2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

2012 - Andrzej Bart i Stephan Wackwitz

Andrzej Bart -
Urodził 1 stycznia 1951 we Wrocławiu. Polski prozaik, scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Uchodzi za jednego z najciekawszych polskich powieściopisarzy, choć nie szuka rozgłosu i unika medialnego szumu. Pod własnym nazwiskiem wydał książki: "Rien ne va plus" (1991), "Pociąg do podróży" (1999) oraz "Don Juan raz jeszcze" (2006, nominacja do Nagrody Literackiej Nike 2007). Pod pseudonimem Paul Scarron jr wydał metafizyczno-żartobliwy kryminał "Piąty jeździec Apokalipsy" (1999). Debiutancka "Rien ne va plus" zdobyła prestiżową Nagrodę im. Kościelskich (1991). Jego książki były tłumaczone na francuski, hebrajski, niemiecki, rosyjski, słoweński i węgierski. W 2008 roku nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się powieść "Fabryka muchołapek" - finalistka Nagrody Nike 2009; nominowana również do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2009, Nagrody Literackiej Gdynia 2009 i Nagrody Mediów Publicznych Cogito 2009.

Andrzej Bart jest autorem scenariusza filmu "Rewers" (reż. Borys Lankosz), który zdobył Wielką Nagrodę "Złote Lwy" na Festiwalu Filmu Polskiego w Gdyni. W październiku 2009 ukazała się książka "Rewers" będąca literackim opracowaniem scenariusza do tego filmu.

(Źródło danych: Wydawnictwo W.A.B.)


Stephan Wackwitz -
Urodził się w 1952 r. Po studiach germanistyki i historii w Monachium i Stuttgarcie pracował jako lektor języka niemieckiego w Anglii oraz w Instytutach Goethego w wielu miejscach na świecie, m.in. w Delhi, Tokio, Bratysławie, Nowym Jorku. W latach 1999-2005 kierował placówką Instytutu Goethego w Krakowie. Obecnie kieruje Instytutem w Tbilisi.

W prozie i esejach odwołuje się do własnych przeżyć oraz historii rodzinnej. W swej najciekawszej powieści „Ein unsichtbares Land” (Niewidoczny kraj) przywołuje trzy pokolenia Wackwitzów, tworząc nie tylko panoramę rodzinną, ale również mierząc się z niemiecką historią, od Afryki Południowo-Zachodniej, poprzez polski Górny Śląsk, gdzie jego dziadek był w latach 20. pastorem pod Oświęcimiem, po RFN lat swej młodości. Doświadczenia zdobyte podczas pobytu w Polsce mają dla jego twórczości duże znaczenie.

Główne utwory:

 • Ein unsichtbares Land, Frankfurt am Main 2003
 • Neue Menschen, Frankfurt am Main 2005
 • Osterweiterung, Frankfurt am Main 2008
 • Fifth Avenue, Frankfurt am Main 2010

Wackwitz otrzymał dotychczas nagrodę literacką im. Heimito von Doderera (1996) oraz Wilhelm-Müller-Preis kraju związkowego Sachsen-Anhalt (2010).

(biogram opracował prof. Leszek Żyliński)

Najczęściej czytane aktualności

 • Plac 4 czerwca 1989 r. po zdemonotowaniu barierek wokół terenu inwestycji w poniedziałek 17 czerwca 2024 r. Fot. Małgorzata Litwin
  Miasto
  Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Miasto
  17 czerwca 2024 r. w Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia im. gen. J. Bema odbyła się uroczystość objęcia obowiązków komendanta Centrum przez płk. Romana Piotrowskiego.
 • Na zdjęciu: wnętrze kościoła św. Szczepana
  Miasto
  Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Miasto
  Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • Na zdjeciu: wręczenie nagrody Lindego
  Kultura, Miasto
  Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Serdecznie zapraszamy na recital fortepianowy włoskiego pianisty, Sandro Ivo Bartoli, który będzie gościem w Zespole Szkół Muzycznych w Toruniu w dniach 19-20 czerwca 2024 r.
 • Komunikat w sprawie czasowego wstrzymania prac ziemnych w rejonie Alei Solidarności i ul. Wały gen. Sikorskiego.
 • Według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, Toruń znalazł się wśród miast z najmniejszym udziałem osób narażonych na hałas w ciągu doby.
 • 18 czerwca 2024 r. na Stadionie Miejskim przy ul. Bema odbędzie się 46. Memoriał Grzegorza Duneckiego – patrona obiektu.
 • 14 czerwca 2024 r. piłkarska reprezentacja Urzędu Miasta Torunia i jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Toruń wzięła udział w IX Piłkarskim Turnieju Samorządowców Województwa Kujawsko-Pomorskiego o Puchar Marszałka – Waganiec 2024.
 • Kościół św. Szczepana obchodzi swoje 120-lecie. Uroczystości z tej okazji odbyły się 16 czerwca 2024 r.
 • Anne Weber z Niemiec i Zbigniew Rokita z Polski – to laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego w 2024 r. Nagrody odebrali 16 czerwca 2024 r. podczas uroczystości w Ratuszu Staromiejskim.
 • Członkowie Kapituły Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S.B. Lindego obradowali 15 czerwca 2024 r. w Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu.