Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Komunikacja miejska – zmieniamy się dla torunian

Komunikacja miejska istnieje w Toruniu od ponad 120 lat. Stale się rozwija, unowocześnia – wszystko, by torunianie mogli dotrzeć w każdy zakątek miasta. W ubiegłym roku skorzystało z niej ponad 53 miliony pasażerów.

Komunikacja wczoraj

Komunikacja miejska w Toruniu liczy już ponad 120 lat. W 1891 roku bowiem na ulicach naszego miasta pojawiły się pierwsze tramwaje konne, które kursowały na trasie Bydgoskie Przedmieście - Dworzec Toruń Miasto. Zajezdnię tramwajową, mieszczącą się do dziś przy ul. Sienkiewicza, wyposażono wówczas w warsztaty do konserwacji i remontu wozów oraz w stajnie dla koni. Wkrótce, bo w roku 1899, linie tramwajowe zostały zelektryfikowane. Z kolei pierwsze autobusy pojawiły się w naszym mieście w 1924 roku - były to cztery pojazdy marki Ford - i kursowały na linii między Dworcem Toruń Miasto a obecnym Dworcem Głównym.

Komunikacja dziś

Od początku istnienia komunikacji miejskiej stawiano na jej rozwój, a wszystko po to, żeby była dostosowana do potrzeb mieszkańców. Widać to szczególnie w rozwoju sieci tras związanym z rozbudową toruńskich osiedli, np. w ostatnim czasie z powstaniem osiedla JAR, zmianami infrastrukturalnymi, urbanistycznymi etc. Liczba przewożonych pasażerów stanowi dowód na to, jak ważnym i nieodłącznym elementem życia naszego miasta jest komunikacja miejska - rocznie korzysta z niej ponad 53 milionów osób!

Coraz częściej pojazdy, zarówno tramwaje, jak i autobusy, są wyposażone w dodatkowe urządzenia, które mają ułatwić podróż pasażerom, jak np. biletomaty czy ładowarki USB oraz klimatyzacja. Podróżni mogą także zakupić bilet przez telefon komórkowy, a podróż sobie uprzyjemnić, korzystając z WiFi.

W skład taboru toruńskiej komunikacji wchodzi 145 autobusów i 70 wagonów tramwajowych. Jednak nie wszystkie codziennie wyjeżdżają w trasę, zdarzają się przecież usterki, potrzebne jest serwisowanie bądź prace porządkowe itp. Wszystko po to, by zapewnić pasażerom bezpieczną podróż w dobrych warunkach.

Jesteśmy ekologiczni

Oczywiście ważnym elementem działań podejmowanych przez MZK jest ekologia. W Toruniu coraz więcej przewozów realizowanych jest tramwajami, które nie emitują spalin. W tramwajach są też stosowane rozwiązania, zmniejszające zużycie energii poprzez rekuperację, czyli zwrot energii do sieci trakcyjnej. Również nowe autobusy są bardzo ekologiczne – silniki spełniają normy Euro 6.

Kto za to odpowiada?

Publiczny transport zbiorowy ma bardzo duże znaczenie dla codziennego życia mieszkańców, dlatego tak ważne jest, aby wsłuchiwać się w ich głos. Kto zatem jest w naszym mieście odpowiedzialny za publiczny transport?

Organizatorem Publicznego Transportu Zbiorowego na terenie Torunia jest Gmina  Miasta Toruń. Wszystkie sprawy dotyczące tego zagadnienia prowadzi Wydział  Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia. Są to takie tematy, jak:

1)      Planowanie rozwoju publicznego transportu zbiorowego,

2)      organizowanie publicznego transportu zbiorowego polegającego w szczególności na:

  • badaniu i analizie potrzeb przewozowych,
  • nadzorowaniu usługi prowadzenia kontroli biletów w pojazdach komunikacji miejskiej,

3)      zarządzanie publicznym transportem zbiorowym polegające w szczególności na:

  • ocenie i kontroli realizacji, przez operatora i przewoźnika, usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego,
  • opracowywaniu i aktualizowaniu rozkładów jazdy,
  • analizie realizacji zaspokojenia potrzeb przewozowych,
  • dokonywaniu zmian w przebiegu istniejących linii komunikacyjnych,
  • współpracy w operatorami i przewoźnikami w zakresie administrowania systemu informacji dla pasażera,

4)      realizowanie zadań obejmujących:

  • nadzór merytoryczny nad działalnością Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.,
  • opiniowanie projektów organizacji ruchu w zakresie funkcjonowania publicznego transportu zbiorowego,
  • sporządzanie analizy rynkowej w zakresie regularnych przewozów dla miasta,
  • wydawanie operatorowi zaświadczenia potwierdzającego posiadanie uprawnień do wykonywania publicznego transportu zbiorowego na danej linii komunikacyjnej wraz z pobieraniem opłaty za wydawanie ww. zaświadczenia,
  • współudział w ustalaniu zasad korzystania ze środków publicznego transportu zbiorowego oraz przepisów obowiązujących przy przewozie osób i bagażu gminnych transportem zbiorowym na terenie miasta Torunia.

W okresie od 01.01.2017 r. do 31.08.2017 r. kontrolą biletów w pojazdach komunikacji miejskiej w imieniu i na rzecz Gminy Miasta Toruń zajmuje się firma SERINUS Sp. z o.o. z siedzibą w Radomiu, biuro w Toruniu przy ul. Sienkiewicza 24/26.

Kwestie dotyczące modernizacji i budowy zatok przystankowych oraz wiat przystankowych realizuje Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

Obsługa przewozowa mieszkańców, liniami tramwajowymi i autobusowymi, dziennymi i nocnymi, realizowana jest przez Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: wirok z drona na zieleń
    Kultura, Miasto
    „Dzień Dziecka” to hasło przewodnie nadchodzącego weekendu! Dla najmłodszych mieszkańców Torunia i ich rodziców atrakcji nie zabraknie A do tego – mamy Kontakt z teatrem. Festiwal trwa!
  • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i Katarzyna Czachowska z TZMO podczas konferfencji prasowej przed budynkiem Collegium Maximum
    Kultura, Miasto
    Czternasta edycja Bella Skyway Festival zagości w Toruniu 15-19 sierpnia 2023 r. Po raz drugi swoją instalację zaprezentuje Disney.
  • Kultura, Miasto
    Instytucje toruńskie przygotowały dla najmłodszych mieszkańców szereg atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Publikujemy listę wybranych wydarzeń. Sprawdź jak ciekawie w Toruniu spędzić czas wraz ze swoimi pociechami.
  • Stadion Miejski w Toruniu z lotu ptaka, fot. Grupa Falco
    Sport
    Toruński Stadion Miejski jest w pełni bezpieczny dla wszelkiego rodzaju zawodów amatorskich. Ograniczenia dotyczą wydarzeń sportowych I kategorii.
  • Dziewczynka z cukrową watą, fot. Sławomir Kowalski
    Miasto
    Tradycją 1 czerwca w Toruniu jest impreza z okazji Dnia Dziecka w Piernikowym Miasteczku przy ul. Podmurnej. Nie inaczej było w tym roku.
  • Kultura, Miasto
    Poznaliśmy stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 r. Głównym kryterium oceny było to, czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń jako Miasto Kopernikańskie.
  • Poznaliśmy stypendystów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na II półrocze 2023 r. Głównym kryterium oceny było to, czy ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika projekt twórczy jest inspirowany Jego postacią i dokonaniami oraz promuje Toruń jako Miasto Kopernikańskie.
  • W sobotę-niedzielę 3-4 czerwca 2023 r. w godz. 12:00-18:00 Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" organizuje z okazji Dnia Dziecka ciekawe wydarzenie - grę miejską, odkrywającą tajemnice Torunia w czasach Mikołaja Kopernika.
  • Obywatele Ukrainy przebywający na terenie Torunia mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
  • Do sportowej rywalizacji przystąpi 66 miast na prawach powiatu, a Toruń jest jednym z nich. Oficjalny start wyzwania już 1 czerwca!
  • Ruszyły zapisy do powszechnego programu bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat.
  • 31 maja 2023 roku rozpoczął się 27. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt. Potrwa do 7 czerwca 2023 r.
  • Opublikowana została lista wniosków z propozycjami do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2024. Jest na niej 158 projektów.
  • Specjalistyczny Szpital Miejski im. Mikołaja Kopernika w Toruniu został uhonorowany w Monachium przez Europejską Organizację Udarową (ESO).