Mieszkaj w Toruniu i nie płać podatku | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mieszkaj w Toruniu i nie płać podatku

Od nowego roku osoby, które wybudują w Toruniu dom jednorodzinny albo kupią mieszkanie w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, zostaną zwolnione z podatku od nieruchomości. Taką decyzję radni podjęli 19 grudnia 2013 r.

Przepis ten ma dać torunianom impuls do kupowania działek budowlanych i budowania domów jednorodzinnych oraz kupowania mieszkań w Toruniu, zamiast emigrowania za miasto. Ze zwolnienia będą mogli korzystać właściciele nowo wybudowanych budynków mieszkalnych jednorodzinnych i nabywcy lokali mieszkalnych w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych. Zwolnieniem objęta będzie powierzchnia użytkowa nowo wybudowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego, powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym wielorodzinnym i powierzchnia gruntów znajdująca się pod budynkami.

Konstrukcja zwolnienia wyłącza możliwość korzystania ze zwolnienia przez podmioty dokonujące inwestycji w zakresie budowy domów wielorodzinnych z przeznaczeniem na sprzedaż. Przewidziane zwolnienie nie ma charakteru pomocy de minimis, co wyłącza możliwość korzystania z niego przez przedsiębiorców.

Od podatku od nieruchomości zwolnione będą:

  • nowo wybudowane budynki mieszkalne jednorodzinne, za wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
  • lokale mieszkalne w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, za wyjątkiem części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej
  • grunty pod nowo wybudowanymi budynkami mieszkalnymi jednorodzinnymi i  lokalami mieszkalnymi w nowo wybudowanych budynkach mieszkalnych wielorodzinnych

Zwolnienie z podatku od nieruchomości będzie przysługiwało przez 6 lat począwszy od 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem. W przypadku nabycia lokalu mieszkalnego po dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem zwolnienie przysługuje od następnego miesiąca po miesiącu, w którym nabyto lokal mieszkalny.

Łączny okres zwolnienia w odniesieniu do tego samego gruntu, budynku lub jego części, lokalu mieszkalnego nie może być dłuższy niż 6 lat i  liczy się od pierwszego dnia miesiąca, w którym udzielono po raz pierwszy zwolnienia.

Aby uzyskać zwolnienie od podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych trzeba zakończyć budowę lub rozpoczęcie użytkowania budynku mieszkalnego lub jego części przed ostatecznym wykończeniem, po dniu wejścia w życie  uchwały, nie później jednak niż do 31 grudnia 2020 r.

Aby uzyskać zwolnienie od podatku od nieruchomości dla mieszkania jest nabycie lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym, którego budowa została zakończona lub rozpoczęto jego użytkowanie przed ostatecznym wykończeniem, po dniu wejścia w życie niniejszej uchwały, nie później jednak niż do 31 grudnia 2020 r.

Aby uzyskać zwolnienie od podatku od nieruchomości dla nowo wybudowanych domów jednorodzinnych, należy do 31 grudnia roku, w którym budowa została zakończona, albo w którym rozpoczęto użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem złożyć wniosek, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości objętej zwolnieniem, kserokopię zawiadomienia o zakończeniu budowy, złożonego we właściwym organie lub kserokopię pozwolenia na użytkowanie budynku lub jego części przed ostatecznym wykończeniem, wydanego przez właściwy organ oraz informację w sprawie podatku od nieruchomości na druku IN-1. Podatnik ubiegający się o zwolnienie w przypadku nabycia gruntów zobowiązany jest do złożenia informacji w sprawie podatku od nieruchomości na druku IN-1  w terminie 14 dni od jego nabycia.

Aby uzyskać zwolnienie od podatku od nieruchomości dla mieszkania w terminie 14 dni od dnia nabycia lokalu mieszkalnego złożyć wniosek o udzielenie zwolnienia od podatku od nieruchomości, dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości objętej zwolnieniem oraz informację w sprawie podatku od nieruchomości na druku IN-1.

Utrata prawa do zwolnienia następuje w przypadku upływu okresu zwolnienia od podatku od nieruchomości bądź zbycia lub utraty tytułu prawnego do nieruchomości objętej zwolnieniem.

Podmiot korzystający ze zwolnienia jest zobowiązany powiadomić pisemnie Prezydenta Miasta Torunia o utracie prawa do zwolnienia lub o zmianie mającej wpływ na wysokość udzielonego zwolnienia, najpóźniej w terminie 14 dni od daty powstania okoliczności powodujących  taką utratę lub zmianę.

Prawo do zwolnienia ustaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności powodujące utratę prawa do zwolnienia od podatku od nieruchomości, pod warunkiem pisemnego powiadomienia Prezydenta Miasta Torunia w określonym terminie.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2020 r.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.