Najlepsi z wiedzy o Koperniku | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Najlepsi z wiedzy o Koperniku

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2023
Autor: Małgorzata Litwin

2 czerwca 2023 r. poznaliśmy laureatów etapu centralnego Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.

W 2023 - jubileuszowym roku 550. urodzin Mikołaja Kopernika - uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z całej Polski uczestniczyli w trzyetapowym konkursie interdyscyplinarnym, dotyczącym życia astronoma i dziedzin, którymi się zajmował. 2 czerwca 93 najlepszych przyjechało do Torunia, by wziąć udział w konkursowym finale.

- Był to wszechstronny uczony, dlatego warto iść jego śladami. Kto wie, może wśród Was jest ktoś, kto w przyszłości stanie się Kopernikiem naszych czasów – mówił prezydent Michał Zaleski podczas inauguracji konkursu w auli Młodzieżowego Domu Kultury.

W ramach etapu centralnego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika uczestnicy pisali test, a następnie w Planetarium prezentowali swoje projekty edukacyjne pt. „Nauki Mikołaja Kopernika w XXI w. – jak je propagować?” oraz udzielali odpowiedzi na pytania komisji konkursowej. Wśród 93 uczniów było 48 ze szkół podstawowych i 45 ze szkół ponadpodstawowych. Do finału przeszło 10 uczestników - po 5 w każdej kategorii. Spośród nich, po podliczeniu punktów, komisja konkursowa pod przewodnictwem Czesława Stawikowskiego wyłoniła zwycięzców I, II, III, IV i V miejsca.

Laureaci - szkoły podstawowe:

1.    Anna Marta Czupajło z Publicznej Szkoły Podstawowej w Dobrem
2.    Artur Feliks Falenta ze Szkoły Podstawowej nr 24 w Toruniu
3.    Wiktor Szatkowski z Publicznej szkoły Podstawowej w Krzywosądzu
4.    Wojciech Jaworski ze Szkoły Podstawowej nr 25 w Kielcach
5.    Bartosz Kasprzak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kamieńcu Ząbkowickim

Laureaci – szkoły ponadpodstawowe:

1.    Aleksandra Filipowska z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
2.    Tomasz Więcek z III Publicznego Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu
3.    Jerzy Michał Kryska z Liceum Ogólnokształcącego w Płocku
4.    Jakub Kondratowicz z XII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu
5.    Marcel Werbowy z Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Dworze Gdańskim

Z rąk Marii Mazurkiewicz - kujawsko-pomorskiej wicekurator, Anny Łukaszewskiej dyrektorki miejskiego Wydziału Edukacji i Hanny Wilińskiej - dyrektorki I Liceum Ogólnokształcącego laureaci otrzymali dyplomy i pamiątki związane z Toruniem i Mikołajem Kopernikiem. Ale to nie koniec - 15 września wezmą udział w uroczystej gali finałowej z udziałem Ministra Edukacji i Nauki i Prezydenta Miasta Torunia, podczas której otrzymają główne nagrody.

Pobyt w Toruniu nie ograniczył się tylko do udziału uczestników konkursu w rywalizacji. Przygotowano dla nich dodatkowe atrakcje. W przeddzień mogli nieodpłatnie zwiedzić wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz wysłuchać wykładu dr hab. Macieja Mikołajewskiego, prof. UMK, astronoma, redaktora naczelnego dwumiesięcznika „Urania. Postępy astronomii”, współtwórcy programu telewizyjnego "Astronarium".

Zdjęcia: Małgorzata Litwin
Najczęściej czytane aktualności

 • Krystian Pesta w Piernikowej Alei Gwiazd
  Kultura, Miasto
  Znany aktor teatralny i filmowy, Krystian Pesta, 22 czerwca 2024 r. odsłonił swoją „katarzynkę” w Piernikowej Alei Gwiazd.
 • Prezydent Paweł Gulewski nakłada łańcuch nowemu Królowi Kurkowemu
  Kultura, Miasto
  Władysław Kołybski jest nowym Królem Kurkowym w Toruniu. Godność tę objął 23 czerwca 2024 r. podczas uroczystości z okazji 25-lecia reaktywowanego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu.
 • Tłumy ludzi na zamkniętym dla ruchu kołowego bulwarze
  Drogi, Miasto
  I stało się! Od piątku 21 czerwca Bulwar Filadelfijski został wyłączony z ruchu kołowego na cały weekend aż do niedzielnego wieczora.
 • Miasto
  W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Koncert Barbary Gołaski pod Krzywą Wieżą
  Kultura, Miasto
  Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Zastępca prezydenta Torunia wręcza upominek byłemu nadburmistrzowi Getyngi Wolfgangowi Meyerowi
  Miasto
  Podczas Dni Torunia 2024 r. w naszym mieście przebywa grupa mieszkańców partnerskiej Getyngi, wśród nich emerytowani przedstawiciele getyńskiego magistratu.
 • W sobotę 22 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • Rzeźby Augusta Zamoyskiego, najwybitniejszego – obok Xawerego Dunikowskiego – polskiego rzeźbiarza pierwszej połowy XX wieku, można od piątku 21 czerwca 2024 r. oglądać w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej.
 • Od 20 do 24 czerwca trwają Dni Torunia 2024. W programie plenerowe koncerty, warsztaty, Jarmark Zamkowy, Piernikowa Aleja Gwiazd, Intronizacja Króla Kurkowego i msza za miasto.
 • W siódmej edycji Ekokonkursu udział wzięło 47 placówek (21 przedszkoli, 19 szkół podstawowych i 7 szkół ponadpodstawowych, z czego 7 to placówki niepubliczne), a w zbiórce uczestniczyło łącznie 15 355 uczniów. We wszystkich placówkach oświatowych w trakcie trwania konkursu zebrano 822,803 ton papieru, tektury i puszek (w tym 821,780 ton makulatury...
 • Prowadzisz firmę w Toruniu? Oferujesz produkty lub usługi najwyższej jakości? Dodaj swoją firmę do Mapy Toruńskiego Biznesu
 • Koncertem z cyklu "Z gitarą na leżakach" w czwartkowy wieczór 20 czerwca rozpoczęliśmy obchody Dni Torunia 2024, przypadające wokół dnia patrona miasta Św. Jana.
 • Najwyższą średnią ocen spośród wszystkich klas IV-VIII szkół podstawowych Gminy Miasta Toruń osiągnęła kl. IV B Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta w Toruniu.
 • 21 czerwca 2024 r. w VII Liceum Ogólnokształcącym im. Wandy Szuman w Toruniu odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2023/2024.