Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia | www.torun.pl

Nagrodzeni przez Prezydenta Torunia

Biznes, Kultura, Miasto, Sport
Data publikacji: 12 października 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Pomarańczowy napis GłosujMY na niebieskim tle z chmurkami.

Od 16 do 25 października 2021 r.
głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2022 rok.

>>> Przejdź do informacji na temat głosowania

  

Laureaci Nagrody Prezydenta Torunia 2019

W Dworze Artusa 33 osoby odebrały Nagrody Prezydenta Miasta Torunia za dokonania w latach 2019-2020 lub za całokształt działalności. Uroczysta gala odbyła się 12 października 2021 r.

Po raz pierwszy w historii przyznawania tych prestiżowych, toruńskich wyróżnień ich wręczenie nie odbyło się w czerwcu, podczas Dni Torunia, ale w październiku i to skumulowane z uroczystością ubiegłoroczną, która została przełożona z powodu pandemii Covid-19. W tym roku 17 osób otrzymało nagrody za rok 2019, a 16 osób - za rok 2020 lub całokształt działalności.

- Każdy miesiąc i każdy rok budzi w Toruniu nowych bohaterów, którzy w sposób zdumiewający i dobroczynny są w stanie zmieniać nasze miasto – także w czasach trwającej epidemii. Ich publiczna pochwała jest zatem prostym odruchem wdzięczności i naszym wspólnym obowiązkiemmówił prezydent Torunia Michał Zaleski. - Każdego z nich podziwiamy. Każdy budzi w nas wzruszenie i wdzięczność. Jest to odczucie, które wobec naszych bohaterów płynie z każdego toruńskiego serca i które wpisujemy mocno we wszystkie przyznawane dziś wyróżnienia. Toruń zawdzięcza im nie tylko dobre imię, ale także poczucie wyjątkowej jedności i braterstwa oraz pociągający wzór do naśladowania.

Wśród nagrodzonych podczas tegorocznej gali znalazło się spore grono osób, które w 2020 r. na różnych frontach życia miejskiego walczyły z pandemią koronawirusa lub wykazały się kreatywnością w dostosowaniu form swojej działalności do zmienionej rzeczywistości życia społecznego: toruńskie pielęgniarki, pracownicy Sanepidu, analityk komputerowy i pasjonat statystyki medycznej, rysownik i grafik komputerowy, nauczycielscy mistrzowie nauczania zdalnego, siostra zakonna spiesząca do chorych z samarytańską posługą, animatorzy akcji szycia ochronnych maseczek, a także operatorzy ruchu turystycznego.

Podczas uroczystości w Dworze Artusa prezydent odznaczył też Medalem Prezydenta Miasta Torunia Thorunium Izabelę Miłoszewską, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Torunia, która  przez cały okres pandemii Covid-19 zajmowała się codziennym koordynowaniem pracy służb miejskich walczących z koronawirusem, raportowaniem sytuacji epidemicznej w mieście i reagowaniem na bieżące potrzeby jednostek miejskich, szczególnie ochrony zdrowia i pomocy społecznej.

- Dziękuję Ci za to, że nigdy nie zwątpiłaś we własne siły. Pomogłaś Toruniowi w najtrudniejszych momentach ostatnich lat. Zasiałaś w nas nadzieję i krzepiłaś ducha. Nigdy też nie opuściłaś rąk w chwilach, w których inni mieli ochotę na rezygnację. Masz wielkie, czułe, mocne i szlachetne serce. Dlatego ceremonię wręczania dzisiejszych nagród zaczynamy właśnie od Ciebiepowiedział do laureatki prezydent Michał Zaleski.

Oprawę muzyczną uroczystości zapewnił Tomasz Krzemiński - basista, kontrabasista oraz wokalista, znany ze swoich spektakularnych występów ulicznych i solowych interpretacji muzyki z dwudziestolecia międzywojennego. W zeszłym roku ukazała się jego pierwsza solowa płyta "Prawdziwe piosenki" z przedwojennymi szlagierami. Na fortepianie towarzyszył mu Miłosz Oleniecki.

LAUREACI NAGRÓD PREZYDENTA MIASTA TORUNIA:

za rok 2019 lub całokształt działalności w kategoriach:

 • postawa obywatelska lub ofiarność: Anna Zielińska
 • człowiek sportu: Alicja Śliwicka
 • wydarzenie sportowe: Marian Gęsicki, Leokadia Siołkowska, Rajmund Jagodziński
 • człowiek kultury: Kamil Czeszel
 • ochrona zdrowia: dr n. med. Anna Maria Oleksiejuk
 • ochrona środowiska naturalnego: Daniel Pach
 • nauka: dr hab. Magdalena Kunert-Bajraszewska, Carole Roskowiński
 • przedsiębiorczość i ekonomia społeczna: Zygmunt Sumiński
 • promocja miasta:
  - Łukasz  Kazimierczak, śp. Paweł Słupski, Adrian Drzycimski
  - Marcin Karasiński
 • turystyka: Nadzieja Hajduczenia
 • ochrona dziedzictwa narodowego: ks. Michał Walukiewicz
 • wydarzenie kulturalne – bez nagrody
 • innowacyjne metody stosowane w edukacji dzieci i młodzieży – bez nagrody

Za rok 2020 lub całokształt działalności w kategoriach:

 • ochrona zdrowia:
  - Halina Zejfer, Jolanta Karczewska, Justyna Konwińska
  - Ewa Nowak-Wąsicka, Jolanta Karulska
 • działania w zakresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania COVID-19: Michał Rogalski
 • kształtowanie nowych kierunków w kulturze w czasie pandemii COVID-19: Marcin Treichel
 • nowatorskie metody stosowane w zdalnym nauczaniu dzieci i młodzieży: Iwona Muszyńska, Izabela Skrzyniarz, Agnieszka Krzemieniewska, Marek Grzywna
 • postawa obywatelska lub ofiarność, w tym pomoc potrzebującym w czasie pandemii COVID-19:
  - siostra Monika Kossakowska
  - Daria Teus
 • ochrona środowiska naturalnego: Szczepan Burak
 • dostosowanie działań i oferty turystycznej do warunków pandemii COVID-19": Anna i Piotr Gajewscy

Przejdź do informacji o osiągnięciach laureatów Nagrody Prezydenta Miasta Torunia 2019-2020 (pdf)

Nagrody Prezydenta Miasta Torunia przyznawane są od 1996 roku i mają charakter finansowy. Otrzymują je osoby zasłużone dla Torunia w różnych dziedzinach życia, w następujących kategoriach: ofiarność, sport, kultura, ochrona zdrowia, dbałość o środowisko, nauka, przedsiębiorczość, promocja Torunia, turystyka i ochrona dziedzictwa narodowego. W 2020 r. ze względu na pandemię Covid-19 nagrody przyznano w kategoriach dodatkowych, związanych z działaniami na rzecz powstrzymania pandemii lub kształtowania życia społecznego, kulturalnego i gospodarczego miasta w nowych warunkach. Od czasu ustanowienia Nagrody Prezydenta wyróżnienie to otrzymały w Toruniu 272 osoby, a łącznie z nagrodzonymi w tym roku - już łącznie 305.

Przypomnijmy też, że w czerwcu przed Dworem Artusa w Piernikowej Alei Gwiazd została odsłonięta symboliczna katarzynka, poświęcona  wszystkim środowiskom zawodowym Torunia, które ofiarnie walczyły z pandemią Covid-19.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Inwestycje, Miasto
  19 października 2021 r. w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się spotkanie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego ze starostami z naszego województwa w ramach Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego.
 • Zuza Wiśniewska, fot. Anna Łukaszewicz
  Kultura, Miasto
  Pochodząca z Torunia Zuza Wiśniewska została laureatką pierwszego miejsca na zakończonym 17 października 2021 r. 57. Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To jeden z najważniejszych ogólnopolskich przeglądów młodych talentów.
 • Zdjęcie z lotu ptaka z zaznaczonymi działkami
  Biznes, Miasto
  2 405 000 zł wpłynie do kasy miasta ze sprzedaży 4 działek inwestycyjnych w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej "Toruń Wschód". Działki wylicytowały firmy z którymi współpracuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki
  Miasto
  W 37. rocznicę zamachu na bł. ks. Jerzego Popiełuszkę przedstawiciele miasta i województwa złożyli kwiaty pod jego toruńskim pomnikiem przy alei św. Jana Pawła II
 • Na zdjęciu: odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia”
  Miasto
  Osoby związane z ochroną zdrowia w województwie kujawsko-pomorskim odebrały odznaki honorowe „Za zasługi dla ochrony zdrowia”, przyznawane przez ministra zdrowia.
 • Na zdjęciu - pokaz zdjęć z miejsc uczestniczących w projekcie partnerstwo kulturowe
  Miasto
  Miasto Toruń wraz z dziewięcioma podmiotami europejskimi uczestniczyło w projekcie pn. „Partnerstwo kulturowe: promowanie dziedzictwa kulturowego poprzez wymianę turystyczną miast”.
 • 14 firm odebrało w dniu 18 października 2021 r. certyfikaty znaku jakości Made in Toruń. Wśród wyróżnionych przedsiębiorstw są m.in. start-upy zajmujące się technologiami nanowęglowymi, firmy z branż paliwowej, medycznej czy programistycznej. Na liście są też szkoła językowa, centrum nurkowe, pralnia chemiczna czy firma consultingowa
 • W Toruniu w ciągu ostatniego tygodnia (11-17 października 2021 r.) potwierdzono 119 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jedna osoba zmarła w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Posiedzenie dotyczące kolejnych zjazdów hanzeatyckich odbyło się w Neuss w Niemczech. W 2023 roku przedstawiciele miast hanzeatyckich spotkają się Toruniu.
 • Schyłek sezonu turystycznego okazał się jednocześnie początkiem festiwalu nagród, które otrzymało Muzeum Okręgowe w Toruniu. W III kwartale tego roku toruńskiej instytucji przyznano szereg wyróżnień zarówno za działalność wydawniczą jak i muzealną.
 • Aż 8 złotych medali, 1 srebrny i 3 brązowe przywiozła Centuria Toruń z Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Taekwondo Olimpijskim rozgrywanych w Olecku.
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Centrum Innowacyjnej Edukacji 30 października 2021 r. opanują tajemnicze moce, które sprawią, że budynki centrum nauki zamienią się w labirynty pełne niespodzianek i zaskakujących zdarzeń.
 • Prawie 40 osób oddało krew w ramach zorganizowanej przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu akcji „W tym morzu liczy się każda kropla”. Krwiobus czekał na chętnych 17 października 2021 r. w zajezdni autobusowej przy ul. Legionów 220.
 • 15 października 2021 r. w murach Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej odbyła uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego. Podczas wydarzenia minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek nadał uczelni status akademii.