Jak to robią w Kanadzie? | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jak to robią w Kanadzie?

Data publikacji: 08 marca 2003
Autor: admin_vobacom


10 marca 2003 r. o godz. 11.00 w sali nr 33 Urzędu Miasta przy Wałach gen. Sikorskiego odbędzie się seminarium "Wolontariat w Kanadzie – osiągnięcia, doświadczenia i perspektywy". Weźmie w nim udział ambasador Kanady w Polsce i na Białorusi Ralph J. Lysyshyn.

Seminarium jest częścią projektu "Wolontariat - metodą na przełamanie stagnacji wśród młodych osób długotrwale bezrobotnych. Projekt pilotażowy". Na jego realizację Urząd Miasta Torunia uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 4.000 $ kanadyjskich z Ambasady Kanady w Warszawie. Stąd też na seminarium w dniu 10 marca pojawią się Ambasador Kanady, Radca Ambasady i osoby z Działu Współpracy Technicznej. Seminarium jest z jednej strony propozycją przedstawienia wolontariatu w Kanadzie, a z drugiej podsumowaniem projektu.

Motywem przewodnim projektu jest pomoc młodym osobom bezrobotnym (priorytetowo traktowane są osoby długotrwale bezrobotne) i wsparcie organizacji pozarządowych działających na terenie Torunia, które potrzebują nowego, wykształconego personelu. Projekt opiera się na pomyśle skojarzenia bezrobotnej młodzieży z organizacjami pozarządowymi, którym brakuje wykwalifikowanego, młodego personelu.
Projekt polega na przełamaniu stagnacji wśród młodych bezrobotnych przez zaangażowanie ich w działalność w stowarzyszeniach i fundacjach. Równolegle do staży bezrobotni szkoleni są w takich blokach jak:

- przygotowanie i zarządzanie projektami oraz pozyskiwanie dotacji,

- współpraca z partnerami zagranicznymi w organizacjach pozarządowych,

- przygotowanie prezentacji multimedialnych,

- współpraca z mediami.

Cele projektu to: uaktywnienie i pogłębienie współdziałania samorządu lokalnego i organizacji pozarządowych działających na terenie Torunia; wypracowanie modelu zaangażowania młodych osób bezrobotnych jako wolontariuszy w organizacjach pozarządowych; wsparcie organizacji pozarządowych wolontariuszami; rozpropagowanie informacji o wolontariacie jako metodzie przeciwdziałania bezrobociu i stagnacji; a także przedstawienie i wypromowanie doświadczeń Kanady w realizacji idei wolontariatu.

Partnerami toruńskiego projektu są Wydział Rozwoju i Integracji Europejskiej Urzędu Miasta Torunia, Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia i Centrum Badań Kanadyjskich Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Najczęściej czytane aktualności

  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • W gabinecie przewodniczącego: Edward Wiśniewski, Łukasz Walkusz, Paweł Liberadzki
    Miasto
    O rozbudowie ul. Olsztyńskiej oraz innych kwestiach ważnych dla osiedla Bielawy była mowa na spotkaniu przedstawicieli Rady Okręgu nr 6 z przewodniczącym Rady Miasta Torunia.
  • Na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet bez tramwajów
    Miasto, MZK
    Z powodu robót torowych i sieciowych na ul. Sienkiewicza i Gagarina w dniach 13 - 14 sierpnia br. (wtorek - środa) wstrzymany zostanie ruch tramwajowy na odcinku Sztuki Piękne - Uniwersytet oraz zostanie wprowadzony ruch jednokierunkowy na ulicy Sienkiewicza pomiędzy ulicami Gagarina i Fałata.
  • Drogi, Miasto
    W ostatnich dniach drogowcy zmienili organizację ruchu na skrzyżowaniu ulic Konstytucji 3 Maja i ul. Ligii Polskiej.
  • Na Olęderskiej prace na ukończeniu
    Drogi, Miasto
    Rozbudowa ul. Olęderskiej jest już na finiszu.
  • Miasto
    15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w Kościele Garnizonowym na Placu św. Katarzyny.
  • Dzieje się na toruńskich drogach. Zaglądamy na place budowy wciąż trwających lub świeżo zakończonych prac drogowych.
  • 8 sierpnia zapraszamy wszystkich chętnych na Dzień Otwarty z Programem Czyste Powietrze. Można będzie poznać zasady ubiegania się o dotacje na termomodernizacje domów lub wymianę ogrzewania.
  • Dzięki pozyskaniu nowoczesnego sprzętu Szpital Miejski w Toruniu będzie w stanie rozszerzyć zakres swojej działalności w leczeniu operacyjnym chorób nowotworowych - zarówno układu moczowego, jak i przewodu pokarmowego.
  • Andżelika Dzięgiel-Poślada została nową dyrektor Wydziału Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia. W gronie kadry urzędniczej powitał ją 5 sierpnia 2024 r. zastępca prezydenta Rafał Pietrucień.
  • Podglądamy, co się dzieje przy ul. Srebrnego 4. Od kilku dni, na odcinku prawie 280 metrów, trwa remont istniejącej tam drogi rowerowej.
  • Kolejne pasy drogowe w Toruniu zostaną obsadzone ozdobnymi krzewami. Róże, irgi, tawuły i berberysy pojawią się m.in. na osiedlach: Chełmińskie, Mokre i Bydgoskie.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu znalazł się na liście podmiotów leczniczych zakwalifikowanych do Krajowej Sieci Onkologicznej. Placówka będzie pełniła rolę Specjalistycznego Ośrodka Leczenia Onkologicznego SOLO II.
  • 9 sierpnia 2024 r. na parkingu przy Urzędzie Miasta Torunia stanie krwiobus, w którym można będzie oddać krew.