Młodzi zagrają Chopina | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Młodzi zagrają Chopina

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: skrzypek podczas koncertu

Koncertem inauguracyjnym w CKK Jordanki 24 maja 2023 r. rozpoczął się 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.

W koncercie inaugurującym festiwal w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpił Piotr Pawlak, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Helsinkach i w Darmstadt. Jest on także czterokrotnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni we wszystkich kategoriach wiekowych. Zgromadzona licznie publiczność wysłuchała Koncertu Fortepianowego e-moll F. Chopina oraz Suity I i II Edvarda Griega.

Podczas koncertu dyrektorka Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni dr Agnieszka Brzezińska została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadawany jest przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie wręczył wicewojewoda kujawsko-pomorski, Józef Ramlau. Gratulacje z okazji jubileuszu złożył prezydent Michał Zaleski, który podarował dr Agnieszce Brzezińskiej okolicznościową grafikę.
Jubileuszowy Konkurs Pianistyczny odbywa się w Szafarni 25-28 maja 2023 roku. Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało ponad 90 młodych pianistów. Organizatorzy zakwalifikowali 55 uczestników (reprezentujących 19 krajów). Młodzi pianiści będą oceniani przez międzynarodowe jury, w składzie: prof. Clara Biermasz (Holandia), prof. Izabella Darska-Havasi (Węgry), prof. Alberto Nosè (Włochy), prof. Piotr Paleczny (Polska), prof. Zbigniew Raubo (Polska).

Plenerowy Koncert Laureatów rozpocznie się w niedzielę 28 maja o godz. 12:00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W tym miejscu odbędą się również przesłuchania konkursowe.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

Jubileuszowy konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dzieci w strojach ludowych tańczą poloneza na boisku szkolnym
  Miasto
  Szkoła Podstawowa nr 1 obchodzi 140-lecie działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się 6 czerwca 2023 r.
 • Rondo przy Niesiołowskiego i Buszczyńskich gotowe
  Drogi, Miasto
  Na miesiąc przed planowanym terminem zakończyła się budowa ronda na skrzyżowaniu ulic Niesiołowskiego i Buszczyńskich. Zadanie zostało zrealizowane w ramach "Programu poprawy bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów".
 • Na zdjęciu: kasztanowiec o imieniu Jeżyk, obok stoi kilkadziesiąt dzieci
  Eko, Miasto
  Kasztanowiec Jeżyk, rosnący przy ul. Łąkowej, znalazł się w finale konkursu Drzewo Roku 2023. Głosowanie trwa do końca czerwca 2023 r.
 • Miasto, Sport
  Piłkarze toruńskiej Elany już w czwartek 8 czerwca 2023 r. meczem z Pogonią Mogilno mogą przypieczętować awans do trzeciej ligi piłkarskich rozgrywek.
 • Tak się robi biznes „Made in Toruń” - Calla Flowers
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu przygotowało cykl wideo prezentujący wybrane firmy wyróżnione toruńskim znakiem jakości.  „Tak się robi biznes Made in Toruń” ma charakter wizerunkowy. W kolejnym odcinku prezentujemy studio kwiatowe Calla Flowers. - To miejsce o niezwykłym klimacie i oferujące niebanalne kompozycje florystyczne. Wyjątkowe...
 • Na zdjęciu ulica Kopernika w Toruniu
  Drogi, Miasto
  Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego mogą odbywać się wydarzenia sportowe – każdej kategorii – tak zdecydował zarząd Polskiego Związku Lekkiej Atletyki.
 • Przed nami wydłużony weekend. Od czwartku 8 czerwca do niedzieli 11 czerwca 2023 r. ograniczony będzie wjazd w zachodnią część Zespołu Staromiejskiego. Na kierowców czekają parkingi zlokalizowane w bliskim sąsiedztwie starego miasta.
 • Oficyna kamienicy przy ul. Łaziennej 24A idzie pod młotek. Nieruchomość na toruńskiej starówce będzie można kupić w przetargu organizowanym przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami w dn. 20 czerwca 2023 r.
 • W piątek 9 czerwca 2023 r. - po Bożym Ciele - kasa biletowa Miejskiego Zakładu Komunikacji przy ul. Sienkiewicza 24/26 będzie czynna w godz. 7:00-14:30. Pozostałe kasy będą nieczynne.
 • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r., w 63. rocznicę śmierci gen. Józefa Hallera, przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod pomnikiem Honorowego Obywatela Torunia, dowódcy Frontu Pomorskiego, który w 1920 r. przyniósł miastu niepodległość. Toruński pomnik gen. Hallera znajduje się u wylotu ulicy Piastowskiej, którą 18 stycznia 1920 r....
 • 20 czerwca o godz. 11:00 zostanie przeprowadzony pierwszy przetarg na lokal mieszkalny przy ul. Słowackiego 51. Zgodnie z regulaminem I przetargu ustnego nieograniczonego na sprzedaż lokalu niemieszkalnego nr 10 powołana została komisja przetargowa. Przetarg odbędzie się 20 czerwca o godz. 11:00 w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami Urzędu...
 • Wiele atrakcji czekało na najmłodszych podczas Art Pikniku, jaki odbył się z okazji Dnia Dziecka 4 czerwca 2023 r. na Błoniach Nadwiślańskich.
 • Wspólna wycieczka i piknik w leśnictwie Olek pod hasłem „Toruń na rowery 2023” przyciągnęły setki torunian na jednośladach. Szósta edycja największego rekreacyjnego wydarzenia sezonu rowerowego odbyła się w niedzielę 4 czerwca 2023 r.