłka nożna, futsal, siatkówka, siatkówka plażowa, koszykówka, piłka ręczna, pływanie, tenis ziemny, tenis stołowy, badminton, brydż, szachy, golf, kolarstwo MTB, bowling, strzelectwo, nordic walking, ringo, żeglarstwo, ergometry, lekkoatletyka – konkurencje techniczne, lekkoatletyka – konkurencje biegowe, bieg na 5 km, turniej rodzinny, turniej dziecięcy.

Medale za współzawodnictwo sportowe prezentują się natomiast tak:

 

Zawody odbywać się będą codziennie w godzinach od 9.30 do 15.00 na toruńskich obiektach sportowych i terenach rekreacyjnych. Są wśród nich: Toruński Ośrodek Sportu (stadion miejski i obiekty towarzyszące) przy ul. Bema, Arena Toruń, Centrum Sportowo – Rekreacyjne Przy Skarpie, Centrum Siatkówki Plażowej przy Pl. Św. Katarzyny, Centrum Sportowo – Rekreacyjne przy ul. Armii Ludowej, Uniwersyteckie Centrum Sportu, hala sportowa (Elektryk) przy ul. Międzymurze, hala sportowa (ZSO nr 4) przy ul. Warszawskiej, pole golfowe TAFORT przy ul. Kociewskiej, kręgielnia (Lucky Star – CH Plaza), strzelnica Bractwa Kurkowego przy ul. Szosa Chełmińska, tereny rekreacyjne pod nordic walking i bieg na 5 km (lasek Rudelka oraz campus akademicki), tor MTB Na Skarpie, a także Przystań Toruń.

W Centrum Targowym Park funkcjonować będzie „Wioska Olimpijska” – miejsce spotkań i integracji wszystkich uczestników imprezy. To tutaj, codziennie dokonywane będą dekoracje medalowe (medale w niektórych dyscyplinach ze względu na ich ilość będą wręczane bezpośrednio na obiektach sportowych w trakcie i po zawodach, np.: pływanie, lekkoatletyka), po ceremoniach dekoracji zawodnicy i osoby towarzyszące wezmą udział  w części kulturalnej (występy artystów, koncerty, kabaretony). Organizatorzy przygotują także punkty gastronomiczne, wystawowe, turystyczne, handlowe oraz strefy zabaw dla dzieci.

Przed rozpoczęciem Igrzysk Polonijnym w Toruniu odbył się XXIV Światowy Sejmik Olimpijski PKOl oraz III Żeglarskie Mistrzostwa Świata Polonii.


Ceremonia otwarcia XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych planowana jest na dzień 29 lipca na godz. 20:30 i odbędzie się w Arenie Toruń. Przedsięwzięcie jest organizowane przez agencję SOS Music we współpracy z TVP Polonia, Toruńską Agendą Kulturalną, Wydziałem Kultury, Wydziałem Promocji oraz Wydziałem Sportu i Turystyki.

Część oficjalna obejmuje: powitania, wystąpienia, przemarsz uczestników, hymn Igrzysk, Apel Olimpijski, zapalenie znicza przez toruńskich olimpijczyków (Sławomira Kruszkowskiego, Łukasza Pawłowskiego, Marcina Mientkiego, Natalii Rutkowskiej oraz Edyty Jasińskiej w asyście 50 kolarzy UKS Copernicus oraz 35 uczniów SMS). W części artystycznej zaplanowano występy akrobatów i baletu. Spektakl realizowany będzie na 4 planach scenicznych, a jego zwieńczeniem będzie koncert zespołu FEEL. Ceremonia otwarcia dedykowana jest Polonii oraz mieszkańcom Torunia (wstęp bezpłatny).

Ceremonia zakończenia natomiast odbędzie się w Fosie Zamkowej artyści Studia Buffo zaprezentują po raz pierwszy wyjątkowy muzyczny spektakl "Romeo i Julia" w 3D na kurtynach wodnych. Specjalna premiera połączona z ceremonią zakończenia Igrzysk – 5 sierpnia. Część oficjalna i sportowa: wystąpienia, podsumowanie Igrzysk, wręczenie pucharów w klasyfikacji generalnej i Fair Play oraz przekazanie flagi organizatorom Igrzysk w 2019 r. rozpocznie się o godz. 21:00, natomiast spektakl o godz. 21:30. 

Romeo i Julia 3D plakat

 

 

Zgodnie z pkt. 11 REGULAMINU ŚWIATOWYCH IGRZYSK POLONIJNYCH STOWARZYSZENIA „WSÓLNOTA POLSKA” w dniu 29 lipca 2017 r. została powołana RADA IGRZYSK w składzie:

  1. dr ambasador Witold Rybczyński – przedstawiciel Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
  2. Zbigniew Fiderewicz – Zastępca Prezydenta Miasta Torunia,

      Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Igrzysk, przedstawiciel współorganizatora - przewodniczący RADY   IGRZYSK

  1. Henryk Cieślar – przedstawiciel Polonii Czech
  2. Andrzej Janeczko – przedstawiciel Polonii Hiszpanii
  3. Danuta Zielińska – przedstawiciel Polonii Kanady

Zadaniem RADY IGRZYSK jest podejmowanie decyzji w sprawach nadzwyczajnych, wykraczających poza zakres jednej dyscypliny sportu.

Rada Igrzysk przeprowadziła do chwili obecnej dwa posiedzenia i dwukrotnie spotkała się z szefami ekip reprezentacji na terenie „Wioski Olimpijskiej w Centrum Targowym Park.

Rada Igrzysk obraduje codziennie w Centrum Targowym Park.

____________________________________________________________________________________________________________________________________________

Sponsorzy XVIII Światowych Letnich Igrzysk Polonijnych Toruń 2017

Fabryka Cukiernicza  Kopernik SA

  1. Atrium Poland 1 Sp. z o.o. Copernicus 2 Spółka komandytowa
  2. Henkel & Co Vinpol Polska Sp. z o.o.
  3. Zakład Drogowo Budowlany  Sp. z o.o. Spółka komandytowa 
  4. Mires Sp. z o.o. Sp. komandytowa
  5. Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych SA
  6. Marwit Sp. z o.o.
  7. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne Energoterm  Spółka z o.o.
  8. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
  9. Cereal Partners Poland „Toruń Pacific” Sp z o.o.,
  10. Grupa Lotos SA
  11. One sport Sp. z o.o.
  12. Phu Polmozbyt Toruń Holding SA
  13. Hotel Filmar
  14. Twarde Pierniki SA
  15. Akademicki Związek Sportowy Uniwersytetu Mikołaja Kopernika
  16. PlSports
  17. Krajowa Rada Drobiarstwa Izba Gospodarcza
  18. Cukiernia "BALTAZAR"
  19. Piekarnia cukiernia BARTKOWSCY

kliknij i powiększ

 

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu
    Miasto
    Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.