15. Majowy Buum Poetycki | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

15. Majowy Buum Poetycki

W Toruniu maj kojarzy się z poetami od wielu lat. Tradycję Majów Poetyckich z lat 70. Klub Od Nowa kontynuuje organizując po raz piętnasty Majowy Buum Poetycki.

Spotkania, prezentacje, dyskusje, koncerty, pokaz filmowy i wystawa, a wszystko poświęcone mowie wiązanej - kto ma dość prozy życia, niech 12-15 maja uda się do Od Nowy.

W ostatnich latach Buum zdaje się nieco modyfikować swoją formułę. Początkowo pomyślany jako prezentacja undergrandowych, młodych poetów związanych z niezależnymi pismami, dziś skręca w stronę literackiego mainstreamu, łącząc oba nurty. Dlatego obok twórców wkraczających dopiero w świat podzielony na wersy publiczność spotka się z wybitnymi postaciami tej odmiany literatury.

Do poetyckiego parnasu należy z pewnością Urszula Kozioł. Jej utwory często odwołują się do natury, z obserwacji której autorka wywodzi refleksję filozoficzną. Nie są to jednak obrazy sielankowe. Wierszom towarzyszy często nastrój niepokoju i poczucie zagrożenia. Buntownikiem i outsiderem, dziś już uznawanym za klasyka, jest Jacek Podsiadło. Nieufny wobec zinstytucjonalizowanych form funkcjonowania społeczeństwa, demonstrujący pacyfizm, w wierszach odwołuje się do indywidualnego doświadczenia, do spraw codziennych, często niepoetyckich. Nadaje jednak swoim refleksjom niezwykle kunsztowną formę. W tym roku ukazał się wybór jego wierszy z lat 1984-2012 „Być może należało mówić”. Gościem festiwalu będzie również popularna poetka i pisarka Justyna Bargielska. Z tomem „Bach for my baby” znalazła się w finale Nagrody Nike 2013. O jej poezji tak pisał Piotr Śliwiński: „Wyostrzone poczucie odrębności wyraża językiem na wskroś oryginalnym, pokazując zarazem, że w jej skrajnie podmiotowym, bolesnym i kapryśnym świecie jest miejsce dla niezwykłej, wymagającej przyjemności”.

Po raz kolejny festiwal będzie okazją do spotkania z takimi twórcami, jak Jacek Dehnel, Adam Wiedemann, Paweł Konjo Konnak czy Mariusz Grzebalski. Pojawią się również młodzi-zdolni: Rafał Różewicz, Joanna Dziwak, Martyna Buliżańska. Nie zabraknie torunian: Grzegorza Giedrysa i Szymona Szwarca.

Podczas festiwalu odbędzie się, jak co roku, Wielki Buumowy Slam Poetycki, stanowiący ukoronowanie comiesięcznych spotkań w Od Nowie. Jak zawsze można się spodziewać akcji stolikowej, czyli możliwości porozmawiania z gośćmi festiwalu w cztery oczy. Trzy wydarzenia będą miały charakter poetycko-muzyczny. Pisarz Adam Kaczanowski wraz z muzykiem Hubertem Wińczykiem zaproszą na performance „# 18 Odczytu dźwięku”. Z Bydgoszczy przyjedzie świetna nowofalowa formacja Variete z poetą i wokalistą Grzegorzem Kaźmierczakiem. Pamięci Stanisława Staszewskiego, autora takich piosenek, jak „Celina” czy „Baranek”, dedykowany będzie koncert poznańskiego Kwartetu ProForma z udziałem wokalnym Kazika Staszewskiego. Wizualnym, ale także poetyckim elementem festiwalu będzie wystawa grafik Macieja Korżela „Emonimalizm”. Dopełnieniem festiwalowych wydarzeń będzie projekcja filmu Gustava Deutscha „Shirley – wizje rzeczywistości”, opowiadającego historię Ameryki przez pryzmat obrazów Edwarda Hoppera oraz wewnętrzne monologi tytułowej bohaterki.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Fiolki z krwią w stacji krwiodawstwa
    Miasto
    9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • Seniorzy podczas wycieczki do Kamienicy Pod Gwiazdą, fot. Marzena Sobiecka von Brandt
    Miasto
    Czytają, grają w gry planszowe, zajmują się rękodziełem, spędzają wspólnie czas - seniorzy w toruńskich Dziennych Domach Pobytu nie narzekają na nudę. Lato w pełni, dlatego seniorzy z DDP przy ul. Mickiewicza wykorzystują panującą słoneczną pogodę. Częste spacery, spędzanie wolnego czasu w ogrodzie - to ostatnio ich ulubione aktywności. Na...
  • Kultura, Miasto
    Kolejna edycja Bella Skyway Festival już niedługo ponownie zawita do Torunia.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.