2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz

Andrzej Bart -
Urodził 1 stycznia 1951 we Wrocławiu. Polski prozaik, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy, choć nie szuka rozgłosu i unika medialnego szumu. Pod własnym nazwiskiem wydał książki: "Rien ne va plus" (1991), "Pociąg do podróży" (1999) oraz "Don Juan raz jeszcze" (2006, nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2007). Pod pseudonimem Paul Scarron jr wydał metafizyczno-żartobliwy kryminał "Piąty jeździec Apokalipsy" (1999). Debiutancka "Rien ne va plus" zdobyła prestiżową Nagrodę im. Kościelskich (1991). Jego książki były tłumaczone na francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słoweński i węgierski. W 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść "Fabryka muchołapek" - finalistka Nagrody Nike 2009; nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 i Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009.

Andrzej Bart jest autorem scenariusza filmu "Rewers" (reż. Borys Lankosz), który zdobył Wielką Nagrodę "Złote Lwy" na Festiwalu Filmu Polskiego w Gdyni. W październiku 2009 ukazała się książka "Rewers" będąca literackim opracowaniem scenariusza do tego filmu.

(Źródło danych: Wydawnictwo W.A.B.)


Stephan Wackwitz -
Urodził się w 1952 r. Po studiach germanistyki i historii w Monachium i Stuttgarcie pracował jako lektor języka niemieckiego w Anglii oraz w Instytutach Goethego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Delhi, Tokio, Bratysławie, Nowym Jorku. W latach 1999-2005 kierował placówką Instytutu Goethego w Krakowie. Obecnie kieruje Instytutem w Tbilisi.

W prozie i esejach odwołuje się do własnych przeżyć oraz historii rodzinnej. W swej najciekawszej powieści „Ein unsichtbares Land” (Niewidoczny kraj) przywołuje trzy pokolenia Wackwitzów, tworząc nie tylko panoramę rodzinną, ale również mierząc się z niemiecką historią, od Afryki Południowo-Zachodniej, poprzez polski Górny Śląsk, gdzie jego dziadek był w latach 20. pastorem pod Oświęcimiem, po RFN lat swej młodości. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Polsce mają dla jego twórczości duże znaczenie.

Główne utwory:

 • Ein unsichtbares Land, Frankfurt am Main 2003
 • Neue Menschen, Frankfurt am Main 2005
 • Osterweiterung, Frankfurt am Main 2008
 • Fifth Avenue, Frankfurt am Main 2010

Wackwitz otrzymał dotychczas nagrodę literacką im. Heimito von Doderera (1996) oraz Wilhelm-Müller-Preis kraju związkowego Sachsen-Anhalt (2010).

(biogram opracował prof. Leszek Żyliński)

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: pracownicy firmy zieleniarskiej sadzą rośliny, w tle widac bloki
  Eko, Miasto
  Prace przy tworzeniu trzech parków kieszonkowych: przy ul. Narcyzowej i Zagonowej, ul. Rydygiera i ul. Szuwarów i Tataraków są zaawansowane.
 • Nagrodę odebrał w Warszawie prezes zarządu MZK Zbigniew Wyszogrodzki.
  Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uzyskał tytuł „Firma Dobrze Widziana”, przyznawany przez Business Centre Club. Uroczystość wręczenia wyróżnień odbyła się 29 listopada 2022 r. w warszawskim Pałacu Staszica.
 • Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz przekazał w imieniu Prezydenta Michała Zaleskiego na ręce prezesa Grupy ERBUD Dariusza Grzeszczaka list gratulacyjny i pamiątkową grafikę.
  Inwestycje, Miasto
  Pod marką MOD21 w podtoruńskim Ostaszewie powstaną drewniane obiekty modułowe. W uroczystości otwarcia zakładu produkcyjnego wzięli udział Przewodniczący Rady Miasta Torunia Marcin Czyżniewski i Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz.
 • Dodatek węglowy tylko do jutra
  Miasto
  Tylko do 30 listopada 2022 r. można składać wnioski o dodatek węglowy i dodatek do źródeł ciepła innych niż węgiel. Trwa także przyjmowanie wniosków mieszkańców o wydanie zaświadczenia umożliwiającego zakup węgla po preferencyjnej cenie.
 • Na zdjeciu: widok na działki przy ul. Heweliusza na sprzedaż
  Biznes, Miasto
  Kolejne trzy działki pod domy jednorodzinne na osiedlu Jw. Północnej części miasta znalazły nabywców. W przetargach na sprzedaż nieruchomości przy ul. Jana Heweliusza uzyskano łączną sumę 1 802 800zł.
 • Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna
  Miasto
  Przedstawiciele toruńskiego samorządu złożyli kwiaty na grobie ojca Władysława Wołoszyna - Honorowego Obywatela Miasta Torunia, w pierwszą rocznicę Jego śmierci.
 • Za nami kolejna, dziesiąta edycja budżetu obywatelskiego w Toruniu. W połowie października 2022 r. ogłosiliśmy wyniki głosowania, w którym mieszkańcy wybrali 61 projektów do realizacji w roku 2023.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu organizuje w najbliższym czasie dwa wyjątkowe wydarzenia.
 • XVIII концерт Фонду Платон імені Куби Румінського. Вже 6 грудня у Торуні в CKK Jordanki зіграє українська зірка, переможниця Євробачення Джамала.
 • 6 grudnia 2022 r. o godz. 19:00 w Toruniu w CKK Jordanki odbędzie się koncert Jamali - ukraińskiej gwiazdy, zwyciężczyni Eurowizji. Artystka wystąpi podczas XVIII Koncertu Fundacji Platon im. Kuby Rumińskiego.
 • Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki znalazło się na liście dziesięciu najśmielszych projektów architektonicznych ostatnich lat.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy zostało laureatem konkursu "Odkrywca 2022", organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Toruńskie centrum nauki wyróżniono w kategorii "Silny wizerunek w mediach społecznościowych". 
 • Specjalna, zadaszona konstrukcja stanęła na placu NOT. Wszystko po to, by pogoda nie pokrzyżowała szyków podczas prac przy budowie nowej linii tramwajowej.
 • Zapraszamy do wspólnego świętowania 25. rocznicy obecności Torunia na liście UNESCO! W programie konferencja, pokazy oraz zwiedzanie nieznanych zakamarków toruńskiej starówki.