Młodzi zagrają Chopina | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Młodzi zagrają Chopina

Kultura, Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: skrzypek podczas koncertu

Koncertem inauguracyjnym w CKK Jordanki 24 maja 2023 r. rozpoczął się 30. Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży.

W koncercie inaugurującym festiwal w towarzystwie Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej wystąpił Piotr Pawlak, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. w Helsinkach i w Darmstadt. Jest on także czterokrotnym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Szafarni we wszystkich kategoriach wiekowych. Zgromadzona licznie publiczność wysłuchała Koncertu Fortepianowego e-moll F. Chopina oraz Suity I i II Edvarda Griega.

Podczas koncertu dyrektorka Ośrodka Chopinowskiego w Szafarni dr Agnieszka Brzezińska została odznaczona srebrnym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Medal nadawany jest przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego. Odznaczenie wręczył wicewojewoda kujawsko-pomorski, Józef Ramlau. Gratulacje z okazji jubileuszu złożył prezydent Michał Zaleski, który podarował dr Agnieszce Brzezińskiej okolicznościową grafikę.
Jubileuszowy Konkurs Pianistyczny odbywa się w Szafarni 25-28 maja 2023 roku. Do tegorocznej edycji Konkursu aplikowało ponad 90 młodych pianistów. Organizatorzy zakwalifikowali 55 uczestników (reprezentujących 19 krajów). Młodzi pianiści będą oceniani przez międzynarodowe jury, w składzie: prof. Clara Biermasz (Holandia), prof. Izabella Darska-Havasi (Węgry), prof. Alberto Nosè (Włochy), prof. Piotr Paleczny (Polska), prof. Zbigniew Raubo (Polska).

Plenerowy Koncert Laureatów rozpocznie się w niedzielę 28 maja o godz. 12:00 w Ośrodku Chopinowskim w Szafarni. W tym miejscu odbędą się również przesłuchania konkursowe.

Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

Jubileuszowy konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Na zdjęciu: pani daje dziecku cukierki z koszyka
  Miasto
  Po raz 12. Zespół Szkół nr 19 zorganizował piknik dla swoich uczniów i ich rodzin. Atrakcji było co nie miara!
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.