Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian

Komunikacja miejska istnieje w Toruniu od ponad 120 lat. Stale się rozwija, unowocześnia – wszystko, by torunianie mogli dotrzeć w każdy zakątek miasta. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 53 miliony pasażerów.

Komunikacja wczoraj

Komunikacja miejska w Toruniu liczy już ponad 120 lat. W 1891 roku bowiem na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze tramwaje konne, które kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Wkrótce, bo w roku 1899, linie tramwajowe zostały zelektryfikowane. Z kolei pierwsze autobusy pojawiły się w naszym mieście w 1924 roku - były to cztery pojazdy marki Ford - i kursowały na linii między Dworcem Toruń Miasto a obecnym Dworcem Głównym.

Komunikacja dziś

Od początku istnienia komunikacji miejskiej stawiano na jej rozwój, a wszystko po to, żeby była dostosowana do potrzeb mieszkańców. Widać to szczególnie w rozwoju sieci tras związanym z rozbudową toruńskich osiedli, np. w ostatnim czasie z powstaniem osiedla JAR, zmianami infrastrukturalnymi, urbanistycznymi etc. Liczba przewożonych pasażerów stanowi dowód na to, jak ważnym i nieodłącznym elementem życia naszego miasta jest komunikacja miejska - rocznie korzysta z niej ponad 53 milionów osób!

Coraz częściej pojazdy, zarówno tramwaje, jak i autobusy, są wyposażone w dodatkowe urządzenia, które mają ułatwić podróż pasażerom, jak np. biletomaty czy ładowarki USB oraz klimatyzacja. Podróżni mogą także zakupić bilet przez telefon komórkowy, a podróż sobie uprzyjemnić, korzystając z WiFi.

W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych. Jednak nie wszystkie codziennie wyjeżdżają w trasę, zdarzają się przecież usterki, potrzebne jest serwisowanie bądź prace porządkowe itp. Wszystko po to, by zapewnić pasażerom bezpieczną podróż w dobrych warunkach.

Jesteśmy ekologiczni

Oczywiście ważnym elementem działań podejmowanych przez MZK jest ekologia. W Toruniu coraz więcej przewozów realizowanych jest tramwajami, które nie emitują spalin. W tramwajach są też stosowane rozwiązania, zmniejszające zużycie energii poprzez rekuperację, czyli zwrot energii do sieci trakcyjnej. Również nowe autobusy są bardzo ekologiczne – silniki spełniają normy Euro 6.

Kto za to odpowiada?

Publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców, dlatego tak ważne jest, aby wsłuchiwać się w ich głos. Kto zatem jest w naszym mieście odpowiedzialny za publiczny transport?

Organizatorem Publicznego Transportu Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy dotyczące tego zagadnienia prowadzi Wydział  Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Są to takie tematy, jak:

1)      Planowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego,

2)      organizowanie publicznego transportu zbiorowego polegającego w szczególności na:

  • badaniu i analizie potrzeb przewozowych,
  • nadzorowaniu usługi prowadzenia kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej,

3)      zarządzanie publicznym transportem zbiorowym polegające w szczególności na:

  • ocenie i kontroli realizacji, przez operatora i przewoźnika, usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,
  • opracowywaniu i aktualizowaniu rozkładów jazdy,
  • analizie realizacji zaspokojenia potrzeb przewozowych,
  • dokonywaniu zmian w przebiegu istniejących linii komunikacyjnych,
  • współpracy w operatorami i przewoźnikami w zakresie administrowania systemu informacji dla pasażera,

4)      realizowanie zadań obejmujących:

  • nadzór merytoryczny nad działalnością Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.,
  • opiniowanie projektów organizacji ruchu w zakresie funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego,
  • sporządzanie analizy rynkowej w zakresie regularnych przewozów dla miasta,
  • wydawanie operatorowi zaświadczenia potwierdzającego posiadanie uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej wraz z pobieraniem opłaty za wydawanie ww. zaświadczenia,
  • współudział w ustalaniu zasad korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego oraz przepisów obowiązujących przy przewozie osób i bagażu gminnych transportem zbiorowym na terenie miasta Torunia.

W okresie od 01.01.2017 r. do 31.08.2017 r. kontrolą biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Toruń zajmuje się firma SERINUS Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu, biuro w Toruniu przy ul. Sienkiewicza 24/26.

Kwestie dotyczące modernizacji i budowy zatok przystankowych oraz wiat przystankowych realizuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

Obsługa przewozowa mieszkańców, liniami tramwajowymi i autobusowymi, dziennymi i nocnymi, realizowana jest przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: dużo osób idzie przez starówkę, po lewej stronie widać pomnik Mikołaja Kopernika, w tle kamienice
    Kultura, Miasto, Sport
    Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • Miasto
    9 lipca 2024 r. prezydent Torunia Paweł Gulewski ogłosił rozpoczęcie kolejnych badań terenu, na którym mogą znajdować się relikty dawnego klasztoru i kościoła Ducha Świętego.
  • Ostrzeżenie hydrologiczne dla Torunia
    Miasto
    W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
  • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
    Miasto
    JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
  • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
  • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.
  • Decyzją Rady Nadzorczej Klubu Sportowego Toruń Hokejowej Spółki Akcyjnej oraz jego właścicieli z funkcji prezesa w klubie został odwołany Pan Bogdan Rozwadowski, który pełnił ją przez ostatnich 14 lat, czyli od czasu powołania Klubu Sportowy Toruń Hokejowa Spółka Akcyjna.
  • W najbliższy poniedziałek (15.07) rozpocznie się remont ciągu pieszo-rowerowego przy Konstytucji 3 Maja.
  • JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
  • Toruńska Akademia Tenisowa przez ostatnie 5 miesięcy przy wsparciu Gminy Miasta Toruń aktywnie realizowała swoje cele i pomagała rozwijać swoje tenisowe skrzydła.
  • Ponad 100 tys. odsłon nowej kampanii promocyjnej znaku Made in Toruń. Na półmetku projektu promującego toruński znak jakości w mediach społecznościowych udało się wygenerować organiczne zasięgi przekładające się na ponad 50 tys. unikalnych użytkowników, do których dotarły treści kampanii.