Człowiek, środowisko, integracja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Człowiek, środowisko, integracja

Tytuł projektu:
Człowiek, środowisko, integracja.

Źródła finansowania:
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Gmina Miasta Toruń.

Wartość projektu:
444 587 euro

Kwota dofinansowania:
EOG (85%): 377 899 euro, wkład własny GMT (15%): 66 688 euro

Realizator:
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” (obecna nazwa Stowarzyszenie "Tilia")
Beneficjentem końcowym jest Gmina Miasta Toruń.

Termin realizacji:
styczeń 2008 – październik 2010

Cel:
Promocja i wprowadzenie w społeczeństwie zasad zrównoważonego rozwoju oraz poprawa poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie dla nauczycieli i uczniów sieci nauczania i szkoleń w Województwie Kujawsko-Pomorskim.

Grupa docelowa:
Placówki oświatowe z terenu Województwa Kujawsko – Pomorskiego. W zajęciach organizowanych na terenie Szkoły Leśnej na Barbarce udział wzięło 32 822 uczniów.

Główne działania:
Projekt „Człowiek, środowiska i integracja” dotyczył promowania i wprowadzania w życie zasady zrównoważonego rozwoju wśród społeczeństwa oraz poprawy poziomu edukacji ekologicznej poprzez tworzenie sieci nauczania i szkoleń w województwie kujawsko-pomorskim dla nauczycieli i uczniów na lata 2008-2010.

W porozumieniu z starostwami i gminami województwa kujawsko-pomorskiego tworzona była sieć "zielonych" szkół służąca podniesieniu świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży. Przedsięwzięcie miało służyć społeczeństwu poprzez organizację zajęć, warsztatów, kampanii, konkursów. Edukacja odbywała się zarówno w bazie w Szkole Leśnej na Barbarce, jak i w poszczególnych gminach i szkołach województwa kujawsko-pomorskiego, koordynowana przez przeszkolonych nauczycieli. Koordynatorzy otrzymywali materiały informacyjne i promocyjne. W Szkole Leśnej na Barbarce uczestnicy mogli skorzystać z zajęć realizowanych w oparciu o leśne zasoby przyrodnicze i zaplecze dydaktyczne. Przeszkolony koordynator odpowiadał za realizowanie równoległych kampanii, konkursów działań w szkole. Dzięki utworzeniu sieci „zielonych” szkół oraz popularyzowaniu edukacji ekologicznej została przybliżona społeczeństwu istota i znaczenie problemów ekologicznych.

W ramach przedsięwzięcia zrealizowano kampanie pn. „Posadź drzewo dla wszystkich pokoleń”, „Światowy Dzień Ochrony Środowiska”, „Żyjmy zdrowo na sportowo - rajd rowerowy, bieg przełajowy”, „Sprzątanie Świata” „Grzybobranie na polanie”, konkurs na komiks z cyklu „Historie Leśne”. Zajęcia miały różnorodny charakter: przyrodniczo-ekologiczny, historyczny, artystyczny oraz integracyjny.

Projekt zakończony pod względem merytorycznym i finansowym.

Metryczka projektu
Okres programowania: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2004-2009
Fundusz: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Program: 
Mechanizm Finansowy Europejskiego Obszaru Gospodarczego
Typ projektu: 
Projekt konkursowy
Grupa docelowa: 
Nauczyciele
Uczniowie
Tematyka projektu: 
Edukacja
Ekologia / Ochrona środowiska
Podniesienie kwalifikacji zawodowych
Realizator: 
Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Kultura, Miasto, Sport
    W ten weekend w Toruniu królują studenci i siatkówka. Ci pierwsi świętują Piernikalia. Nasi siatkarze CUK Anioły zaś walczą o awans do pierwszej ligi.
  • Inwestycje, Miasto
    W ostatnim czasie miasto zrealizowało inwestycję pn. "Przywróćmy dawny blask schodom w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu".
  • Kultura, Miasto, Sport
    Zespołu Pieśni i Tańca „Młody Toruń" obchodzi 60-lecie obecności na scenie. 11 maja 2024 r. w Baju Pomorskim odbył się koncert okolicznościowy z udziałem wychowanków i absolwentów, którzy zaprezentowali znane utwory ludowe.
  • Kultura, Miasto
    Zgodnie z tradycją toruńskich Piernikaliów prezydent Torunia Paweł Gulewski przekazał żakom klucze do miasta.
  • Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska będą zastępcami Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego
    Miasto
    Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • W piątek 10 maja 2024 r. w obrębie toruńskiej starówki odbył się krajoznawczo - historyczny Marsz na Orientację "Śladami toruńskich flisaków".
  • Trwa rozbudowa Szosy Okrężnej. Inwestycja jest realizowana na odcinku od ul. Łukasiewicza do Trasy Prezydenta Raczkiewicza.
  • Młodzież, która chce kształcić się w różnych zawodach, może zdobywać praktyczne umiejętności w nowoczesnych pracowniach, które funkcjonują w toruńskich szkołach. To ważna informacja szczególnie dla ósmoklasistów – 13 maja 2024 r. rusza rekrutacja do szkół ponadpodstawowych.
  • Toruń otrzymał ponad 2,2 mln zł dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki na dwa miejskie obiekty ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, w ramach Programu Sportowa Polska 2023.
  • Mamy ogromną przyjemność zaprezentować Państwu naszą najnowszą wystawę pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, która eksponowana będzie w Muzeum Historii Torunia w Domu Eskenów, oddziale Muzeum Okręgowego w Toruniu.
  • Poznaliśmy nazwiska dwóch z trzech zastępców Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego. Są nimi Rafał Pietrucień i Dagmara Zielińska.
  • 12 maja 2024 r. w godz. 13.30-19.00 odbędzie się XXIV Festyn Parafialny „Tu są moje Czerniewice”.
  • Marszałek Piotr Całbecki rozpoczyna swoją piątą kadencję przewodniczącego zarządu województwa kujawsko-pomorskiego. Na wczorajszej (9 maja) pierwszej sesji nowo wybranego sejmiku województwa wybrano także wicemarszałków i członków zarządu województwa. – Drużyna buduje i daje szansę na zwycięstwo. Tworzymy drużynę, która będzie kontynuować...