Toruń świętował Boże Ciało | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń świętował Boże Ciało

Data publikacji: 27 maja 2005
Autor: admin_vobacom



Tłumy wiernych wzięły udział 26 maja br. w uroczystościach Bożego Ciała. Tradycyjna procesja eucharystyczna, prowadzona przez Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego, przeszła ulicami Torunia od katedry śś. Janów do kościoła Chrystusa Króla zatrzymując się przy czterech polowych ołtarzach.




Rano w katedrze śś. Janów Ks. Biskup Suski koncelebrował główną miejską mszę św. z okazji Bożego Ciała. Po niej zabrzmiał dzwon Tuba Dei ogłaszając początek procesji do czterech ołtarzy. Wzięli w niej udział duchowni, przedstawiciele stowarzyszeń i parafii z chorągwiami, młodzież oraz dziewczynki w strojach komunijnych, które tradycyjnie sypały kwiatki przed niesioną przez Biskupa Eucharystią. Przy upalnej pogodzie wierni przeszli ul. Żeglarską na Rynek Staromiejski pod ołtarz ustawiony przy Kościele Akademickim, dalej ulicami Szeroką i Królowej Jadwigi na plac św. Katarzyny (drugi ołtarz), Jagiellońską na plac Artylerzysty (trzeci ołtarz) i ul. Bażyńskich, Wojska Polskiego i Kościuszki do kościoła Chrystusa Króla (czwarty ołtarz). W procesji licznie szli także mieszkańcy, w tym prezydent Torunia Michał Zaleski z żoną.



Boże Ciało (inaczej - Święto Ciała i Krwi Pańskiej) to uroczystość liturgiczna ku czci Najświętszego Sakramentu. Wierni szczególnie wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa. Boże Ciało obchodzi się w czwartek w oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to więc święto ruchome. Tradycja jego obchodzenia została zapoczątkowana w parafii Liege we Francji, której biskup Robert ustanowił to święto w 1246 r. w związku z widzeniami bł. Julianny z Cornillon. W 1264 r. papież Urban IV bullą Transiturus rozszerzył to święto na cały Kościół dla uczczenia pamiątki ustanowienia Najświętszego Sakramentu. Jednakże ze względu na śmierć Urbana IV bulla ta nie została ogłoszona, a tym samym święto nie zostało ustanowione. Uczynił to dopiero papież Jan XXII.
W Polsce po raz pierwszy święto Bożego Ciała wprowadził biskup Nanker w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Tradycyjnym elementem polskich obchodów jest uliczna procesja z Najświętszym Sakramentem, podczas której dzieci sypią kwiaty. Zatrzymuje się ona kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są fragmenty z każdej z Ewangelii związane tematycznie z Eucharystią.

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.