Młyn Wiedzy na wAKaCJE | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młyn Wiedzy na wAKaCJE

Kultura, Miasto
Data publikacji: 23 kwietnia 2020
Autor: Natalia Przytarska

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowało ofertę na pierwszą toruńską wirtualną majówkę oraz wakacje. Mimo zamknięcia dla zwiedzających - instytucja nie zwalnia tempa i udostępnia wiele materiałów online.  

- Nie wiemy kiedy będziemy mogli ponownie spotkać się z naszymi gośćmi w naszych przestrzeniach. Wiemy jedno: jesteśmy przygotowani na majówkę i do wakacji - mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. - Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez nas materiałów online, a także do zapoznania się z naszymi wakacyjnymi propozycjami. Z docierających do nas informacji wiemy, że nasi goście bardzo chcą już do nas przyjechać i liczą, że będzie to możliwe najpóźniej w czerwcu. My bardzo stęskniliśmy się za nimi, i mamy nadzieję, że spotkamy się niebawem - dodaje. 


 Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na pierwszą majówkę online w Toruniu przygotowało edukacyjne filmy, które zostały pogrupowane w trzy kategorie: "hobby", "zabawy z nauką" i "organizmy".

Pierwszego maja widzowie przeniosą się wehikułem czasu do majowych wydarzeń z przeszłości, poznają historię telefonu i komunikacji, dowiedzą się czym jest "greenwashing", czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Będzie również coś dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai.

Dzień później w ramach "zabaw z nauką" dowiemy się dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabraknie eksperymentów, które pokażą "umiejętności" muzyczne wiatru i tego jak działa on na otoczenie człowieka. Animatorzy centrum nauki przygotowali również materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki.

Trzeciego maja centrum nauki zaprezentuje kolejne materiały, które będą związane z organizmami. Będzie można zanurzyć się w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonają widzów, że bzyczenie ma znaczenie i zaprezentują jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce. Będzie można poznać zwyczaje wyjątkowych mieszkańców Młyna Wiedzy - straszyków australijskich i karaczanów madagaskarskich. Nie zabraknie odpowiedzi na pytanie "jak żyć bez nóg?". Z filmu dowiemy się jak odróżnić żmiję od zaskrońca, jak przebiegała ewolucja węży, czy wąż mleczny pije mleko i czym jest mimikra.


Obecnie centrum nauki planuje uruchomienie oferty wakacyjnej od 30 czerwca. Termin może jednak ulec zmianie ze względu na zmienność sytuacji w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

Od wtorku do soboty w CNMW będą odbywały się wakacyjne warsztaty - centrum zaprasza na wyprawę Kon-Tiki, do odkrywania sekretów jedzenia i super mocy, poznania historii przypraw, które wykorzystujemy w kuchni, laboratorium naukowca i przeprowadzania "odjazdowych" doświadczeń oraz stworzenia własnej gry planszowej. W Centrum Innowacyjnej Edukacji natomiast na wakacje planowane są warsztaty cykliczne - poświęcone tworzeniu gry RPG oraz radiu. Pierwsze zajęcia adresowane są do odbiorcy w wieku 13-16 lat. Na warsztatach uczestnicy stworzą własną grę RPG, m.in. planszę, karty i pionki. "Letnie radio" to propozycja dla osób w wieku 16-18 lat. W ramach zajęć uczestnicy poznają zasady prowadzenia wywiadu radiowego, układania ramówki czy tworzenia słuchowiska radiowego.

Szczegóły wakacyjnych propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej instytucji.


Od połowy kwietnia toruńskie centrum nauki przygotowuje edukacyjne materiały online, które mogą być wykorzystywane przez nauczycieli czy rodziców, w czasie gdy dzieci i uczniowie przebywają w domach. Dostępne są karty z propozycjami doświadczeń i eksperymentów, które można przeprowadzić w domu, wirtualne zajęcia w pracowni biologicznej i fizycznej oraz zwiedzanie wystaw Młyna Wiedzy. Wszystkie materiały udostępniane są sa fanpage'u Młyna Wiedzy, Youtubie oraz stronie instytucji

Najczęściej czytane aktualności

  • Otwieramy lewoskręt na Poznańskiej
    Drogi, Miasto
    W najbliższy piątek (29.03) o godzinie 15.00 zostanie otwarty dla ruchu lewoskręt z ulicy Poznańskiej w ulicę Prüfferów. Nowa infrastruktura zwiększy bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego (m.in. poprzez wykonanie azylu na przejściu dla pieszych), a także poprawi płynność ruchu w tym miejscu.
  • Na zdjęciu: biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W związku z udostępnieniem dla ruchu kołowego ulicy Poznańskiej na odcinku od ul. Hallera do ul. Drzymały od piątku 29 marca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w rozkładach jazdy niektórych linii komunikacji miejskiej.
  • Na zdjęciu: żółty tramwaj i biały autobus miejski
    Miasto, MZK
    W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.
  • Miasto, Sport
    W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • Na zdjęciu: ceglany budynek Urzędu Miasta Torunia, w tle błękitne niebo
    Miasto
    W okresie wokół Świąt Wielkanocnych następują zmiany w organizacji i czasie pracy w Urzędzie Miasta Torunia.
  • Święcenie pokarmów na Rynku Staromiejskim
    Miasto
    W Wielką Sobotę, 30 marca 2024 r. na Rynku Staromiejskim w Toruniu odbędzie się uroczyste święcenie pokarmów z udziałem biskupa toruńskiego Wiesława Śmigla oraz prezydenta miasta Michała Zaleskiego.
  • W wieku 97 lat zmarł Honorowy Prezes Automobilklubu Toruńskiego Tadeusz Władyko.
  • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe. Zanim pójdziesz głosować, warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Podczas najbliższej sesji 4 kwietnia 2024 r. radni zajmą się propozycją zmian wysokości niektórych składników wynagrodzeń w jednostkach oświatowych.
  • Jeszcze do 2 kwietnia 2024 r. zainteresowane podmioty mogą składać oferty na wykonanie przedsięwzięć rewitalizacyjnych na obszarze rewitalizacji (Bydgoskiego Przedmieścia, Podgórza i Starego Miasta). Jest to już II tura konkursu. Przedmiotem konkursu jest powierzenie realizacji zadania gminy w terminie od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2024 r., w...
  • To już ostatnie dni. Do 31 marca 2024 r. trwa nabór wniosków w ramach Programu „Moje Podwórko”. Wsparcie finansowe można otrzymać m.in. na nowe place zabaw, ławki, zieleń, dostosowanie przestrzeni do potrzeb osób ze szczególnymi potrzebami, w tym dla osób z niepełnosprawnościami oraz remont nawierzchni.
  • Toruńscy sportowcy i trenerzy odebrali nagrody od miasta Torunia za swoje osiągnięcia w roku 2023 na arenach krajowych i międzynarodowych.
  • Towarzystwo Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Toruniu ogłasza nabór dla szkół podstawowych, ponadpodstawowych oraz przedszkoli z Torunia na: Zajęcia informacyjno-edukacyjne dla rodziców, rodzin osób zagrożonych e-uzależnieniami.
  • Daj Szansę Fundacja Na Rzecz Rozwoju Dzieci Niepełnosprawnych rozpoczęła kolejny rok działalności projektu „Centrum Diagnozy i Terapii FASD”, realizowanego dzięki wsparciu Gminy Miasta Toruń. Ofertę kierujemy do rodzin opiekujących się dziećmi z FASD lub z podejrzeniem występowania FASD. Działania Fundacji pozwalają objęć kompleksową opieką dzieci...