MPO ma nowe pojazdy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MPO ma nowe pojazdy

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
MPO ma nowe pojazdy

13 nowych pojazdów zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Maszyny są nowoczesne i bardziej ekologiczne.

- Niby nic niezwykłego, nowe samochody i pojazdy, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wymaga nowego taboru. Odbiór odpadów odbywa się nie tylko z terenu miasta Torunia, ale też z ościennych gmin. Ten zakup jest jak na miarę MPO wyjątkowy, bo w jednym rzucie zakupionych zostało 13 pojazdów. Decyzję o tym, aby przeznaczyć na to środki finansowe podjąłem, jako zgromadzenie wspólników, w roku ubiegłym. Następnie późną wiosną ruszyła procedura przetargowa. We wrześniu 2023 r. zostały podpisane stosowne umowy, no i dostawcy skompletowali tabor, który mamy dziś w Toruniu – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski. Wartość zakupu 13 pojazdów to blisko 9,5 mln złotych netto. Kwota ta została pokryta z kredytu (umowa zawarta na 80 miesięcy).

W pakiecie zakupionych pojazdów są 3 pojazdy kontenerowe, 6 pojazdów bezpylnych, czyli tzw. śmieciarki i 4 pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii, w tym przypadku jest to CNG.

- Mamy właściwie skompletowane gospodarowanie opadami na najbliższe lata. Jest podpisane nowe porozumienie z Miastem Bydgoszcz w sprawie odstawiania części odpadów do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Na etapie końcowym jest przygotowywanie umowy na wywóz odpadów z terenu Torunia na najbliższe dwa lata 2025-2026. No i wreszcie mamy też stabilną, dobrą sytuację taborową w MPO – podkreślał Prezydent Zaleski.

Ostatnie zakupy nowych pojazdów MPO robiło w 2021 roku. Wtedy to zakupiono 4 pojazdy bezpylne i 2 pojazdy kontenerowe. To nie koniec, bo MPO nadal chce się rozwijać i inwestować w maszyny przyjazne środowisku, takie jak pojazd elektryczny.

- Myślimy nad zakupem takiego pojazdu. Należy jednak podkreślić, że obecny tabor pozwala nam spełnić zasady elektromobilności, które narzuca i będzie narzucała ustawa, bo od nowego roku już 30% obsługujących pojazdów będzie musiało takie normy spełniać. Te pojazdy elektryczne są bardzo drogie, nawet dwa razy droższe od standardowej śmierciarki. Rozważamy jednak zakup takiego pojazdu na nasząa piękną starówkę, aby móc w sposób bardziej ekologiczny, cichy i przyjazny uszom mieszkańców odbierać śmieci  – wyjaśniał Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu MPO.


Szczegółowe informacje dot. nowych pojazdów MPO:

- pojazdy kontenerowe (wartość netto 2 086 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Scania do odbioru odpadów w kontenerach od 3,5 m3 do 15 m3, przystosowane do współpracy z pługiem i posypywarką w trakcie akcji zimowej;

1 sztuka na podwoziu Volvo do odbioru odpadów w kontenerach od 9,5 m3 do 30 m3, obsługi PSZOK oraz ZUOK.

- pojazdy bezpylne (śmieciarki - wartość netto 5 949 000,00 zł) :

6 sztuk na podwoziu Scania z zabudową specjalistyczną Zoolertech do opróżniania pojemników o kubaturze od 120 do 1100 litrów, z czego 1 pojazd został dodatkowo wyposażony w dźwig do opróżniania pojemników podziemnych i pół podziemnych, pojazdy dodatkowo wyposażone w system monitoringu 3600 pozwalający na bieżące monitorowanie pracy pojazdu i otoczenia wokół niego.

- pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii – CNG w ramach ustawy o elektromobilności  (wartość netto 1 436 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Iveco z zabudową do opróżniania pojemników z posesji trudnodostępnych i Zespołu Staromiejskiego oraz koszy ulicznych;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudowa skrzyniową, wyposażona w rampę samo załadowczą  do wstawiania , wymiany, wycofywania pojemników;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudową wywrotki  do odbioru odpadów segregowanych w systemie workowym z Zespołu Staromiejskiego, usuwania odpadów z dzikich wysypisk, a także świadczenia bieżących usług dla mieszkańców GMT.

Wszystkie zakupione pojazdy będą wykorzystywane do obsługi GMT, a zastosowane w nich nowoczesne technologie i restrykcyjne normy emisji spalin przełożą się jakość wykonywanej pracy.

Ilość wszystkich jednostek transportowych i specjalistycznych spółki to 90 sztuk. Są to pojazdy:

  • Bezpylne (śmieciarki) - 40 sztuki
  • Kontenerowe – 21 sztuk
  • Skrzyniowe i wywrotki – 4 sztuki
  • Ciągniki – 4 sztuk
  • Ładowarki  - 5 sztuk
  • Koszowe – 3 sztuki
  • Dostawcze – 9 sztuk
  • Zamiatarki  - 4 sztuk

Do zabezpieczenia utrzymania zimowego ulic, placów i chodników wykorzystywanych jest 14 nadwozi posypywarek z pługami.

fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: Stoją ustępujący prezydent Michał Zaleski i nowy prezydent Paweł Gulewski, który ma zawieszony na szyi łańcuch i trzyma w dłoni insygnia: klucz i  pieczęć
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego miało miejsce zaprzysiężenie nowego prezydenta miasta, Pawła Gulewskiego, oraz ślubowanie radnych miejskich kadencji 2024-2029.
  • Na zdjęciu: biegacze na starcie
    Miasto, Sport
    Trzynasta edycja toruńskiej „dyszki” i towarzyszącej „piątki” odbędzie się 12 maja 2024 r. Dzień wcześniej zaplanowana jest rywalizacja dla dzieci i młodzieży.
  • Wyścigi rowerkowe dla dzieci - plakat
    Miasto, Sport
    Ruszyły zapisy dzieci, które chcą wziąć udział w wyścigach rowerowych na Motoarenie. Wydarzenie odbędzie się 19 maja 2024 r.
  • Miasto
    7 maja 2024 r. w budynku Urzędu Miasta Torunia odbędzie się robocza część sesji Rady Miasta Torunia kadencji 2024-2029. W programie wybór wiceprzewodniczących Rady Miasta Torunia, wystąpienie ustępującego Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, przyjęcie statutu Gminy Miasta Toruń oraz sprawy organizacyjne związane z konstytuowaniem się...
  • Komunikacja Miejska w Piernikalia
    Miasto, MZK
    W związku z „Piernikaliami 2024” w nocy z 10 na 11 maja i z 11 na 12 maja 2024 r. uruchomiona zostanie linia nocna tramwajowa 8N na trasie Uniwersytet – aleja Solidarności.
  • Spotkanie z rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej
    Miasto
    Prezydent Torunia Michał Zaleski oraz jego zastępca Zbigniew Fiderewicz spotkał się 6 maja 2024 r. z prof. dr hab. Tomaszem Szubrychtem, rektorem-komendantem Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Spotkanie było okazją do podsumowania dotychczasowej współpracy miasta z tą gdyńską akademią.
  • Ponad 60 koszykarzy-amatorów wzięło udział w pierwszej edycji Toruń 3x3 Streetball Challenge. W zawodach rywalizowało 15 drużyn w dwóch kategoriach wiekowych U15 i open. Kolejne wydarzenia tego cyklu zaplanowano w Toruniu od czerwca do sierpnia.
  • Przed nami wielki turniej finałowy 2. ligi piłki siatkowej mężczyzn. W dniach 10-12 maja 2024 roku odbędzie się Volleyball Toruń Cup 2024. Będzie to ostatni etap zmagań drugoligowców, którzy powalczą o awans do Tauron 1. ligi.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Jednym z wydarzeń tegorocznej majówki był niezwykły koncert patriotyczny pt. "3 majowa Symfonia Wolności" zorganizowany przez Fundację Kraj Wspaniały na terenie przepięknego parku w Brąchnówku.
  • Koncert „Zaucha Serca Bicie” wieczorową porą zakończył toruńskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja (3.05.2024 r.). Na scenie wystąpili wybitni artyści: Ania Karwan, Ewa Abart, Mateusz Wiśniewski, Dodo Jaszczyńska oraz Paweł Wolsztyński.
  • Toruński Apator pokonał (3.05.2024 r.) na Motoarenie drużynowego wicemistrza Polski Spartę Wrocław 52:38. Na Motoarenie zasiadło prawie 14 tysięcy widzów.
  • W dniu Święta Konstytucji 3 Maja toruński Rynek Staromiejski po raz kolejny stał się miejscem szczególnych wydarzeń. - To najpiękniejsze i najradośniejsze polskie święto przeżywamy w samym sercu Torunia, na terenie Zespołu Staromiejskiego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO - podkreślił prezydent Torunia Michał Zaleski....
  • W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja 2024 r. w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu odbył się Koncert Prezydenta Miasta Torunia z udziałem Litewskiej Orkiestry Kameralnej i Lukasa Geniusasa, jednego z najbardziej ekscytujących i charakterystycznych artystów swojego pokolenia.