Ppłk Jurij Mironowicz Kosenko (1945) | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ppłk Jurij Mironowicz Kosenko (1945)

Jurij Mironowicz Kosenko

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Podpułkownik, otrzymał honorowe obywatelstwo miasta Torunia 28 czerwca 1945 roku. Tytuł ten został nadany jako podziękowanie społeczeństwa Torunia za wyzwolenie miasta. W jego wyzwalaniu brały udział niecałe dwie dywizje (71 i 136) 47 korpusu 70 armii 2 Frontu Białoruskiego, dowodzonej przez gen. płka Wasyla Popowa. 25 stycznia 1945 roku Toruń został całkowicie okrążony przez wojska radzieckie, które zastosowały blokadę twierdzy. Bezpośrednie walki o Toruń rozpoczęły się 23 stycznia. Wieczorem 30 stycznia dowódca 70 armii gen. płk. Wasyl Popow wystosował ultimatum do komendanta twierdzy gen. Lüdecke, wzywając go do kapitulacji. Dowództwo niemieckie przerwało jednak pierścień okrążenia i wycofało się w kierunku północno-zachodnim. 1 lutego około 9 rano do miasta wkroczyła od strony Chełmińskiego Przedmieścia czołówka radzieckich wojsk, wchodzących w skład pułku Kosenki.

Podczas posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej ppłk Jurij Mironowicz Kosenko, którego oddział, jako pierwszy wkroczył 1 lutego do Torunia, powiedział: "Mieliśmy do dyspozycji silną artylerię ciężką i polową, tak że miasto mogliśmy zdobyć bardzo szybko. Jednak ogień artyleryjski zniszczyłby w dużej części wasz piękny gród. Zniszczeniu mogłyby ulec przede wszystkim wspaniałe zabytki, które codziennie podziwialiśmy z naszych pozycji. W sztabie naszym zapadła decyzja: Do zdobycia miasta użyć piechoty, która z bronią w ręku oczekiwała na rozkaz ataku pod Rubinkowem, na Wrzosach i pod Nieszawą [sc. Nieszawką]."

Nadanie tego tytułu Kosence odbyło się podczas obrad nadzwyczajnego posiedzenia Miejskiej Rady Narodowej. Treść dyplomu sformułowano następująco: "My Miejska Rada Narodowa i Zarząd Miasta Torunia, czyniąc imieniem całego społeczeństwa toruńskiego pomni ofiary poniesionej przez bohaterską Armię Czerwoną w walce z nawałą teutońską i dając wyraz szczególnej wdzięczności temu pułkowi, który  brał udział w oswobodzeniu miasta i został przez naczelne dowództwo Armii Czerwonej wyróżniony mianem - Pułku Toruńskiego, obdarzamy jego dowódcę ppłk. Juryj Mironowicza Kosenko godnością honorowego obywatela miasta Torunia". Przy wręczaniu dyplomu Stanisław Żółtowski, wiceprezydent miasta (z ramienia PPR), złożył w imieniu Zarządu Miejskiego serdeczne życzenia Kosence, zapewniając, że całe społeczeństwo jest wdzięczne pułkowi toruńskiemu.

Źródła:

  • R. Sudziński, W Polsce Ludowej (1945-1975) [w:] Toruń dawny i dzisiejszy. Zarys dziejów, pod red. M. Biskupa, Warszawa-Poznań - Toruń 1983, s. 529-532.
  • M. Golon, Honorowe Obywatelstwo Miasta Torunia i inne ważne wyróżnienia nadawane przez władze miasta w latach 1945-1989, "Rocznik Toruński", t. 29, 2002, s. 157-161.

>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • Komunikacja miejska w przedłużony weekend
    Miasto, MZK
    W przedłużony, sierpniowy weekend w Toruniu inaczej będzie funkcjonowała komunikacja miejska.
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.