Toruń przyjazny rowerzystom | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń przyjazny rowerzystom

Toruń przyjazny rowerzystom

Toruń został uznany za „Gminę Przyjazną Rowerzystom”. Takie wyróżnienie nasze miasto zdobyło w ogólnopolskim konkurs PTTK. Jury konkursowe doceniło toruńską infrastrukturę rowerową, a co za tym idzie – działania miasta na rzecz popularyzacji tak ekologicznego stylu życia.

Celem Konkursu jest uhonorowanie gmin sprzyjających turystyce rowerowej poprzez zebranie i spopularyzowanie informacji o gminach, które w swoich planach i działaniach uwzględniają potrzeby rowerzystów. Chodzi także o prezentację działań związanych z inwestycjami w infrastrukturę turystyczną, promocją w postaci wydanych map, przewodników, informacji na stronach gmin i innych portalach oraz popularyzacją turystyki rowerowej poprzez organizację cyklicznych imprez dla wszystkich zainteresowanych tą formą turystyki.

Konkurs przeprowadzony został w czterech kategoriach, w zależności od liczby mieszkańców danej miejscowości. Toruń zdobył certyfikat w kategorii powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Certyfikaty "Gmina Przyjazna Rowerzystom” zostaną wręczone  podczas podsumowania Roku Turystyki Rowerowej, które odbędzie się 16 listopada 2012 r. na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Gmina Miasta Toruń dba o swoich rowerzystów. Rozbudowa infrastruktury rowerowej ma zachęcić mieszkańców Torunia do codziennego korzystania z roweru w drodze do pracy i szkoły, a także do aktywnego spędzania wolnego czasu. Zwiększająca się liczba rowerzystów na ulicach to dowód na to, że warto tworzyć odpowiednie warunki do poruszania się tym ekologicznym i zdrowym środkiem transportu.

W ubiegłym roku miasto zamontowało 163 stojaki rowerowe. Z kolei tego lata w mieście przybyło ponad sto stojaków. Rozstawione zostały w miejscach wskazanych przez cyklistów, tak, by było im jak najłatwiej parkować rowery.

Gród Kopernika może się także pochwalić licznymi ścieżkami rowerowymi. System tras liczy już ponad 60 kilometrów i będzie się rozrastał. Miasto wybuduje nowe ścieżki dla rowerzystów w ramach Programu rozwoju komunikacji rowerowej na lata 2007-15, a także jako element prowadzonych obecnie inwestycji drogowych. 

W rejonie Rubinkowa i Skarpy nowa droga dla rowerów powstanie wzdłuż ul. Przy Skarpie, na odcinku od placu Sybiraków do ul. Turystycznej. Zmodernizowana też będzie trasa po stronie południowej Szosy Lubickiej, od wjazdu na teren osiedla Winnica do placu Daszyńskiego. Drogi rowerowe powstają w ramach trwającej przebudowy ul. Skłodowskiej-Curie. W ubiegłym roku został tam wybudowany ciąg pieszo-rowerowy po stronie południowej. Gotowa jest ścieżka w ciągu modernizowanej ul. Polnej na odcinku od ul. Grudziądzkiej do Chrobrego - czeka już tylko na oznakowanie poziome i pionowe.

Droga rowerowa zostanie wytyczona także po północnej stronie ul. Kościuszki - na odcinku od ul. Łąkowej do Grudziądzkiej z dowiązaniem do istniejącego fragmentu ścieżki. Rowerem będzie można wygodnie dojechać do powstającej hali widowisko-sportowej przy ul. Bema.  Trasy dla rowerzystów zaplanowano też w ramach budowy alei 700-lecia i Trasy Średnicowej oraz modernizacji ul. Dworcowej i fragmentu Szosy Okrężnej. Odcinki dróg rowerowych powstaną także podczas remontu części ul. Kraszewskiego.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.