Adam Lewandowski | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Adam Lewandowski

Adam Lewandowski (1906-1992)
Prezydenta Torunia w latach 1959-1963

Urodził się 8 lipca 1906 r. we wsi Jarczewo (obecnie województwo kujawsko-pomorskie). Po uzyskaniu matury w 1928 roku, jako absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Wymyślinie podjął pracę w Nowej Rudzie (obecna Białoruś). W 1933 roku został przyjęty na Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednak obowiązki nauczyciela i głowy rodziny zmusiły go do rezygnacji ze studiów.

Wybuch II wojny światowej zastał go na Kresach. Ochotniczo brał udział w kampanii wrześniowej, następnie prowadził działalność w Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej. Za organizowanie tajnego nauczania i aktywną działalność w podziemiu, w 1943 roku został aresztowany i osadzony w więzieniu w Grodnie. Z wyrokiem śmierci został skierowany do obozu hitlerowskiego Stutthof. W obozie przetrwał dzięki sprawnemu działaniu konspiracji. Po wyzwoleniu obozu w 1945 r. powrócił w rodzinne strony i podjął pracę w szkolnictwie. W 1953 roku rozpoczął pracę w Toruniu w I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika.

W 1959 roku został Prezydentem Miasta. W okresie kadencji szczególny nacisk kładł na rozwój oświaty i kultury. W tym czasie reaktywowano Wydział Prawa UMK, powstały cztery kolejne akademiki i budynki mieszkalne dla pracowników uczelni. Dla potrzeb UMK i placówek kultury przekazano kilka budynków miejskich. Powstały także dalsze plany rozbudowy miasteczka uniwersyteckiego, złożono plany pod zagospodarowanie terenów przyszłego osiedla "Rubinkowo". Jednocześnie została podjęta szeroka współpraca z środowiskiem odpowiedzialnym za rozwój kulturalny i oświatowy, m.in. zainicjowano Festiwal Teatrów Polski Północnej. Rozpoczęto prace przy przyszłym muzeum Dom Pod Gwiazdą, po raz pierwszy od czasów wojny poddano renowacji ulicę i Dom Kopernika. Powstał skansen i trwały prace przy Muzeum Etnograficznym. Wykonano wiele prac na rzecz terenów zielonych. Rozpoczęto oczyszczanie terenu Zamku Krzyżackiego. Został również nawiązany kontakt z miastem Hameenlinna w Finlandii, co w dłuższej perspektywie zaowocowało podpisaniem umowy o partnerskiej współpracy miast bliźniaczych w 1989 roku. Kontynuowano wiele bardzo ważnych dla rozwoju miasta inwestycji takich jak budowa sztucznego lodowiska, ZWS "Elana", TPCz."Merinotex", Szpitala Miejskiego i dróg. W tym czasie podjęto prace przy porządkowaniu mogił zamordowanych Polaków w czasie II wojny światowej na Barbarce.

Adam Lewandowski został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Zwycięstwa i Wolności 1945 i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a za całokształt pracy w Radzie Miejskiej torunianie nadali mu miano "ojca miasta".

Zmarł 16 lutego 1992 roku w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Otwieramy lewoskręt przy Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Toruń wspiera miejską policję
    Miasto
    Gmina Miasta Toruń podpisała kolejne porozumienie z Komendą Miejską Policji w Toruniu. Chodzi o wsparcie finansowe na dodatkowe patrole policji oraz zakup nowych samochodów i psów służbowych. 28 marca 2024 r. Gmina Miasta Toruń podpisała porozumienie z Komenda Miejską Policji w Toruniu dotyczące przekazania środków pieniężnych w wysokości 1 mln 75...
  • Miasto
    Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedzi Pana Jakuba Dziadosza, kandydata Konfederacji i Bezpartyjnych Samorządowców do Rady Miasta Torunia.
  • Na zdjeciu: prezydent stoi ze sportowcami, którym wręczył nagrody
    Miasto, Sport
    Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski wyjmuje z koszyka wiklinowego mazurki i podaje seniorom
    Miasto
    Toruńscy seniorzy spotkali się na tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym zorganizowanym przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych. Gospodarzem spotkania był prezydent Michał Zaleski.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...