Prof. Dr Wilhelm Siegfried Hirsch (1887) | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Prof. Dr Wilhelm Siegfried Hirsch (1887)

Wilhelm Siegfried Hirsch
(1814-1901), profesor Gimnazjum Toruńskiego

Honorowy Obywatel Miasta Torunia

Ur. 17 XII w Królewcu w zamożnej rodzinie kupieckiej. Od 1824 uczęszczał do królewieckiego gimnazjum Friedrichs-Kollegium i w szkole tej zdał wiosną 1833 maturę. Następnie podjął, na skutek nalegań ojca, wbrew swoim zainteresowaniom, studia filozoficzne, i filologiczne na Albertinie, gdzie też XI 1837 promował się. Jako nauczyciel odbył roczną próbną praktykę w Berlinie i w 1839 złożył egzamin nauczycielski z dziedziny matematyki, po czym od 16 II 1840 podjął pracę w Gimnazjum Toruńskim, gdzie pozostał aż do końca pracy zawodowej - przeszedł na emeryturę X 1882.

W V 1865 otrzymał stanowisko prof. Gimn. Tor. Od pocz. pobytu w Toruniu stał się jednym z najaktywniejszych organizatorów życia kulturalnego. Już w młodości interesował się przede wszystkim muzyką i kształtował swe zamiłowania w salonie prowadzonym w Królewcu, w domu radcy sądowego Marenskiego. W czasie krótkiego pobytu w Berlinie kontynuował teoretyczne studia muzyczne.

Po zamieszkaniu w Toruniu w 1840 podjął się organizacji, wraz z landratem H. von Besserem pierwszego w mieście towarzystwa śpiewaczego (Singverein), a w 1844 był wraz z nim współzałożycielem Liedertafel. Po zaniechaniu przez to ostatnie towarzystwo działalności w 1849, doprowadził do jego reaktywacji w 1853. W 1860 objął także kierownictwo nad nowo założonym chórem Towarzystwa Rzemieślniczego (Handwerker-Liedertafel). 7-9 VI 1862 zorganizował drugi zjazd prowincjonalny chórów w Toruniu. Przejście na emeryturę umożliwiło pełniejsze zaangażowanie się w życie kulturalne miasta i w amatorskim ruchu muzycznym; był też aktywnym dyrygentem na koncertach miejskich.

Poza aktywnością w stowarzyszeniach śpiewaczych działał także w innych dziedzinach życia kulturalnego, m.in. zarządzał zbiorami powstałego w 1838 towarzystwa czytelniczego Voigtscher Leseverein oraz księgozbiorem powołanej w 1882 miejskiej biblioteki ludowej. Aktywność ta przyniosła mu liczne honorowe członkostwa w towarzystwach, m.in. w Singverein, Liedertafel, w towarzystwie gimnastycznym Turnverein oraz w Ostdeutscher Sangerbund. Należał również w 1853 do członków-założycieli towarzystwa naukowego Coppernicus-Verein fur Wissenschaft und Kunst i w 1865, z okazji 25-lecia towarzystwa śpiewaczego Singverein, otrzymał jego członkostwo honorowe. W 1872 wszedł do 5-osobowej komisji, złożonej z profesorów Gimnazjum Toruńskiego przygotowującej jubileuszowe wydanie dzieła Kopernika "De revolutionibus", które ukazało się w 1873.

W 1887 otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta. Podsumowaniem teoretycznych zainteresowań Hirscha była praca "Aristoxenos und seine Grundzn. Rhytmik". Był dwukrotnie żonaty; z pierwszego związku z Amalie Oloff (ur. w Tor 1822) pochodził syn Franz Wilhelm (1844-1920), pisarz, (m.in. autor powieści "Annchen von Tharau, ein Lied aus alter Zeit"), publicysta, redaktor (od 1871) gazety "Neues Blatt" w Lipsku. Ze związku z drugą żoną Caroline z d. Cholevius (ur. w Grudziądzu w 1833), urodziło się co najmniej troje dzieci, w tym: Amalie Hermine Zipora (27 XII 1854); Heinrich Felix. Hirsch zmarł 4 II 1901 w Toruniu, pogrzeb odbył się 6 II na cmentarzu św. Jerzego z udziałem wszystkich męskich towarzystw śpiewaczych oraz licznych mieszkańców.

Opracowała: Magdalena Niedzielska
"Toruński Słownik Biograficzny" pod redakcją Krzysztofa Mikulskiego, Toruń 1998, tom 4, strony: 93-94. Towarzystwo Miłośników Torunia i Uniwersytet Mikołaja Kopernika.


>>> Wróć do listy Honorowych Obywateli Miasta Torunia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: Magnolie na tle ceglanego budynku
    Kultura, Miasto, Sport
    W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Na zdjęciu: radni miasta Torunia na lata 2024-2029
    Miasto
    W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: odznaczone pary małżeńskie
    Miasto
    W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 9 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 26 kwietnia 2024 r.
  • Na zdjęciu: ubrani na galowo uczniowie
    Miasto
    26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • Miasto, Sport
    Największa impreza biegowa w regionie RUN TORUŃ odbędzie się już po raz trzynasty, a od pierwszej edycji jej istnienia wydarzenie to współtworzy galeria handlowa Toruń PLAZA. To zdecydowanie dowód na zaangażowanie społeczne i korporacyjne toruńskiej galerii w promocję zdrowego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Podczas tegorocznej edycji...
  • W ostatni weekend kwietnia, oprócz pięknej pogody, spodziewamy się wielu fantastycznych wydarzeń kulturalnych, rekreacyjnych i sportowych. Taka rozgrzewka przed majówką. Zapraszamy!
  • Przed nami Święto Flagi i oraz 223. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Warto sprawdzić, co będzie się działo w Toruniu w dniach 2-3 maja.
  • W niedzielę 9 czerwca 2024 roku odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Lokale wyborcze w Toruniu będą czynne w godzinach 7:00-21:00. Publikujemy ważne informacje związane z wyborami.
  • Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja w piątek 3 maja 2024 r. na tory wyruszy Muzyczny Tramwaj Probaltiki.
  • Od środy 1 maja 2024 r. wprowadzone zostaną korekty rozkładów jazdy linii nr 12, 14, 28 oraz 31.
  • W piątek, 3 maja 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 26 kwietnia 2024 r. uczniowie najstarszych klas szkół średnich uroczyście kończą zajęcia szkolne. Z tej okazji swoje słowa kieruje do nich prezydent Michał Zaleski.
  • W czwartek 25 kwietnia 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbyło się uroczyste wręczenie zaświadczeń o wyborze na Prezydenta Miasta Torunia i radnych Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029.