Ulgowi torunianie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Ulgowi torunianie

Około 60 proc. torunian jest uprawnionych do ulg na przejazdy w komunikacji miejskiej.

Połowa za połowę

Wiadomo, że ponad połowa (52 proc.) sprzedawanych biletów toruńskiej komunikacji miejskiej to biletu ulgowe, z czego największą część stanowią bilety jednoprzejazdowe/czasowe – aż 49%. Niewielki procent stanowią ulgowe karnety (1,70%), bilety krótkookresowe (0,17%) i okresowe imiennie (1,41%).

Kto z nich może korzystać? Najliczniejszą grupą są dzieci i młodzież uczący się – powyżej 4. (również przed rozpoczęciem edukacji) i do 24. roku życia, a także studenci i doktoranci. Dalej uprawnionymi do zakupu biletów ulgowych: osoby upośledzone umysłowo (bez ograniczenia wieku), kombatanci, weterani pobierający rentę inwalidzką z tytułu urazów lub chorób powstałych w związku z udziałem w działaniach poza granicami państwa, absolwenci szkół specjalnych  i osoby posiadające umiarkowany stopnień niepełnosprawności, emeryci pobierający świadczenia emerytalne oraz renciści pobierający świadczenia z tytułu niezdolności do pracy, studenci i uczniowie szkół zagranicznych (do 26. roku życia) oraz inwalidzi słuchu (członkowie Polskiego Związku Głuchych).

Funkcjonują także bilety ulgowe specjalne, z których korzystać mogą dzieci i młodzież mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń, realizujący edukację na różnych poziomach, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, a dodatkowo na trasie dom-szkoła-dom także dzieci i młodzież posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego oraz uczniowie klas terapeutycznych, a także ich pełnoletni opiekunowie. Takie bilety mogą nabywać także czynni honorowi krwiodawcy i zasłużeni krwiodawcy, siostry ze zgromadzenia Sióstr Elżbietanek i dzieci, uczniowie i studenci (do 24. roku życia) z rodzin, w których jest czworo i więcej dzieci na utrzymaniu rodziców, mieszkający na terenie Gminy Miasta Toruń.

Kto decyduje o ulgach

Sprawy lokalnego transportu zbiorowego w myśl art. 7 ust. 1 pkt 4 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2016 r. poz. 446 z późn. zm.) należą do zadań własnych gminy. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym (Dz. U. z  2016 r. poz. 1867) właściwa jednostka samorządu terytorialnego jest organizatorem publicznego transportu zbiorowego. Zadaniem organizatora jest organizowanie publicznego transportu, polegające m.in. na ustalaniu opłat za przewóz, o których mowa w ustawie z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (Dz. U. z 2015 r. poz. 915 z późn. zm.) oraz uprawnień do ulgowych i bezpłatnych przejazdów.

Na podstawie powyższej delegacji ustanawiane są ulgi fakultatywne. Uchwala je Rada Miasta, biorąc pod uwagę możliwości finansowych jednostki samorządu terytorialnego.

Przykładem uchwał miejskich wprowadzających dodatkowe ulgi dla mieszkańców jest Warszawa, gdzie wprowadzono bezpłatne przejazdy dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, zamieszkujących na terenie stolicy. Ulga ta obowiązują od 1 września 2017 roku, a jej roczny koszt szacuje się na 13 milionów zł. Łącznie z darmowej komunikacji w Warszawie może skorzystać 150 tys. uczniów (107 tys. z podstawówek i 44 tys. z gimnazjów). Dowodem na posiadanie tego uprawnienia jest spersonalizowana karta zbliżeniowa, wydawana przez Zarząd Transportu Miejskiego po przedłożeniu odpowiedniego dokumentu potwierdzającego spełnienie warunków uprawniających do ulgi.

Skąd taki pomysł w Warszawie? Takie rozwiązanie zaproponowali rok wcześniej urzędnicy ze stołecznego magistratu. W związku z tym m.in. przeprowadzono wśród rodziców dzieci uczęszczających do szkół podstawowych ankiety, w których 80% respondentów zadeklarowało, że zrezygnuje z odwożenia dzieci samochodem do szkoły w przypadku wprowadzenia darmowej komunikacji.

Toruńskie ulgi fakultatywne i ustawowe

W naszym mieście jest spore grono osób uprawnionych do korzystania z bezpłatnych przejazdów. W ramach ulg fakultatywnych są to:
•    osoby, które ukończyły 65. rok życia,
•    dzieci w wieku do ukończenia 4 lat,
•    osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności i osoby traktowane na równi z nimi na podstawie odrębnych przepisów prawa oraz przewodnicy tych osób(przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat),
•    niewidomi i ich przewodnicy (przewodnik – osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies – przewodnik),
•    Honorowi Obywatele Miasta Torunia,
•    umundurowani funkcjonariusze Policji do stopnia aspiranta sztabowego włącznie i umundurowani funkcjonariusze Straży Miejskiej,
•    osoby będące właścicielami lub współwłaścicielami samochodów osobowych – w dniu obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu,
•    wolontariusze Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – w dniu finału WOŚP,
•    studenci – w czasie trwania Juwenaliów organizowanych przez Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, tj. od czwartku od godz. 8:00 do niedzieli do godz. 6:00.

Niezależnie od ww. ulg w każdym mieście obowiązują też ulgi ustawowe, regulowane przez różne, niezależne od siebie akty prawne, które są przez organizatorów stosowane obligatoryjnie. W tym przypadku z bezpłatnej komunikacji miejskiej korzystają inwalidzi wojenni i wojskowi oraz przewodnik towarzyszący inwalidzie wojennemu i wojskowemu zaliczonemu do I grupy inwalidzkiej (na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 oraz art. 41 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. z 2015 r.  poz. 840 z późn. zm.) oraz posłowie i senatorowie (na podstawie art. 43 ust. 1 i art. 45 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 9 maja 1996 r. o wykonywaniu mandatu posła i senatora - Dz. U.  z 2016 r. poz. 1510 z późn. zm.).

Szczegółowe informacje dot. dokumentów uprawniających do bezpłatnego korzystania z przejazdów komunikacja miejską w Toruniu dostępne są w załączniku do uchwały Nr 367/16 Rady Miasta Torunia z dnia 21 lipca 2016 r. na stronie www.bip.torun.pl.

Wykaz ulg i zwolnień oraz osób uprawnionych do korzystania

SONDA

Najczęściej czytane aktualności

  • Uczestnicy uroczystości pod tablicą placu 4 czerwca 1989 r.
    Miasto
    Skwer przy alei Solidarności w Toruniu nosi nazwę placu 4 czerwca 1989 r. Uroczystość zgromadziła 4 czerwca 2023 r. tłumy torunian.
  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Na zdjęciu: wirok z drona na zieleń
    Kultura, Miasto
    „Dzień Dziecka” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu! Dla najmłodszych mieszkańców Torunia i ich rodziców atrakcji nie zabraknie A do tego – mamy Kontakt z teatrem. Festiwal trwa!
  • Błażej Musiałczyk grający na organach barokowych katedry, fot. S.Kowalski
    Kultura, Miasto
    W toruńskiej katedrze śś. Janów rozpoczęły się 3 czerwca 2023 r. Świętojańskie Koncerty Organowe im. Mariana Dorawy.
  • Dziewczynka obracająca tęczowym kołem z nazwami elemntów środowiska naturalnego
    Eko, Miasto
    Z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska miasto i jego partnerzy zaprosili mieszkańców 4 czerwca 2023 r. na ekopiknik w Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu.
  • Miasto
    Na Rynku Staromiejskim w Toruniu 2 czerwca 2023 r. odbyły się główne obchody rocznicowe z okazji 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii. - Toruń jest stolicą polskiej artylerii. Artyleria pokochała Toruń miłością niezwykłą, bo przetrwała z nią wichry wojny i czas pokoju - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski. Obecny na uroczystości...
  • 25-lecie istnienia świętował 2 czerwca 2023 r. zespół taneczny MIX działający w Szkole Podstawowej nr 10 przy ul. Bażyńskich.
  • Mocna oferta terenów dla biznesu w lewobrzeżnej części Torunia. W rejonie ul. Andersa i Poznańskiej miasto ma dla inwestorów blisko ponad 6 ha pod usługi, produkcję i magazyny. W pobliżu autostrady A1 i węzła drogi ekspresowej S10 znajdują się działki dla dużych inwestorów i małych i średnich przedsiębiorstw. Przetargi odbędą się w połowie lipca...
  • Powstanie „Plan zarządzania miejscem światowego dziedzictwa UNESCO dla średniowiecznego zespołu miejskiego Torunia”, który poprzedzą konsultacje społeczne angażujące zarówno mieszkańców miasta, jak i turystów.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • W poniedziałek 5 czerwca 2023 r. rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca na rok szkolny 2023/2024 do klas I szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
  • Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu we współpracy z lokalnymi fundacjami po raz dwunasty organizuje na Stadionie Miejskim olimpiadę sportową skierowaną do osób niepełnosprawnych.
  • Toruński TBS Sp. z o.o. od 1-30 czerwca 2023 r. do godz. 15:00 prowadzi nabór wniosków dla kandydatów na mieszkania przy ul. Poznańskiej 296B na Osiedlu Glinki. Do rozdysponowania będzie 75 mieszkań o powierzchni użytkowej od 30 m2 do 57 m2.
  • Uczniowie z całej Polski przyjechali do Torunia, by 2 czerwca 2023 r. wziąć udział w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku.