Królewski orszak | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Królewski orszak

Data publikacji: 26 maja 2003
Autor: admin_vobacom


31 maja 2003 r. w późnych godzinach wieczornych na fasadzie Ratusza Staromiejskiego w Toruniu zostanie odsłonięty wielkoformatowy bilboard, będący reprodukcją XV-wiecznego fresku "Pochód narodów Europy ku Krzyżowi", znajdującego się w kościele Saint Pierre le Jeune w Strasbourgu.

Prezydent Torunia Michał Zaleski zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystości odsłonięcia fresku o godz. 21.45.

Patronat honorowy nad tą niecodzienną imprezą objęli Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz i Ambasador Republiki Francuskiej w Polsce Patrick Gautrat, patronat medialny sprawują redakcje "Rzeczpospolitej", "Polityki" i Telewizji TVN.

Powiększona reprodukcja fresku (4,75 m na 20 m) będzie ozdobą toruńskiej starówki w dniach poprzedzających referendum unijne w Polsce i kilka tygodni po jego zakończeniu. Symbolika fresku podkreśla historyczną rangę Polski wśród narodów Europy oraz jednoznacznie odwołuje się do tradycyjnych związków naszego kraju z państwami europejskimi. Dlatego do momentu odsłonięcia fresku na frontonie Ratusza Staromiejskiego, czyli do 31 maja, godz. 21.45, malowidło będzie zakryte błękitną flagą Unii Europejskiej. Flaga ma rozmiary 6x20 m, jest największą flagą unijną, jaka powstała w Toruniu. Uszyły ją uczennice i nauczyciele Warsztatów Zespołu Szkół Odzieżowych w Toruniu, którzy potraktowali swoje krawieckie dzieło jako wkład swojej szkoły w proces integrowania się Torunia z Unią Europejską.Winylowa siatka, na której wydrukowano fresk, waży 40 kg i nie stanowi zagrożenia dla ścian budynku.

Malowidło, znane jako "Pochód narodów Europy ku Krzyżowi", odczytywane jest jako alegoria średniowiecznej Europy. Przedstawia orszak 13 jeźdźców i dwóch piechurów - monarchów z chorągwiami, wśród których znajduje się także Polonia. Jest to zatem jedno z pierwszych, symbolicznych świadectw obecności Polski w Europie.

Fresk łączy z Toruniem zarówno średniowieczna tematyka, jak i okoliczności jego ostatniej konserwacji. Przeprowadziła ją bowiem w 1998 r. z inicjatywy ówczesnego premiera RP Włodzimierza Cimoszewicza polska specjalistka, Ewa Święcka z Muzeum Narodowego w Warszawie, absolwentka toruńskiego UMK. Malowidło, w związku z licznymi przebudowami wnętrza strasbourskiego kościoła, znajdowało się w kiepskim stanie, wymagało gruntownego oczyszczenia i zabezpieczenia warstwy malarskiej przed degradacją. Za prace przeprowadzone przez Ewę Święcką strona polska otrzymała podziękowania od francuskiego Ministerstwa Kultury.

Po kilkumiesięcznych staraniach Wydział Promocji i Informacji Urzędu Miasta uzyskał zgodę parafii Saint Pierre le Jeune i francuskich władz konserwatorskich na ekspozycję fresku na centralnej ścianie Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. Prezentacja tego XV-wiecznego malowidła na fasadzie budowli o średniowiecznym rodowodzie, wpisanej wraz z Zespołem Staromiejskim w Toruniu na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, to znakomita i wyjątkowo przemawiająca do wyobraźni promocja idei zjednoczonej Europy. W ten sposób Toruń - miejsce urodzenia Mikołaja Kopernika - przypomni o swojej bogatej tradycji kontaktów międzynarodowych (niemieckich korzeniach, historycznej i współczesnej przynależności do Związku Miast Hanzeatyckich, wielonarodowości miasta leżącego na pograniczu państw zaborczych, a wreszcie licznych powojennych umowach o współpracy partnerskiej począwszy od 1978 r. z Getyngą).

Warto wspomnieć, że w toruńskim ratuszu bywali polscy królowie, a na fresku chorągiew z napisem „Polonia

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Żółto-zielona taśma filmowa na tle żółto-zielonej panoramy starówki
    Kultura, Miasto
    Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.
  • Miasto
    Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Dwie uczennice z plecakami idące ulicą - ujęcie od tyłu, bez twarzy
    Miasto
    2 września rozpocznie się nabór wniosków na stypendia szkolne dla uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej i rodzinnej na rok szkolny 2024/2025.
  • Miasto
    W niedzielny poranek 4 sierpnia 2024 r. z Torunia wyruszyła 46. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej na Jasną Górę.
  • W związku ze spodziewanymi burzami dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla Torunia ostrzeżenie I stopnia o burzach. Obowiązuje ono 8 sierpnia br.
  • W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • 3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • 15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.