Marsz Białej Wstążki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Marsz Białej Wstążki

Pod hasłem "Niealimentacja to HAŃBA!" we wtorek, 8 grudnia ulicami starówki przejdzie marsz międzynarodowej kampanii „Biała wstążka”.

"Biała Wstążka" to międzynarodowa kampania przeciw przemocy wobec kobiet, zainicjowania w 1991 r. w Kanadzie po tragicznych wydarzeniach z 6 grudnia 1989 r. w Montrealu. 25-letni Marc Lepine zastrzelił wówczas 14 kobiet w budynku montrealskiej politechniki, a jako uzasadnienie swojej nienawiści do nich podał, że uważa za niewłaściwe, aby kobiety kończyły studia techniczne i zabierały miejsca mężczyznom. Na masakrę zareagowało około stu tysięcy mężczyzn, którzy na znak sprzeciwu wobec jakiejkolwiek przemocy wobec kobiet przypięli do ubrań białą wstążkę.

Co roku w rocznicę tych wydarzeń w ponad pięćdziesięciu krajach świata odbywają się symboliczne marsze "Białej Wstążki", których uczestnicy przypominają o wciąż zdarzających się przypadkach przemocy wobec kobiet i apelują o reagowanie na przemoc w otoczeniu.

Także i Toruń włącza się od lat w tę kampanię, poświęconą w tym roku problemowi niepłacenia alimentów na dzieci, będącego formą przemocy ekonomicznej wobec kobiet.

We wtorek, 8 grudnia ulicą Szeroką przejdzie marsz „Białej Wstążki” z udziałem przedstawicieli miejskich instytucji pomocowych, Policji i Straży Miejskiej i uczniów toruńskich szkół. Uczestnicy wyruszą o godz. 13.00 spod zegara przy EMPiK-u i przejdą pod pomnik Mikołaja Kopernika. Organizatorem marszu jest Miejski Ośrodek Edukacji i Profilaktyki Uzależnień w Toruniu.

Kobiety, które doświadczają przemocy, mogą liczyć w Toruniu na wsparcie Działu Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa Specjalistycznego MOPR przy ul. M. Skłodowskiej- Curie 82-84. Co roku pracownicy tej placówki podejmują kilka tysięcy działań, których celem jest pomoc osobom w sytuacjach kryzysowych: rozmów indywidualnych, konsultacji, terapii, wizyt w środowisku zamieszkania podopiecznych, kontaktów z różnymi instytucjami pomocowymi: sądami, kuratorami sądowymi, pracownikami socjalnymi, psychologiem, policją i prokuraturą. Dział dysponuje też kilkudziesięcioma miejscami hotelowymi dla kobiet doznających przemocy domowej i dla kobiet bezdomnych z dziećmi.

Osoby szukające wsparcia i pomocy w trudnych sytuacjach życiowych, a chcące zachować anonimowość, mogą skorzystać z Telefonu Zaufania o numerze 56-622-00-00.

 

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.