MZK czeka remarszrutyzacja | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

MZK czeka remarszrutyzacja

Jak wygląda tworzenie rozkładów jazdy, jakie szykują się zmiany w taborze miejskim - na te pytania odpowiada Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.

Rozmowa z Marcinem Kowallkiem ukazała się w magazynie „Nowości”, 6.10.2017 r.

- Co należy uwzględnić przy opracowywaniu rozkładów jazdy komunikacji miejskiej?
Przy projektowaniu rozkładów jazdy przede wszystkim brana jest pod uwagę trasa przejazdu. Uwzględnia się także sygnalizacje świetlne, umiejscowienie przystanków, utrudnienia wynikające z ruchu drogowego, potencjalną liczbę pasażerów, cel podróży - czyli zapotrzebowanie, jakie generują zakłady pracy, szkoły i inne instytucje.

- A jakie jeszcze istotne elementy trzeba brać pod uwagę przy planowaniu rozkładów?
Takim składnikiem jest chociażby dobór czasu przejazdu całej trasy danej linii, uwzględniający powyższe uwarunkowania.  Rozkład jazdy prawie każdej linii w Toruniu zawiera różne czasy przejazdu w zależności od pory dnia – krótsze wczesnym rankiem i wieczorem, a także w dni wolne. Z kolei w godzinach szczytów komunikacyjnych - dłuższe. Czas przejazdu większości linii w Toruniu wynosi od 25 do 35 minut, a różnice w przejazdach pomiędzy najkrótszym przebiegiem a najdłuższym wynoszą od 2 do nawet 7 minut.  Ważnym elementem przy ustalaniu godzin odjazdów i częstotliwości kursów są godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Tak samo jest w przypadku dostosowania rozkładu do zajęć szkolnych czy wykładów na uczelniach. Zaznaczyć trzeba, że wiele linii komunikacyjnych i poszczególnych kursów jest ukierunkowanych na dowóz młodzieży szkolnej i studentów.

- W jaki sposób pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej monitorują sytuację związaną z rozkładem jazdy? Jak wprowadzone są ewentualne korekty do niego?
W wydziale jest wyznaczona do tego specjalna osoba. Sprawdza nie tylko zapełnienie poszczególnych kursów, ale również ich punktualność i proponuje optymalizację zmian w rozkładach jazdy. Na podstawie tych spostrzeżeń, wniosków mieszkańców i przekazywanych uwag, w MZK dokonywane są korekty.

- Czy często następują zmiany w rozkładach w komunikacji miejskiej na terenie Torunia?
Zmiany wprowadzone są w uzasadnionych przypadkach na podstawie wniosków organizatora, mieszkańców oraz MZK. Te uzasadnione przypadki to najczęściej opóźnienia przejazdu autobusów lub zbyt duże napełnienia pojazdów. Każda zmiana rozkładu jazdy wiąże się jednak ze zmianą godziny odjazdu z poszczególnych przystanków, a więc wymusza zmianę, którą zawsze odczuje pasażer, a najbardziej ten niezainteresowany zmianą rozkładu. Zmiany w rozkładach jazdy wprowadzane są również na czas realizacji robót drogowych i torowych. Obecnie takie sytuacje mamy na liniach tramwajowych nr 1 i 3 oraz autobusowych nr 16, 18, 27, 31 i 32 i mają związek odpowiednio z przestawieniem wiat na Alei Solidarności  i z przebudową ul. Szosa Chełmińska.  

-  Kiedy ostatnio przeprowadzono większą rewolucję w rozkładach jazdy? Czy w najbliższym czasie planujecie Państwo jakieś zmiany?
Komunikacja miejska pełni służebną rolę na rzecz mieszkańców miasta i wprowadzanie rewolucyjnych rozwiązań nie jest wskazane. Zmiany w komunikacji miejskiej muszą być wprowadzane ewolucyjnie, żeby nie pojawił się chaos.  Na przykład wprowadzając nowe linie autobusowe przez most gen. E. Zawackiej, żaden z autobusów  kursujących starym mostem nie  zmienił trasy przejazdu. Obecnie pracujemy nad zmianami w sieci połączeń komunikacyjnych, jakie będziemy stopniowo wprowadzać w związku z tak zwaną remarszrutyzacją.

- Co to oznacza?
Zmiana tras linii autobusowych będzie wypadkową zmian w sieci komunikacji tramwajowej, szczególnie po uruchomieniu trasy w kierunku osiedla zwanego JAR. Wówczas oprócz linii obsługujących obszary pozbawione sieci tramwajowej, powstaną nowe linie dowożące, które będą transportowały mieszkańców. Wprowadzanie zmian będzie konsultowane i rozłożone na okres najbliższych kilku lat.

-  Jakie modernizacje czekają komunikację miejską w Toruniu w najbliższych latach?
Trwają prace projektowe dla budowy trasy tramwajowej do osiedla zwanego  JAR.  Planujemy, że nową trasą pojadą tramwaje dwóch linii, jedna z osiedla Na Skarpie, a druga z Bydgoskiego Przedmieścia. Oprócz nowej trasy przebudujemy istniejące torowiska tramwajowe, sieć trakcyjną m.in. przy ul. Bydgoskiej, Kraszewskiego i Szosie Lubickiej oraz  wybudujemy drugi węzeł przesiadkowy przy Pl. Rapackiego.  Planowany jest zakup kolejnych nowych tramwajów niskopodłogowych do obsługi nowej linii do osiedla zwanego JAR. W najbliższym czasie chcemy także zakupić tabor autobusowy - 12 autobusów hybrydowych i 6 elektrycznych.



Najczęściej czytane aktualności

  • Za długoletnie pożycie małżeńskie
    Miasto
    Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Tajemnice zajezdni tramwajowej
    Miasto, MZK
    W zajezdni tramwajowej MZK, która zlokalizowana jest przy ul. Sienkiewicza w sobotę (23.09.2023 r.) odbyły się Drzwi Otwarte oraz ekopiknik. To była dobra okazja, żeby zobaczyć to miejsce na własne oczy. W ramach wydarzenia odbyło się zwiedzanie zabytkowego zaplecza zajezdni, mnóstwo zabaw dla małych i dużych, w tym konkurs „Ekopotyczki rodzinne...
  • Wioślarze biegli i płynęli po puchar
    Miasto, Sport
    Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...
  • Brąz dla KS Apator Toruń
    Miasto, Sport
    Brązowy medal PGE Ekstraligi trafił w ręce KS Apator Toruń.
  • Za nami Święto Ulicy Przedzamcze
    Kultura, Miasto
    Pierwsza jesienna sobota (23.09.2023 r.) na ulicy Przedzamcze w Toruniu była intensywna. A to wszystko za sprawą święta, które obchodziła. Toruńska Agenda Kulturalna postanowiła pożegnać lato i przywitaź jesień w kolorowy sposób. Od samego południa trwały animacje, warsztaty florystyczne, koncerty oraz zwiedzanie Zamku Krzyżackiego z przewodnikiem...
  • Logo konsultacji społecznych
    Miasto
    Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.
  • Na wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się zmianami dotyczącymi rad okręgów. Dotyczą one funduszy na działalność rad oraz długości ich kadencji. Radni przyjęli uchwałę, która zmienia minimalną wysokość kwoty, jaką w danym roku budżetowym mogą dysponować toruńskie rady okręgów. Do tej pory było to 2000 złotych. Po zmianach jest to...
  • „Załoga. Sztuka Ukrainy w czasie wojny” to nowa wystawa, która została otwarta w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. W wernisażu wziął udział Prezydent Michał Zaleski.
  • Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
  • Rozpoczynamy konsultacje społeczne w sprawie projektu „Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024-2030”.
  • Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do jesiennej edycji akcji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 20-22 października 2023 roku.
  • 22 września 2023 roku w Urzędzie Miasta Torunia odbyło się I posiedzenie Zespołu Interdyscyplinarnego ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Podczas spotkania Prezydent Torunia Michał Zaleski wręczył powołania członkom zespołu. Zgodnie z art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy domowej (Dz.U. z 2021 r. poz. 1249...
  • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych, garaży murowanych i miejsc parkingowych.
  • Podczas wrześniowej sesji Rady Miasta Torunia radni zajęli się uchwałą w sprawie zwolnienia z opłat za przejazdy komunikacją miejską podczas wyborów parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 roku. Ostatecznie zdecydowano, że podczas wszystkich przyszłych wyborów i referendów komunikacja miejska w Toruniu będzie darmowa. Projekt...