Fundusz zaczął działać | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Fundusz zaczął działać

Data publikacji: 07 października 2002
Autor: admin_vobacom


Małe i średnie przedsiębiorstwa oraz organizacje pozarządowe z Torunia mogą już kontaktować się z Toruńskim Funduszem Poręczeń Kredytowych.

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych został utworzony przez Radę Miasta Torunia 6.06.2002r. (uchwała Nr 1091/2002) i jest jednym ze sposobów aktywnego przeciwdziałania bezrobociu w Toruniu. Fundusz ma swoją siedzibę w Toruniu przy ul. Mazowieckiej 49a w budynku Powiatowego Urzędu Pracy, pokój 36 (tel. 6580239). Celem Funduszu jest wspierania rozwoju lokalnego przez udzielanie poręczeń kredytowych małym i średnim podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą oraz organizacjom pozarządowym, które w wyniku udzielonego kredytu utworzą nowe miejsca pracy ze szczególnym uwzględnieniem miejsc pracy tworzonym dla bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy dla Miasta Torunia. Poręczenia Funduszu kierowane są firmom działającym zgodnie prawem i prowadzącym działalność gospodarczą na terenie Torunia. Zaciągnięte kredyty pozwolą na rozwój statutowej działalności gospodarczej poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, co z kolei przyczyni się do zmniejszenia bezrobocia w Toruniu.

Regulamin Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych, jak i cała procedura udzielania poręczeń powstał w oparciu o doświadczenia już istniejących funduszy. W końcu 2001r. w Polsce działało 26 funduszy poręczeń, a kilka następnych znajdowało się w stadium organizacji. Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych udziela poręczenia do kwoty 10.000 zł na utworzenia jednego miejsca pracy, do maksymalnej wysokości 100% kwoty przyznanego kredytu, przy zaangażowaniu w planowane przedsięwzięcie gospodarcze 40% kapitału własnego kredytobiorcy. Poręczenia Funduszu udzielane są do kwoty 10.000 zł na utworzenie jednego miejsca pracy, przy zaangażowaniu w planowane przedsięwzięcie 40% kapitału własnego kredytobiorcy. Beneficjentami Funduszu mogą być wnioskodawcy spełniający łącznie następujące warunki:

- rejestracja działalności w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz organie ewidencyjnym,

- miejscem prowadzonej działalności jest Gmina Miasto Toruń,

- zatrudnianie w dniu zawarcia umowy poręczenia na podstawie umowy o pracę do 50 pracowników,

- niezaleganie z płatnościami wobec ZUS, KRUS, gminy i Urzędu Skarbowego.

Przy rozpatrywaniu wniosków o poręczenia Fundusz bierze pod uwagę stopień gwarancji powodzenia przedsięwzięcia, rodzaj działalności i przydatność dla gospodarki lokalnej uwzględniając przy tym podstawowe kierunki założeń Strategii Miasta Torunia oraz dziedzin, w których występuje największe bezrobocie. Ponadto stopień doświadczenia zawodowego wnioskodawcy w zakresie prowadzonej działalności, wielkość kapitału własnego, usytuowanie na rynku i niezmniejszenie stanu zatrudnienia w okresie 6 miesięcy, chyba że wynikało ono z sezonowości zatrudnienia.

Poręczenie kredytu jest terminowe i jego termin jest równy okresowi kredytowania powiększonemu o miesiąc i może zostać udzielone na 3 lata. W szczególnych sytuacjach może zostać udzielone maksymalnie na 5 lat.

Toruński Fundusz Poręczeń Kredytowych udziela poręczenia na podstawie wniosku o poręczenie, do którego wnioskodawca winien dołączyć biznesplan projektowanego przedsięwzięcia gospodarczego, wraz z kosztorysami i stosowanymi zezwoleniami. Ponadto Poręczyciel, czyli Fundusz, będzie miał prawo skontrolować sposób wykorzystania zaciągniętego kredytu oraz dysponować rachunkiem kredytobiorcy do wysokości zobowiązań wobec Funduszu. Poza poręczeniami Fundusz oferuje także nieodpłatnie usługi doradcze w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej i zarządzania.

Podkreślić należy, że głównym celem Toruńskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych jest wspieranie powstawania nowych miejsc pracy i rozwoju lokalnej przedsiębiorczości, nie zaś osiąganie zysku. Koszty działalności Funduszu będą pokrywane z oprocentowania kapitału spółki oraz prowizji od udzielanych poręczeń. Dzięki podpisanemu porozumieniu z Powiatowym Urzędem Pracy Fundusz stara się ograniczyć koszty związane z utrzymaniem i obsługą.

Najczęściej czytane aktualności

  • Miasto
    W toruńskim Moto-Parku przy ul. Łukasiewicza w Toruniu ruszył w środę 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena.
  • Miasto
    Początek długiego weekendu warto było spędzić na toruńskim bulwarze. Na odwiedzających czekały atrakcje przygotowane w ramach Festiwalu Wisły.
  • Miasto
    Uroczystością patriotyczną, mszą św. w intencji Ojczyzny i piknikiem militarnym Toruń uczcił Święto Wojska Polskiego.
  • Miasto
    Koncerty, parady statków, darmowe rejsy, stoiska edukacyjne oraz kulinarne – to wszystko w ramach Festiwalu Wisły, który w dniach 14-15 sierpnia 2024 r. odbywa się w Przystani Toruń.
  • MZK i parkingi na 15. Bella Skyway Festival
    Kultura, Miasto, MZK
    W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • Pani Klara w gronie stulatków
    Miasto
    Jak dożyć do setki w dobrym zdrowiu? Wie to torunianka pani Klara Maślonkowska, którą z okazji 100. urodzin odwiedził 14 sierpnia 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski. - Serdecznie gratuluję Pani osiągnięcia tak pięknego wieku 100 lat, z których większość, bo aż 90 lat przeżyła Pani swoim rodzinnym mieście Toruniu. W imieniu swoim i...
  • W czasie trwania imprezy, od 20 do 24 sierpnia, by ułatwić widzom dotarcie na festiwal, wprowadzone zostaną dodatkowe kursy miejskich tramwajów i autobusów. Warto też wiedzieć, gdzie są parkingi buforowe.
  • 18-20 października 2024 r. na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu odbędzie się konferencja pt. "Witraże wobec zagrożeń i wyzwań XXI wieku".
  • Toruńska Infrastruktura Sportowa ogłosiła konkurs na wybór sponsora tytularnego Areny Toruń.
  • 24 sierpnia z okazji Dnia Architektury Drewnianej 2024 zapraszamy do parków etnograficznych w Toruniu, Kaszczorku i Wielkiej Nieszawce!
  • MOSiR, Wydział Sportu i Rekreacji UMT i Stowarzyszenie Go Sport! zapraszają na amatorski turniej koszykówki Toruń 3x3 Streetball Challenge. Wydarzenie odbędzie się 31 sierpnia 2024 r. na boisku przy ul. Ugory/Zbożowa na Wrzosach.
  • TSŻ Toruń rozpoczyna decydującą fazę sezonu w CS Superlidze. Już w niedzielę (18 sierpnia) żółto-niebiesko-biali podejmą na własnym torze LKS Szawer Leszno. Stawką pojedynku jest awans do finału.
  • Zajęcia plastyczne i sportowe, zabawa w koło fortuny oraz drobny poczęstunek - takie wakacyjne atrakcje przygotowało dla dzieci z toruńskiego lewobrzeża Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Trwają intensywne prace na budowie biurowca Business Park Toruń u zbiegu Trasy Średnicowej i ul. Legionów.