Budżet mieszkańców Torunia | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Budżet mieszkańców Torunia

Budżet mieszkańców Torunia

Toruń chce jeszcze lepiej poznać potrzeby mieszkańców miasta. Służyć temu ma wprowadzenie budżetu mieszkańców. O zasadach budżetu zdecyduje powołany do końca listopada 2012 roku zespół ds. tworzenia budżetu partycypacyjnego. W jego skład wejdą m.in. reprezentanci radnych, przedstawiciele organizacji pozarządowych i urzędnicy.

Tak naprawdę pewien rodzaj budżetu partycypacyjnego funkcjonuje w Toruniu już od wielu lat. Corocznie wpływa do nas około 200 wniosków, które składają mieszkańcy, rady osiedli i przedstawiciele organizacji pozarządowych. Zakres jest różnorodny, od dużych zadań inwestycyjnych, po drobne np. remont chodnika, ulicy, oświetlenia, sygnalizacji świetlnej czy ścieżek rowerowych – mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. – Przed nami zadanie polegające nad stworzeniem odpowiednich reguł, norm i zasad dotyczących budżetu mieszkańców Torunia.

W Polsce budżet partycypacyjny funkcjonuje m.in. w Sopocie i Poznaniu. Toruń w tworzeniu budżetu obywatelskiego będzie czerpał również z doświadczeń tych miast. Dotyczy to nie tylko sposobu tworzenia modelu budżetu partycypacyjnego. Ten trudny proces wymaga odpowiednich przygotowań, a także czasu na realizację. Dlatego tak ważne jest przygotowanie możliwego do realizacji harmonogramu działań i tego co najważniejsze - wskazania ram prawnych dla tych działań.

Fundamenty prawne

Duże miasta, które nie mogą korzystać z funduszy sołeckich, wdrożenie budżetu partycypacyjnego mogą oprzeć o konsultacje społeczne. Dlatego podejmując się tego zadania należy konieczne odwołać się do art. 5a ustawy o samorządzie gminnym, który głosi:

  • W przypadkach przewidzianych ustawą oraz w innych sprawach ważnych dla gminy mogą być przeprowadzane na jej terytorium konsultacje z mieszkańcami gminy
  • Zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z mieszkańcami gminy określa uchwała rady gminy

Dodatkowo, ważne jest posiadanie przez gminę Regulaminu Konsultacji Społecznych. Dla przypomnienia toruński dokument, tworzony przy znaczącym udziale przedstawicieli organizacji pozarządowych i mieszkańców (a więc metodami partycypacyjnymi) będzie miał II czytanie podczas najbliższej sesji Rady Miasta, zaplanowanej na 22 listopada 2012 roku. Wcześniej był konsultowany, a więc każdy z mieszkańców miał możliwość zapoznania się z nim i zgłoszenia swoich uwag – powiedział dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Robert Małecki.


Harmonogram prac

  • do końca listopada – powołanie zespołu ds. tworzenia budżetu partycypacyjnego
  • grudzień 2012 – marzec 2013 - wypracowanie modelu budżetu partycypacyjnego
  • kwiecień 2013 - przeprowadzenie otwartych konsultacji społecznych z mieszkańcami
  • maj 2013 - przedstawienie Radzie Miasta Torunia projektu uchwały w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych pod nazwą Budżet Obywatelski.
  • czerwiec 2013 – listopad 2013 - przeprowadzenie procedury wyłaniania projektów zgłaszanych przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, które zostaną zapisanie do realizacji w budżecie na rok 2014.

Co to jest budżet partycypacyjny?
To sposób na wydatkowanie określonej sumy pieniędzy z budżetu miasta, na cele wskazane i wybrane przez mieszkańców. Pierwszą taką możliwość mieli mieszkańcy brazylijskiego miasta Porto Alegre. Stało się to w 1989 roku. Natomiast już w 2000 roku budżet partycypacyjny zawitał do krajów Europy Zachodniej – m.in. Portugalii i Wielkiej Brytanii. Dziś można powiedzieć, że włączanie mieszkańców miast do dzielenia części gminnych pieniędzy realizowane jest w około 100 samorządach w Europie. W Polsce procedurę wdrożył już m.in. Sopot i Poznań, a przymierza się Łódź, która finalizuje tworzenie modelu przeprowadzania konsultacji społecznych w tej sprawie.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.