Ulgowi torunianie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Ulgowi torunianie

Około 60 proc. torunian jest uprawnionych do ulg na przejazdy w komunikacji miejskiej.

Połowa za połowę

Wiadomo, że ponad połowa (52 proc.) sprzedawanych biletów toruńskiej komunikacji miejskiej to biletu ulgowe, z czego największą część stanowią bilety jednoprzejazdowe/czasowe – aż 49%. Niewielki procent stanowią ulgowe karnety (1,70%), bilety krótkookresowe (0,17%) i okresowe imiennie (1,41%).

Kto z nich może korzystać? Najliczniejszą grupą są dzieci i młodzież uczący się – powyżej 4. (również przed rozpoczęciem edukacji) i do 24. roku życia, a także studenci i doktoranci. Dalej uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych: osoby upośledzone umysłowo (bez ograniczenia wieku), kombatanci, weterani pobierający rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa, absolwenci szkół specjalnych  i osoby posiadające umiarkowany stopnień niepełnosprawności, emeryci pobierający świadczenia emerytalne oraz renciści pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, studenci i uczniowie szkół zagranicznych (do 26. roku życia) oraz inwalidzi słuchu (członkowie Polskiego Związku Głuchych).

Funkcjonują także bilety ulgowe specjalne, z których korzystać mogą dzieci i młodzież mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń, realizujący edukację na różnych poziomach, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, a dodatkowo na trasie dom-szkoła-dom także dzieci i młodzież posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniowie klas terapeutycznych, a także ich pełnoletni opiekunowie. Takie bilety mogą nabywać także czynni honorowi krwiodawcy i zasłużeni krwiodawcy, siostry ze zgromadzenia Sióstr Elżbietanek i dzieci, uczniowie i studenci (do 24. roku życia) z rodzin, w których jest czworo i więcej dzieci na utrzymaniu rodziców, mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń.

Kto decyduje o ulgach

Sprawy lokalnego transportu zbiorowego w myśl art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) należą do zadań własnych gminy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z  2016 r. poz. 1867) właściwa jednostka samorządu terytorialnego jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Zadaniem organizatora jest organizowanie publicznego transportu, polegające m.in. na ustalaniu opłat za przewóz, o których mowa w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915 z późn. zm.) oraz uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów.

Na podstawie powyższej delegacji ustanawiane są ulgi fakultatywne. Uchwala je Rada Miasta, biorąc pod uwagę możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego.

Przykładem uchwał miejskich wprowadzających dodatkowe ulgi dla mieszkańców jest Warszawa, gdzie wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zamieszkujących na terenie stolicy. Ulga ta obowiązują od 1 września 2017 roku, a jej roczny koszt szacuje się na 13 milionów zł. Łącznie z darmowej komunikacji w Warszawie może skorzystać 150 tys. uczniów (107 tys. z podstawówek i 44 tys. z gimnazjów). Dowodem na posiadanie tego uprawnienia jest spersonalizowana karta zbliżeniowa, wydawana przez Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.

Skąd taki pomysł w Warszawie? Takie rozwiązanie zaproponowali rok wcześniej urzędnicy ze stołecznego magistratu. W związku z tym m.in. przeprowadzono wśród rodziców dzieci uczęszczających do szkół podstawowych ankiety, w których 80% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z odwożenia dzieci samochodem do szkoły w przypadku wprowadzenia darmowej komunikacji.

Toruńskie ulgi fakultatywne i ustawowe

W naszym mieście jest spore grono osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów. W ramach ulg fakultatywnych są to:
•    osoby, które ukończyły 65. rok życia,
•    dzieci w wieku do ukończenia 4 lat,
•    osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby traktowane na równi z nimi na podstawie odrębnych przepisów prawa oraz przewodnicy tych osób(przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat),
•    niewidomi i ich przewodnicy (przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies – przewodnik),
•    Honorowi Obywatele Miasta Torunia,
•    umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta sztabowego włącznie i umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej,
•    osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych – w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu,
•    wolontariusze Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w dniu finału WOŚP,
•    studenci – w czasie trwania Juwenaliów organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. od czwartku od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 6:00.

Niezależnie od ww. ulg w każdym mieście obowiązują też ulgi ustawowe, regulowane przez różne, niezależne od siebie akty prawne, które są przez organizatorów stosowane obligatoryjnie. W tym przypadku z bezpłatnej komunikacji miejskiej korzystają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej (na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r.  poz. 840 z późn. zm.) oraz posłowie i senatorowie (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U.  z 2016 r. poz. 1510 z późn. zm.).

Szczegółowe informacje dot. dokumentów uprawniających do bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacja miejską w Toruniu dostępne są w załączniku do uchwały Nr 367/16 Rady Miasta Torunia z dnia 21 lipca 2016 r. na stronie www.bip.torun.pl.

Wykaz ulg i zwolnień oraz osób uprawnionych do korzystania

SONDA

Najczęściej czytane aktualności

  • 20.03.2024 r. - protesty rolników
    Miasto
    20 marca 2024 r. w Toruniu i okolicy rolnicy zaplanowali kolejne akcje protestacyjne. Spodziewane są utrudnienia w ruchu.
  • Miasto
    Oświadczenie prezydenta Michała Zaleskiego dot. nieuprawnionego wykorzystania jego podpisu w materiałach wyborczych.
  • Rolnicy zablokują drogi - będą utrudnienia
    Miasto
    Rolnicy po raz kolejny wyjadą na drogi dojazdowe do Torunia i na znak protestu będą je blokować. Utrudnienia w ruchu spodziewane są 15 I 20 marca 2024 r.
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski przemawia, obok stoi uczeń w białej koszuli, w tle samochód marki syrena z otwartą maską
    Miasto
    Zespół Szkół Samochodowych obchodził 18 marca 2024 r. swoje coroczne święto. Obchody zostały połączone z Akademią Mechanika On-Tour.
  • Miasto
    Rozliczając podatek dochodowy za 2023 r. możemy pomagać! Pamiętajmy o toruńskich organizacjach pożytku publicznego.
  • Na zdjeciu: zawodnicy wybiegają z bramy fortu
    Miasto, Sport
    17 marca 2024 r. w Toruniu odbył się II Bieg Konspiracji im. gen. Elżbiety Zawackiej. Wydarzenie, połączone piknikiem historycznym, przyciągnęło ponad 150 biegaczy. Mimo trudnych warunków pogodowych, wszyscy uczestnicy pokonali wymagającą trasę prowadzącą przez Fort XV i Most gen. Elżbiety Zawackiej.
  • Zawodniczka Centurii Toruń, Gabriela Wrzeszcz, wywalczyła złoty medal podczas turnieju taekwondo olimpijskiego w belgijskim Lommel.
  • 14. Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce Masters w 2024 roku rozgrywane są w Toruniu. Uroczysta inauguracja wydarzenia odbyła się 16 marca 2024 r. w Arenie Toruń.
  • Międzynarodowy Turniej Minihokeja „Sponsors Cup” rozpoczął się 16 marca 2024 r. na toruńskim lodowisku Tor-Tor.
  • Tomasz Dalasiński, poeta związany z Toruniem, znalazł się w gronie twórców literackich, których utwory zostały zakwalifikowane do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
  • Spółki miejskie Urbitor i Miejski Zarząd Dróg wydały wspólny komunikat odnoszący się do pojawiających się w przestrzeni publicznej informacji dotyczących budowy Trasy Staromostowej na odcinku od pl. Niepodległości do ul. Dekerta i związanych z tym nieprawdziwymi stwierdzeniami o rzekomym zagrożeniu tej inwestycji dla funkcjonowania targowiska...
  • W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 10 toruńskich par odebrało Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 15 marca 2024 r.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych rozpoczyna nabór do Programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej "Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością" dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2024.
  • „100 przeszczepień w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Mikołaja Kopernika w Toruniu” – konferencja pod takim tytułem odbyła się w tej toruńskiej placówce.