Mikołajkowe czytanie z astronomem | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Mikołajkowe czytanie z astronomem

Miasto
Data publikacji: 06 grudnia 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci

Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.

Jak co roku Szkoła Podstawowa nr 9 włącza się w ogólnopolską kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” i 6 grudnia, czyli w Mikołajki, organizuje głośne czytanie dla najmłodszych. Lektorami są znani torunianie. Jako że w roku 2023 obchodzona jest 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika, 6 grudnia odczytany został stosowny utwór pt. „Dzieci Pana Astronoma” autorstwa Wandy Chotomskiej. Książkę czytali: Michał Zaleski - Prezydent Miasta Torunia, Marcin Czyżniewski - Przewodniczący Rady Miasta, Jadwiga Jagoda Pawlikowska - Lider Programu SP nr 9 Toruń, Maciej Gajewski - Dyrektor SP nr 9 w Toruniu, Anna Łukaszewska - Dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia, Justyna Wojciechowska-Narloch - Zastępca Redaktora Naczelnego „Nowości” Dziennik Toruński, Anna Bartosińska-Sypek - Rada Rodziców przy SP nr 9 w Toruniu.

Dzieci z oddziału przedszkolnego i z klas pierwszej i drugiej z zaciekawieniem słuchały przygód Teleskopka i Teleskopki - bohaterów książki. Był to doskonały punkt wyjścia do rozmowy zarówno o kosmosie, jak i o czytaniu książek oraz wartościach, jakie niosą ze sobą lektury.

Podczas spotkania nie zabrakło występów najmłodszych, wspólnego śpiewania oraz łakoci i drobnych upominków. Uczennicom i uczniom, ich wychowawcom i nauczycielom życzenia radosnego czasu oczekiwania na święta oraz spędzenia Bożego Narodzenia w zdrowiu i spokoju złożył prezydent Michał Zaleski. Prezydent również wręczył dyplomy i nagrody dzieciom wyróżnionym w XXIII Wewnątrzszkolnym Konkursie Plastycznym pt. „Postać św. Mikołaja”. Prace można było obejrzeć na specjalnie przygotowanej wystawie.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • Spotkanie z Wojewodą Kujawsko-Pomorskim
  Miasto
  28 lutego 2024 r. Urząd Miasta Torunia odwiedził nowy Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Michał Sztybel. Towarzyszył mu pełnomocnik ds. samorządowych Rafał Rospenda. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Mapa przestawia objazd ulicami Podgórną i Wiązową
  Drogi, Miasto
  We wtorek 5 marca 2024 r. rozpocznie się przebudowa skrzyżowania Podgórnej z ul. Wiązową. Za dwa miesiące w tym miejscu powstanie wyniesione skrzyżowanie.
 • Na zdjęciu: jezdnia, a na niej jedzie samochód
  Drogi, Miasto
  Miejski Zarząd Dróg w Toruniu poszukuje wykonawcy remontu ulicy Grudziądzkiej. Zainteresowane firmy mogą składać swoje oferty do 14 marca 2024 r.
 • Konsul Generalny Chin odwiedził Toruń
  Miasto
  Fan Xiaodong – Konsul Generalny Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku, wicekonsul Jianfu Xiao oraz Changlin Mar, inicjator toruńskich kontaktów z chińskim miastem Guilin gościli w Urzędzie Miasta Torunia. Spotkał się z nimi Prezydent Torunia Michał Zaleski. Przypomnijmy, że od 2010 roku Toruń ma podpisaną umowę partnerską z chińskim miastem Guilin...
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.