Ojciec Święty Jan Paweł II (1998) | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ojciec Święty Jan Paweł II (1998)

Jan Paweł IIOjciec Święty Jan Paweł II
(1920-2005)

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

16 stycznia 1998 r. Rada Miasta Torunia podjęła jednomyślnie uchwałę o nadaniu tytułu honorowego obywatela miasta Torunia Papieżowi Janowi Pawłowi II. Jest to najwyższy dowód uznania i wyróżnienie, jakie mieszkańcy grodu Kopernika mogli przyznać osobistości o szczególnych zasługach i autorytecie. Radni uzasadnili swą decyzję uznaniem m.in. "dla propagowania i rozwijania ekumenicznego dialogu i porozumienia między ludźmi, narodami, wyznaniami, tak nam bliską, bo zakorzenioną w historii i tradycji Torunia, kontynuowanej współcześnie przez kościół lokalny, władze miasta, uczelnie wyższe i wspólnotę lokalną, a objawiającą się w Rozmowach Toruńskich - kontynuacji Colloquium Charitativum, otwartych wykładach, we wspólnym tworzeniu dzieł miłosierdzia - Centrum Caritas im. Matki Marii Karłowskiej". Do Rzymu pojechała wówczas kilkusetosobowa delegacja mieszkańców, lokalnych władz, duchowieństwa, środowisk akademickich, twórczych i biznesowych Torunia i diecezji toruńskiej. Papież spotkał się z torunianami na specjalnej audiencji 19 lutego 1998 r. - dokładnie w 525. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.

Jednak związki Jana Pawła II z Toruniem są dużo wcześniejsze. Jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła odwiedzał tu swoją rodzinę. W 1971 r. w kościele św. Józefa udzielił ślubu Kazimierze i Markowi Wiadrowskim. Do dziś w Toruniu mieszka żona i córki jego zmarłego kuzyna, z którymi utrzymywał żywy kontakt.

Jako papież Jan Paweł II 25 marca 1992 r. na mocy bulli "Totus Tuus Poloniae Populus" powołał do życia diecezję toruńską. W 1997 r. beatyfikował Matkę Marię Karłowską - założycielkę zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, której imię nosi toruńskie Centrum Caritas.

Nasze miasto Ojciec Święty odwiedził 7 czerwca 1999 roku. Przejechał ulicami toruńskiej starówki w słynnym papamobile i modlił się w katedrze śś. Janów. W auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika spotkał się z przedstawicielami nauki polskiej. W swoim wystąpieniu nawiązał do encykliki "Fides et Ratio", w której pisał o relacjach wiary i rozumu i obowiązkach ludzi nauki. Wspominał początki toruńskiej uczelni wymieniając m.in. profesora Artura Hutnikiewicza i pierwszego rektora UMK, prof. Ludwika Kolankowskiego. Wieczorem odprawił na toruńskim lotnisku nabożeństwo czerwcowe, które zgromadziło 300 tysięcy wiernych. Beatyfikował wówczas księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.

- Pozdrawiam bliski mojemu sercu Toruń i piękne Pomorze Nadwiślańskie. Cieszę się, że mogłem przybyć do Waszego miasta, które sławą okrył Mikołaj Kopernik - mówił wówczas Jan Paweł II.

Papież jest także doktorem honoris causa toruńskiego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Godność ta została mu wręczona 23 listopada 2004 r. przez delegację z udziałem ówczesnych władz rektorskich i senatu UMK, przedstawicieli władz województwa, prezydenta Torunia Michała Zaleskiego oraz przewodniczącego Rady Miasta Torunia Józefa Jaworskiego.

Jego choroba i śmierć 2 kwietnia 2005 r. poruszyły także mieszkańców Torunia. 6 kwietnia 2005 r. tysięczne tłumy zgromadziła Msza św. na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której żegnano ukochanego Ojca Świętego i dziękowano mu za niezwykły pontyfikat. Tę historyczną chwilę uczciło bicie średniowiecznego dzwonu Tuba Dei w katedrze.

W czerwcu 2007 r. na toruńskich Jordankach stanął pomnik Papieża projektu prof. Stanisława Radwańskiego, ufundowany z funduszy miasta i zbiórki publicznej. Co roku gromadzą się tam mieszkańcy i przedstawiciele władz miasta, by uczcić rocznicę śmierci Jana Pawła II i jego wyboru na Papieża.

1 maja 2011 r. śp. Karol Wojtyła został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI, który ogłosił ten fakt w obecności ponad miliona wiernych z całego świata na placu św. Piotra w Rzymie. Torunianie mogli wspólnie obejrzeć podniosły moment dzięki telebimowi na Rynku Staromiejskim.

Imię Jana Pawła II noszą w Toruniu: aleja wiodąca do mostu im. J. Piłsudskiego, Centrum Dialogu przy placu bł. S.W.Frelichowskiego, gmach Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK (Collegium Jana Pawła II) oraz kilka szkół: Szkoła Podstawowa nr 13, Gimnazjum nr 3 i V Liceum Ogólnokształcące.

>>> Czytaj też materiał archiwalny o wizycie Ojca Świętego Jana Pawła II w Toruniu


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.