Lalkowy festiwal | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Lalkowy festiwal

Kultura
Data publikacji: 15 października 2007
Autor: admin_vobacom

Z siedmiu państw przybędą do Torunia artyści na czternastą edycję Międzynarodowych Toruńskich Spotkań Teatrów Lalek. Festiwal potrwa w Baju Pomorskim od 20 do 26 października.

Podczas tegorocznego festiwalu zobaczymy 13 konkursowych przedstawień. Do Torunia przyjadą teatry z Niemiec, Litwy, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Izraela i oczywiście z Polski. Rano prezentowane będą spektakle dla dzieci, wieczorem dla dorosłych. Jak zawsze spektakle dla dzieci oceniać będzie jury złożone z uczniów toruńskich szkół, które przyzna swoją nagrodę. Wszystkie prezentacje poddane zostaną także ocenie jury profesjonalnego, w skład którego wejdą znani krytycy teatralni. Bywalcy festiwalu będą mogli w tym roku spotkać się z twórcami znanymi i lubianymi, ale także zobaczą zespoły, które przyjadą do Torunia po raz pierwszy.
- Chcemy przede wszystkim odkrywać nowe wartościowe zjawiska, które się dzieją na Zachodzie - stwierdza dyrektor Baja Pomorskiego Zbigniew Lisowski.

Przedpołudniowy nurt festiwalu przyniesie spektakle poruszające bardzo aktualne dziecięce problemy. "Ostatni tatuś" Teatru Lalka z Warszawy ze scenariuszem i w reżyserii Michała Walczaka to opowieść o samotności dziecka wynikającej z zaburzonych więzi z rodzicami. Widzowie będą mieli okazję skonfrontować to przedstawienie z przygotowywanym w teatrze Horzycy spektaklem na podstawie tego samego scenariusza. O podobnych problemach mówi przedstawienie "Pozytywka" Teatru Animacji z Poznania. Powinno ono zaciekawić widzów także formą, gdyż postaciami są tu trybiki pozytywki. Po raz pierwszy torunianie będą mieli okazję zetknąć się z bardzo ciekawym Teatrem Lele z Wilna. "Białe opowieści" inspirowane baśniami Andersena pokazane zostaną w technice teatru cienia.

Klasyczną baśnią będzie również przedstawienie Teatru Arlekin z Łodzi "Kwiat paproci".
Zabawę formą z kolei zaproponują młodej widowni artyści hiszpańskiego Teatru Bambalina. Kto widział kilka lat temu nagrodzonego na festiwalu znakomitego "Don Kichota", z pewnością nie odmówi sobie przyjemności obejrzenia spektaklu "Kraft". Ponownie do Torunia przyjedzie z Francji Barbara Melois, nagrodzona w ubiegłym roku przez jury dziecięce. Artystka potrafi stworzyć baśniowe światy z tak prostych materiałów jak papier (nawet toaletowy), tektura czy celofan. Z nich powstaną ludzie, zwierzęta i rośliny.

Sporo atrakcji czeka na festiwalu dorosłych widzów. Wiele przedstawień, które zostaną pokazane w Toruniu, zdobyło już laury prestiżowych festiwali. Po raz pierwszy gościć będziemy w Toruniu twórcę z Izraela. Ofer Amram w "Historii pewnego samotnego człowieka" przedstawia opowieść o niespełnionej miłości, która staje się piekłem wynikającym z wyobrażeń na temat drugiego człowieka. Theatre Green Ginger z Anglii to ciekawy teatr plastyczny. Charakteryzują go groteskowe lalki i absurdalny humor, za pomocą którego artyści snują całkiem poważną refleksję o życiu i śmierci. Nie zabraknie także w tym roku teatru tańca. Spektakl "Unica" pokażą artyści z Hamburga.

Spora będzie także w nurcie dla dorosłych reprezentacja polskich spektakli. W świat demonów wprowadzą widzów aktorzy Białostockiego Teatru Lalek. O miłości i samotności traktować będzie muzyczno-animacyjne przedstawienie Teatru Lalki i Aktora z Opola. O swoich własnych korzeniach opowie doskonale znany w Toruniu Teatr Wierszalin w spektaklu "Wierszalin. Reportaż o końcu świata". Wrocławski Teatr Lalek przywiezie "Ostatnią ucieczkę" na podstawie prozy Brunona Schulza. Spektakl miał swoją premierę w Stanach Zjednoczonych na scenie Off Off Brodway.

Poza konkursem zaprezentują się gospodarze, Teatr Baj Pomorski, który pokaże swoje najnowsze spektakle: "Afrykańską opowieść" i "Krótki kurs piosenki aktorskiej". Ważną imprezą towarzyszącą będzie Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych, w ramach którego widzowie zobaczą osiem prezentacji teatralnych. Po raz drugi także zaplanowano pokazy multimedialne i spotkania z twórcami, którzy korzystają z nowych mediów. Etiudy teatralne zaprezentują studenci szkół lalkarskich z Wrocławia i Białegostoku.

Najczęściej czytane aktualności

  • Objazd inwestycji drogowych, sierpień 2024
    Drogi, Miasto
    Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • Miasto
    Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Wiceprezydent Rafał Pietrucień wręcza akt powołania dyrektor Andżelice Dzięgiel-Pośladzie
    Miasto
    Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Kultura, Miasto
    Podczas konferencji prasowej (31 lipca 2024 r.) zapowiadającej 8. edycję Festiwalu Wisły, zastępca prezydenta Torunia Adam Szponka i Marcin Karasiński z Nadwiślańskiej Organizacji Turystycznej zaprezentowali najważniejsze punkty programu tego niezwykle ciekawego wydarzenia.
  • Błękitne niebo nad ratuszem i Kopernikiem, fot. Sławomir Kowalski
    Eko, Miasto
    8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.
  • Już w tę sobotę (10 sierpnia 2024 r.) odbędą się jubileuszowe XXV Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Torunia w speedrowerze.
  • Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny działający w Wydziale Środowiska i Ekologii Urzędu Miasta Torunia zaprasza na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze.
  • Poniedziałek, 5 sierpnia 2024 r., zapowiada się deszczowo i burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia.
  • W związku ze spodziewanymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.