Nauka zdalna dla starszych uczniów | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nauka zdalna dla starszych uczniów

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 26 stycznia 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Klasa lekcyjna z pustymi ławkami i laptopem na biurku nauczyciela

Od czwartku 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych oraz wszystkich klas szkół ponadpodstawowych przechodzą na naukę zdalną. Przedszkolaki i klasy 1-4 pozostają w trybie stacjonarnym.

- Obserwując dane epidemiologiczne, musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej w szkołach. Rośnie liczba chorych na koronawirusa. I to jest powód, dla którego musimy ograniczać naukę stacjonarnąpowiedział 25 stycznia 2022 r. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek podczas konferencji prasowej w Sejmie.

Oficjalne rozporządzenie w tej sprawie ukazało sie na stronach Ministerwa Edukacji Nauki 26 stycznia 2022 r. w godzinach popołudniowych. Przewiduje ono, że od 27 stycznia do 27 lutego 2022 r. poza uczniami klas V-VIII podstawówek i uczniami szkół ponadpodstawowych na naukę zdalną przejdą również placówki kształcenia ustawicznego i centra kształcenia zawodowego. Bez zmian pozostają terminy rozpoczęcia i zakończenia ferii zimowych w poszczególnych województwach w roku szkolnym 2021/2022.

Na tryb zdalny przechodzą również szkoły artystyczne, realizujące wyłącznie kształcenie artystyczne, placówki artystyczne i szkoły artystyczne realizujące kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej w klasach V-VIII lub liceum ogólnokształcącego.

W szkołach podstawowych specjalnych (klasy V-VIII), a w także szkołach ponadpodstawowych specjalnych, w tym funkcjonujących w specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych oraz zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej zajęcia będą mogły być prowadzone stacjonarnie. Ostateczną decyzję w tym zakresie podejmie dyrektor.

Na dotychczasowych zasadach będą pracowały placówki  psychologiczno-pedagogiczne i prowadzące zajęcia rewalidacyjne, tj. młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, ośrodki rewalidacyjno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze i poradnie psychologiczno-pedagogiczne. Zdecydowano, że utrzymają one tryb stacjonarny ze względu na konieczność zapewnienia ciągłości realizacji zajęć wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kształcenia specjalnego, w tym realizacji zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych oraz zajęć rewalidacyjno-wychowawczych w bezpośrednim kontakcie z dzieckiem i uczniem.

W przypadku szkół, których funkcjonowanie zostało ograniczone – w odniesieniu do uczniów z niepełnosprawnościami, którzy z uwagi na i ch rodzaj nie będą mogli realizować zajęć w miejscu zamieszkania – dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania zajęć stacjonarnie na terenie szkoły lub z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość – w budynku szkoły.

Bursy i internaty będą działały na dotychczasowych zasadach.

Pozostawiono możliwość zorganizowania konsultacji na terenie szkoły dla uczniów przygotowujących się do egzaminu odpowiednio ósmoklasisty czy maturalnego. Dyrektor szkoły może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego. Udział w konsultacjach jest dobrowolny. Organizacja konsultacji jest uzależniona od potrzeb uczniów, a także warunków pracy szkoły.

Jak zauważa ministerstwo, uczeń przygotowujący się do egzaminu ósmoklasisty lub maturalnego powinien mieć możliwość wyjaśnienia trudnych kwestii, usystematyzowania materiału czy rozmowy z nauczycielem. Dodatkowo, w ramach konsultacji, dyrektor szkoły może zorganizować w szkole testy sprawdzające poziom przygotowania uczniów do egzaminu ósmoklasisty lub egzaminu maturalnego.

Ze względu na specyfikę kształcenia zawodowego dyrektorzy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego będą mogli zorganizować zajęcia praktyczne w miejscu ich prowadzenia (stacjonarnie). Zajęcia te będą odbywać się w wybranych dniach tygodnia, a wymiar tych zajęć nie może przekroczyć 16 godzin tygodniowo.

Możliwe jest również odbywanie praktyk zawodowych stacjonarnie, w miejscu ich prowadzenia. Jednocześnie zachowana została również możliwość zrealizowania praktyk zawodowych w innych formach wprowadzonych w okresie pandemii (np. w formule wirtualnego przedsiębiorstwa lub projektu edukacyjnego).

Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu (zajęcia praktyczne i praktyki zawodowe) mogą być prowadzone stacjonarnie u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Przewidziane rozwiązania mają również zastosowanie do kształcenia praktycznego, realizowanego w ramach kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych.

Uczniowie wszystkich klas branżowych szkół I stopnia, będący młodocianymi pracownikami, będą realizowali zajęcia praktyczne u pracodawców w pełnym wymiarze godzin, o ile u pracodawcy nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu młodocianego pracownika.

Turnusy dokształcania teoretycznego młodocianych pracowników, które rozpoczęły się przed 27 stycznia 2022 roku i nie były prowadzone zdalnie (zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie art. 30c ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe), będą mogły być realizowane w miejscu ich prowadzenia, aż do czasu ich zakończenia. Natomiast turnusy, które rozpoczęły się w okresie od 27 stycznia do 27 lutego br., mogą być nadal prowadzone zdalnie.

W przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego – dla uczniów i słuchaczy, którzy przystępują odpowiednio do egzaminu zawodowego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie w sesji styczeń-luty 2022 – dyrektor będzie mógł zorganizować konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu.

W klasie programowo najwyższej szkoły artystycznej, w której jest przeprowadzany egzamin dyplomowy lub egzamin końcowy, dyrektor może zapewnić w szkole konsultacje indywidualne lub grupowe z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne artystyczne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje odpowiednio do egzaminu dyplomowego lub egzaminu końcowego.

Olimpiady, konkursy i turnieje

Za zgodą dyrektora szkoły, centrum lub placówki uczniowie mogą brać udział w trybie stacjonarnym w konkursach, olimpiadach i turniejach przeprowadzanych na podstawie art. 22 ust. 2 pkt 8 oraz art. 22 ust 6 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.

Rozporządzenie wchodzi w życie 27 stycznia 2022 r. Przejdź do strony Ministerstwa Edukacji i Nauki z aktualnymi zaleceniami

Przypominamy też o możliwości przyjęcia dawki przypominającej przez osoby, które ukończyły 16 lat. Skierowania wystawiane są od 25 stycznia 2022 r. Minister Zdrowia podjął taką decyzję, mając na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z 24 stycznia 2022 r. i uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz WHO. W szczepieniu przypominającym wykonywanym u osób w wieku 16-18 lat stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

  • 15. Bella Skyway Festival - program!
    Kultura, Miasto
    Piętnasta edycja toruńskiego festiwalu światła odbędzie się w dniach 20-24 sierpnia 2024 r. Znamy już pełen program tegorocznej edycji. Czego można się spodziewać?
  • Nowa dyrektor Wydziału Edukacji Iwona Muszyńska i Prezydent Torunia Paweł Gulewski
    Miasto
    Iwona Muszyńska, dotychczasowa dyrektor Szkoły Podstawowej nr 23 im. Kawalerów Orderu Uśmiechu, została nową dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia. Stanowisko obejmie 2 września 2024 roku. Do konkursu na stanowisko dyrektora Wydziału Edukacji UMT zgłosiło się 7 osób. Pod koniec lipca br. komisja konkursowa pod przewodnictwem Dagmary...
  • Aleksandra Mierzejewska nadal dyrektorem Muzeum Okręgowego
    Kultura, Miasto
    Dotychczasowa dyrektor Muzeum Okręgowego w Toruniu Aleksandra Mierzejewska będzie kontynuować swoją prace. 22 sierpnia 2024 r. prezydent Paweł Gulewski wręczył jej powołanie na kolejną, 4-letnią kadencję.
  • Kultura, Miasto
    Ruszyła 15. edycja najstarszego świetlnego festiwalu światła w Polsce. Do 24 sierpnia zapraszamy do Torunia na wielkie święto światła - Bella Skyway Festival! 5 dni wypełnionych magią świetlnych pokazów, artyści z 9 krajów, 18 instalacji w trzech strefach: Na toruńskiej starówce, w Dolinie Marzen i Błoniach Nadwiślańskich. Tak zapowiada się...
  • Szkoła Podstawowa nr 12 w Toruniu
    Miasto
    Oświadczenie Rzecznika prasowego Prezydenta Miasta Torunia ws. naboru do Szkoły Podstawowej nr 12.
  • Drogi, Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski odebrał w czwartek 22 sierpnia 2024 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego potwierdzenie zawarcia umowy dla projektu pn. "Rozbudowa ul. Sobieskiego poprzez budowę drogi rowerowej na odcinku od pl. Pokoju Toruńskiego do ul. Żółkiewskiego w Toruniu".
  • Jak co roku do Torunia przyjechała grupa mieszkańców z holenderskiej Lejdy, która jest naszym miastem partnerskim.
  • W niedzielę, 25 sierpnia 2024 r., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • 25 sierpnia 2024 r., minie rok, odkąd nową trasą tramwajową na północ Torunia przejechali pierwsi pasażerowie. Przez ten czas skorzystały z niej już ponad trzy miliony osób.
  • Webinar objaśniający procedury zapisu do szkół dzieci migranckich oraz zasad ich funkcjonowania w polskim systemie oświatowym odbędzie się w czwartek 22 sierpnia 2024 r. o godz. 16:00.
  • Gmina Miasta Toruń otrzymała 1 mln zł dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach Programu modernizacji kompleksów sportowych „Moje Boisko – ORLIK 2012” Ministerstwa Sportu i Turystyki.
  • Toruński Zarząd Rejonowy Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Toruniu 22 sierpnia 2024 r. odwiedził prezydenta Pawła Gulewskiego.
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia pozyskał środki rezerwy Funduszu Pracy na realizację dwóch programów aktywizacji osób dotkniętych bezrobociem.
  • W ramach profilaktyki uzależnień Fundacja Nie Tylko Matka Polka we współpracy z Centrum Wspierania Dzieci i Młodzieży realizuje projekt pn. „Niezależne”.