Strabag w gotowości | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Strabag w gotowości

Strabag w gotowości

Generalny wykonawca budowy mostu w Toruniu jest gotowy do zrealizowania najbardziej spektakularnej części inwestycji - montażu łuków mostu, po uprzednim przeniesieniu ich na pontony i transportu drogą wodną.

Do lutego 2013 r. Strabag wykonał około 80 procent prac objętych kontraktem. W tym czasie w nurcie rzeki powstała m.in. sztuczna wyspa, budowano także główne estakady. Na potrzeby montażowe w pobliżu budowanego mostu zorganizowano doki, a z końcem roku mieszkańcy Torunia mogli obserwować podniesienie na wysokość 50 metrów dwóch połówek łuku północnego i ich scalenie.

- Łączna masa łuków to 5,5 tys. ton. Ich przetransportowanie drogą wodną na pontonach, następnie osadzenie na podporach i scalenie wymaga sprzyjających warunków pogodowych, czyli odpowiedniego poziomu wody w rzece, brak zjawisk lodowych i prędkości wiatru nie większej niż uwzględniona m.in. w analizach statycznych - na co czekamy z niecierpliwością - mówi Lesław Milewski, dyrektor kontraktu z firmy STRABAG. - Na wyspie trwa montaż pierwszych elementów pomostu. Staramy się również wykonywać prace związane z jej umocnieniem. Chodzi o maksymalne wykorzystanie czasu i realizację zadań możliwych do wykonania przy aktualnie panujących warunkach atmosferycznych.

W kolejnych tygodniach w obrębie Estakady Żółkiewskiego prowadzone będą prace przygotowawcze do betonowania ustroju niosącego oraz zakończenie wznoszenia pylonu. Cały czas trwają także roboty na prawo i lewobrzeżnych estakadach. W minionym tygodniu montowano szalunki oraz elementy płyt pomostowych wraz ze zbrojeniem. Demontowane są także urządzenia pomocnicze w obrębie płyt pomostowych, które udało się już zabetonować.

Budowa mostu drogowego w Toruniu wraz z drogami dojazdowymi to kluczowa inwestycja drogowa miasta. Obejmuje realizację kilku obiektów inżynieryjnych: 120m tunelu podziemnego wzdłuż ulicy Wschodniej pod placem Daszyńskiego, 300 m estakady relacji ul. Żółkiewskiego - szosa Lubicka, prawo i lewobrzeżnych estakad o długości 600 m i 830 m, przejścia podziemnego pod trasą wzdłuż ulicy Rypińskiej oraz wiaduktu kolejowego o długości 110 m. Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak most przez Wisłę – obiekt dwuprzęsłowy o długości 540m, stalowej konstrukcji łuków i płyt pomostowych z podporą na sztucznej wyspie. Toruńskie przęsła łukowe będą najdłuższe w Polsce.

Data publikacji: 2013-02-08

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.