Toruń w wolnej Polsce | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń w wolnej Polsce

Toruń w wolnej Polsce

Generał Józef Haller i szwadron jazdy konnej pojawią się w Toruniu w piątkowe popołudnie, 18 stycznia 2013 roku. Na toruńskiej starówce zobaczymy inscenizację historyczną, pokaz jazdy konnej, musztry i władania białą bronią. Plenerowa mennica gen. Hallera będzie wybijać okolicznościowe monety. Tego dnia obchodzimy 93. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski.

W 1920 r. po ponad stu latach zaborów Toruń znowu stał się miastem polskim. Do miasta wkroczyły jednostki polskiego wojska realizujące postanowienia traktatu wersalskiego przywracającego naszemu miastu niepodległość. W piątek, 18 stycznia 2013 roku uczcimy 93. rocznicę tych wydarzeń.

Program uroczystości 18 stycznia:

  • 11.00 - złożenie kwiatów na grobie Ottona Steinborna na cmentarzu przy ul. Gałczyńskiego
  • 11.10 - złożenie kwiatów pod pomnikiem Stefana Łaszewskiego przy Collegium  Maius
  • 16.00 - wernisaż wystawy „Manifest patriotyzmu czy akt desperacji? Ślady powstania styczniowego w Muzeum Okręgowym w Toruniu” w Ratuszu Staromiejskim
  • 16.30 - 17.40 Halleriada na Rynku Staromiejskim (walki na bagnety, pokazy musztry, pokaz życia obozowego przy ognisku, opowieści frontowe, mennica gen. Hallera - bicie monety okazjonalnej, upamiętniającej przyłączenie Torunia do macierzy w roku 1920)
  • 17.00 - uroczystość pod pomnikiem gen. Józefa Hallera
  • 17.20 - przemarsz spod pomnika gen. Józefa Hallera na Rynek Staromiejski z udziałem ułanów Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Grubna oraz pododdziałów wojska
  • 17.40 - uroczystość na Rynku Staromiejskim (pomiędzy Ratuszem a Pocztą Polską) oraz inscenizacja nawiązująca do czasu szkolenia i formowania Armii Polskiej we Francji i walk w Szampanii w wykonaniu Jeździeckiego Klubu Sportowego im. Pomorskiej Brygady Kawalerii z Grubna: pokaz umiejętności grupowej jazdy konno, spacer po koniach, budowanie zaufania koni do kawalerzystów, indywidualne umiejętności władania białą bronią
  • 18.15 - defilada Szwadronu Jazdy RP Pomorza Nadwiślańskiego zakończona trzema wystrzałami z armatki

Pomnik gen. Józefa Hallera został odsłonięty 13 sierpnia 2012 roku w 139. rocznicę jego urodzin

18 stycznia 1920 r. Toruń po przeszło stu latach zaborów znowu stał się miastem polskim. Tego dnia ok. godziny 15.00 do miasta weszły jednostki wojska polskiego, realizujące w ten sposób postanowienia traktatu wersalskiego. Jako pierwsza wkroczyła idąca od strony Inowrocławia Dywizja Pomorska, dowodzona przez płk. Stanisława Skrzyńskiego. Jednostka zatrzymała się na Podgórzu, krótkie powitanie odbyło się na kolejowym Dworcu Głównym, tam też znajdowała się tymczasowa kwatera dowództwa. Jednocześnie od strony Lubicza wmaszerowała do Torunia część II Dywizji Strzelców. Pojawiła się także jednostka ułanów krechowieckich i konna kapela ułanów gnieźnieńskich. Do dworca PKP Toruń Miasto dotarły dwa pociągi pancerne Wilk i Boruta. W sumie Toruń przyjął 24 tys. polskich żołnierzy, choć pierwotnie planowano kwaterunek dla 12 tys.

Powitanie wojska, płk. Skrzyńskiego, prezentacja Straży Ludowej i weteranów powstania styczniowego nastąpiło na placu przez Dworcem Miejskim, który dla upamiętnienia historycznego dnia nosi obecnie nazwę 18 Stycznia. Przemówienie powitalne wygłosił prezes Polskiej Rady Ludowej i komisaryczny prezydent Torunia Otton Steinborn. Następnie na placu przy kościele garnizonowym odbyła się parada części wojsk polskich. Zgromadziły się one potem na Rynku Staromiejskim. Program tego dnia przewidywał bowiem oficjalne przekazanie przez nadburmistrza Arnolda Hassego władzy nad miastem Polakom. Akt przekazania kluczy do miasta odbył się w Ratuszu Staromiejskim. Dlatego po wojskowej defiladzie, ok. godz. 16.30 płk Stanisław Skrzyński, prezydent Torunia Otton Steinborn oraz grupa polskich urzędników przejechali do Ratusza, gdzie oczekiwali na nich od kilku godzin członkowie niemieckich władz Torunia. Na ratuszowych wieżach zostały wywieszone polskie flagi narodowe, a zgromadzeni na Rynku torunianie odśpiewali hymn narodowy.

20 stycznia 1920 r. do Torunia przyjechali z Poznania minister byłej Dzielnicy Pruskiej Władysław Seyda, wojewoda pomorski Stefan Łaszewski i starosta krajowy pomorski Józef Wybicki. Powitał ich na kolejowym Dworcu Miejskim m.in. komisaryczny prezydent Torunia Otton Steinborn. 21 stycznia 1920 r. do Torunia przyjechał dowódca Frontu Pomorskiego generał Józef Haller.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.