Nagroda dla nowego osiedla | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nagroda dla nowego osiedla

Eko, Miasto
Data publikacji: 17 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: plac zabaw na piasku - w tle drzewa

Nagrodę główną w XVI edycji Konkursu Towarzystwa Urbanistów Polskich na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce otrzymało toruńskie osiedle tzw. Jar.

W konkursie w kategorii „Nowo wykreowana przestrzeń publiczna w zieleni” przyznano tylko jedną Nagrodę Główną Towarzystwa Urbanistów Polskich. Otrzymało ją przedsięwzięcie pn. „Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu”. W tej kategorii przyznane zostały jeszcze ex aequo trzy wyróżnienia.

Prestiżowy konkurs Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), organizowany we współpracy ze Związkiem Miast Polskich, został przeprowadzony w dwóch turach. 20 czerwca 2022 r., Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich nominował 3 toruńskie inwestycje w tegorocznej edycji - 2022 r. Obok nominowanych przedsięwzięć pn.  „Zagospodarowanie turystyczno-rekreacyjne terenów na osiedlu JAR w Toruniu” oraz „Rewitalizacja Parku Tysiąclecia wraz z odbudową układu wodnego fosy przy ul. Podgórskiej w Toruniu” -  zgłoszonych przez Wydział Środowiska i Ekologii UMT, znalazło się również Muzeum Okręgowego w Toruniu z zadaniem pn. „Muzeum Twierdzy Toruń, zaadaptowana XIX-wieczna pruska podwalnia koszarowa – Koszary Bramy Chełmińskiej” w Toruniu. Wyniki konkursu zostały przekazane zwycięskim miastom przez TUP w pierwszej połowie października 2022 r.

Zagospodarowanie przestrzeni publicznej na nowym toruńskim osiedlu mieszkaniowym tzw. JAR, w północnej części miasta, po prawej stronie Wisły, zostało zrealizowane przez Gminę Miasta Toruń, przy blisko 3 mln zł wsparciu ze środków Unii Europejskiej, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Oś priorytetowa II „Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu”, Działanie 2.5 „Poprawa jakości środowiska miejskiego”.

Obszar zieleni urządzonej objęty inwestycją jest niewątpliwie jedną z najchętniej wybieranych destynacji rekreacyjno-wypoczynkowych w całym Toruniu, ze względu na wysokie walory estetyczne, przyrodnicze i wypoczynkowo-rekreacyjne. Realizacja przedsięwzięcia nie tylko umożliwiła udostępnienie publiczne tej dziewiczej przyrodniczo przestrzeni poprzez wykonanie rozminowania terenu o powierzchni blisko 22 ha i rozbiórkę ponad 14 000 m kw. niebezpiecznych zdewastowanych fundamentów elementów zagospodarowania terenu po Jednostce Armii Radzieckiej, ale również poprzez stworzenie atrakcyjnych miejsc relaksu i zróżnicowanej rekreacji, umożliwiających spacery i wypoczynek w terenie leśnym oraz aktywność fizyczną dla różnych grup wiekowych i społecznych. Zagospodarowanie terenu zostało przemyślane w sposób pozostawiający teren w najbardziej możliwy naturalny sposób, porządkujący jedynie, a nie niszczący istniejący drzewostan i wprowadzający nowe, bioróżnorodne i wzmacniające adaptację do zmian klimatu - nasadzenia. Użyte materiały zostały dobrane tak, aby współgrały oraz wtapiały się w sąsiadujący krajobraz. Na potrzeby mieszkańców i odwiedzających ten teren powstała funkcjonalna plaża, ścieżki botaniczne z kładkami drewnianymi z deski kompozytowej oraz ponad 6 km utwardzonych - wodoprzepuszczalnymi naturalnymi nawierzchniami gliniastymi – ścieżek, zachęcających do spacerów i aktywności sportowej – o różnej długości. Ścieżki zostały wykonane w tak innowacyjny sposób, aby tworzyć mniejsze lub większe pętle, umożliwiające różne natężenie rekreacji. Dla zapewnienia większego bezpieczeństwa i udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami, ścieżki piesze zostały oddzielone od ciągów rowerowych pasami zieleni, w celu eliminacji możliwości kolizji.



Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Miasto
    Poniżej zamieszczamy sprostowanie do artykułu autorstwa Pauliny Błaszkiewicz pt. „W Toruniu chwalą się zakupem robota za 7 mln zł dla zadłużonego szpitala. Tymczasem drugi taki robot już w mieście pracuje”.
  • Dentystka pochylona nad dzieckiem
    Miasto
    Jest pozwolenie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie kierunku lekarsko-dentystycznego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.