Najlepsi z wiedzy o Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Najlepsi z wiedzy o Koperniku

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 93 najlepszych przyjechało do Torunia, by wziąć udział w konkursowym finale.

- Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Kto wie, może wśród Was jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów – mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach etapu centralnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika uczestnicy pisali test, a następnie w Planetarium prezentowali swoje projekty edukacyjne pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wśród 93 uczniów było 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przeszło 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich, po podliczeniu punktów, komisja konkursowa pod przewodnictwem Czesława Stawikowskiego wyłoniła zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Laureaci - szkoły podstawowe:

1.    Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem
2.    Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
3.    Wiktor Szatkowski z Publicznej szkoły Podstawowej w Krzywosądzu
4.    Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach
5.    Bartosz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim

Laureaci – szkoły ponadpodstawowe:

1.    Aleksandra Filipowska z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
2.    Tomasz Więcek z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
3.    Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
4.    Jakub Kondratowicz z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
5.    Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim

Z rąk Marii Mazurkiewicz - kujawsko-pomorskiej wicekurator, Anny Łukaszewskiej dyrektorki miejskiego Wydziału Edukacji i Hanny Wilińskiej - dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego laureaci otrzymali dyplomy i pamiątki związane z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem. Ale to nie koniec - 15 września wezmą udział w uroczystej gali finałowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki i Prezydenta Miasta Torunia, podczas której otrzymają główne nagrody.

Pobyt w Toruniu nie ograniczył się tylko do udziału uczestników konkursu w rywalizacji. Przygotowano dla nich dodatkowe atrakcje. W przeddzień mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego "Astronarium".

Zdjęcia: Małgorzata Litwin
Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...