MPO ma nowe pojazdy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

MPO ma nowe pojazdy

Eko, Miasto
Data publikacji: 11 stycznia 2024
Autor: Paula Gałązka
MPO ma nowe pojazdy

13 nowych pojazdów zakupiło Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Toruniu. Maszyny są nowoczesne i bardziej ekologiczne.

- Niby nic niezwykłego, nowe samochody i pojazdy, ale Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania wymaga nowego taboru. Odbiór odpadów odbywa się nie tylko z terenu miasta Torunia, ale też z ościennych gmin. Ten zakup jest jak na miarę MPO wyjątkowy, bo w jednym rzucie zakupionych zostało 13 pojazdów. Decyzję o tym, aby przeznaczyć na to środki finansowe podjąłem, jako zgromadzenie wspólników, w roku ubiegłym. Następnie późną wiosną ruszyła procedura przetargowa. We wrześniu 2023 r. zostały podpisane stosowne umowy, no i dostawcy skompletowali tabor, który mamy dziś w Toruniu – mówił Prezydent Torunia Michał Zaleski. Wartość zakupu 13 pojazdów to blisko 9,5 mln złotych netto. Kwota ta została pokryta z kredytu (umowa zawarta na 80 miesięcy).

W pakiecie zakupionych pojazdów są 3 pojazdy kontenerowe, 6 pojazdów bezpylnych, czyli tzw. śmieciarki i 4 pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii, w tym przypadku jest to CNG.

- Mamy właściwie skompletowane gospodarowanie opadami na najbliższe lata. Jest podpisane nowe porozumienie z Miastem Bydgoszcz w sprawie odstawiania części odpadów do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych. Na etapie końcowym jest przygotowywanie umowy na wywóz odpadów z terenu Torunia na najbliższe dwa lata 2025-2026. No i wreszcie mamy też stabilną, dobrą sytuację taborową w MPO – podkreślał Prezydent Zaleski.

Ostatnie zakupy nowych pojazdów MPO robiło w 2021 roku. Wtedy to zakupiono 4 pojazdy bezpylne i 2 pojazdy kontenerowe. To nie koniec, bo MPO nadal chce się rozwijać i inwestować w maszyny przyjazne środowisku, takie jak pojazd elektryczny.

- Myślimy nad zakupem takiego pojazdu. Należy jednak podkreślić, że obecny tabor pozwala nam spełnić zasady elektromobilności, które narzuca i będzie narzucała ustawa, bo od nowego roku już 30% obsługujących pojazdów będzie musiało takie normy spełniać. Te pojazdy elektryczne są bardzo drogie, nawet dwa razy droższe od standardowej śmierciarki. Rozważamy jednak zakup takiego pojazdu na nasząa piękną starówkę, aby móc w sposób bardziej ekologiczny, cichy i przyjazny uszom mieszkańców odbierać śmieci  – wyjaśniał Krzysztof Kowalski, Prezes Zarządu MPO.


Szczegółowe informacje dot. nowych pojazdów MPO:

- pojazdy kontenerowe (wartość netto 2 086 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Scania do odbioru odpadów w kontenerach od 3,5 m3 do 15 m3, przystosowane do współpracy z pługiem i posypywarką w trakcie akcji zimowej;

1 sztuka na podwoziu Volvo do odbioru odpadów w kontenerach od 9,5 m3 do 30 m3, obsługi PSZOK oraz ZUOK.

- pojazdy bezpylne (śmieciarki - wartość netto 5 949 000,00 zł) :

6 sztuk na podwoziu Scania z zabudową specjalistyczną Zoolertech do opróżniania pojemników o kubaturze od 120 do 1100 litrów, z czego 1 pojazd został dodatkowo wyposażony w dźwig do opróżniania pojemników podziemnych i pół podziemnych, pojazdy dodatkowo wyposażone w system monitoringu 3600 pozwalający na bieżące monitorowanie pracy pojazdu i otoczenia wokół niego.

- pojazdy zasilane alternatywnym źródłem energii – CNG w ramach ustawy o elektromobilności  (wartość netto 1 436 000,00 zł) :

2 sztuki na podwoziu Iveco z zabudową do opróżniania pojemników z posesji trudnodostępnych i Zespołu Staromiejskiego oraz koszy ulicznych;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudowa skrzyniową, wyposażona w rampę samo załadowczą  do wstawiania , wymiany, wycofywania pojemników;

1 sztuka na podwoziu Iveco z zabudową wywrotki  do odbioru odpadów segregowanych w systemie workowym z Zespołu Staromiejskiego, usuwania odpadów z dzikich wysypisk, a także świadczenia bieżących usług dla mieszkańców GMT.

Wszystkie zakupione pojazdy będą wykorzystywane do obsługi GMT, a zastosowane w nich nowoczesne technologie i restrykcyjne normy emisji spalin przełożą się jakość wykonywanej pracy.

Ilość wszystkich jednostek transportowych i specjalistycznych spółki to 90 sztuk. Są to pojazdy:

 • Bezpylne (śmieciarki) - 40 sztuki
 • Kontenerowe – 21 sztuk
 • Skrzyniowe i wywrotki – 4 sztuki
 • Ciągniki – 4 sztuk
 • Ładowarki  - 5 sztuk
 • Koszowe – 3 sztuki
 • Dostawcze – 9 sztuk
 • Zamiatarki  - 4 sztuk

Do zabezpieczenia utrzymania zimowego ulic, placów i chodników wykorzystywanych jest 14 nadwozi posypywarek z pługami.

fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.