Czysto i zielono | www.torun.pl

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Czysto i zielono

Czerwone maki w trawie.

Zdaniem osób biorących udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” Toruń jest miastem czystym i zielonym.

Dbamy o porządek
Aż 93 proc. respondentów uważa, że Toruń jest czysty. W całym badaniu wyżej oceniony został tylko Rzeszów, który uzyskał 100-procentową opinię czystego miasta.

W dniu 30 listopada 2017 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania na odbiór odpadów w latach 2018-2019. Spółka, co udowodniła w poprzednich latach i czego potwierdzeniem są wyniki badania „Przystanek Miasto 2017”*, skutecznie dba o czystość miasta. Podkreślić należy, że należy do niej zarówno odbiór odpadów i zarządzanie Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, jak też m.in. usuwanie śniegu i błota z chodników i ulic.

Obecnie w Gminie Miasta Toruń znajduje się około 28 tys. pojemników do odbioru śmieci. W związku z wejściem w życie od stycznia 2018 roku nowej ustawy dotyczącej zasad odbioru śmieci, w naszym mieście ta liczba pojemników ulegnie zmianie. Według szacunków potrzeba m.in. około 2400 pojemników różnej wielkości na bioodpady, około 200 pojemników do zbiórki szkła i 1000 pojemników na papier. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowego rozporządzenia, czyli w 2018 roku, w mieście pojawi się blisko 500 nowych pojemników.



Zielona mapa Torunia
Wątpliwości co do szczególnej troski miasta o jego zieleń nie ma aż 94 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017”. Na tę opinię składają się parki i skwery, rabaty kwiatowe, które szczególnie urzekają wiosną i latem. Te liczne atrakcyjne miejsca stanowią zachętę do spacerów, do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Już wiosną rozkwitną rabaty kwiatowe z roślin cebulowych, których łącznie 57 600 sztuk posadzono w październiku 2017 roku. Łącznie na  420 m2 pojawi się mieszanka niebiesko-żółtych oraz biało-kolorowych kwiatów – na skwerach przy Placu NOT, Placu Rapackiego, ul. Poznańskiej, pasy drogowe ulic: Podgórska/Łódzka, rondo Kniaziewicza/Hallera, Konstytucji 3 Maja/Ślaskiego, Polna/Forteczna/Traktorowa i rondo przy ul. Łódzkiej/ Trasie Mostowej. Innym przykładem jest blisko 1700 kwiatów trzech gatunków, które z okazji obchodzonych hucznie w Toruniu imienin Katarzyny, posadzonych zostało na skwerze przy ul. Chopina. W tym miejscu posadzone zostały też nietypowe drzewa – trzy grójeczniki japońskie, których wilgotne opadłe liście pachną piernikami.

Jesienią 2017 roku dzięki uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w wysokości blisko 80 tys. zł dokonana została  renowacja zieleni w zabytkowym Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Posadzono m.in. 25 szt. drzew liściastych, 830 szt. krzewów liściastych, 1480 szt. roślin okrywowych, a także wykonano renowację wybranych fragmentów trawników dywanowych z dowiezieniem i rozścieleniem ziemi urodzajnej warstwą grubości 10 cm na łącznej powierzchni 2800 m2.

W styczniu 2018 roku ukończone zostały, trwające także od jesieni 2017 roku, prace w Ogrodzie Muzyków i Alpinarium. W obu pojawią się nowe rośliny, a także nowe elementy małej architektury. Liczne ławeczki na pewno skuszą spacerowiczów do chwili odpoczynku w tych miejscach. Nowością zaś będzie muzyczny plac zabaw w Ogrodzie Muzyków, a w Alpinarium – kaskada.

W 2018 roku prowadzone będą kolejne prace nad rewitalizacją lub tworzeniem nowych terenów zielonych. Przykładem mogą być prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenów na tzw. osiedlu JAR oraz terenów lasów miejskich, położonych między ulicami Bema a Balonową, nazywanymi Rudelką. Ich realizacja przewidziana jest w latach 2017-2019, a w listopadzie 2017 roku podpisane zostały umowy na dofinansowanie obu projektów z Funduszu Spójności.


* Sondaż telefoniczny (CATI) zrealizowany przez firmę Kantar Millward Brown w dniach 25-30/10/2017 na reprezentatywnej próbie mieszkańców Torunia wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=804, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto, Sport
    "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne" – zbliżający się weekend w Toruniu upłynie w głównej mierze pod znakiem inspirowanego Kosmosem festiwalu Cosmos of Arts, w którego programie znalazły się m.in. wystawy, warsztaty oraz koncerty na Scenie letniej i w Dworze Artusa.
  • Ludwika Ogorzelec, wiceprezydent Rafał Pietrucień i toruńskie radne
    Kultura
    Koncerty znakomitych muzyków, wystawa rzeźby, spotkania z fotografią i filmem składają się na Festiwal Kosmos Sztuki/ Cosmos of Art w Toruniu.
  • Miasto
    8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Drogi, Miasto
    W dniach od 14 do 25 sierpnia 2024 r. zostaną wprowadzone zmiany w ruchu na Bulwarze Filadelfijskim.
  • Citroeny jadą do Torunia
    Kultura, Miasto
    3000 uczestników, ponad 1000 zabytkowych aut i 5 dni w Toruniu – tak zapowiada się 17. Międzynarodowy Zlot Klubów Miłośników Citroena. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 sierpnia br.
  • Kultura, Miasto
    Letni czas sprzyja temu, by odwiedzić Scenę Szekspirowską im. Stanisława Stapfa w Toruniu, która ulokowana została w ogrodzie Teatru Baj Pomorski przy ul. Piernikarskiej 9.
  • 8 sierpnia 2024 r. na Targowisku Miejskim przy ul. Szosa Chełmińska odbyło się zorganizowane przez Gminę Miasta Toruń spotkanie informacyjno-konsultacyjne, którego celem było omówienie wariantów planowanej inwestycji drogowej na brakującym odcinku Trasy Staromostowej oraz wysłuchanie uwag mieszkańców, kupców, przedsiębiorców i użytkowników...
  • Na moście drogowym im. marsz. Józefa Piłsudskiego znowu działają obie windy.
  • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego.
  • W piątek, 16 sierpnia 2024 r., kasy biletowe Miejskiego Zakładu Komunikacji będą zamknięte.
  • Sprawa pozostawionych na chodnikach, skwerach czy trawnikach psich odchodów budzi wiele kontrowersji. I nic dziwnego, gdyż stanowi to duży problem zarówno estetyczny, jak i higieniczny – również w Toruniu. Stąd po raz kolejny w mieście rusza kampania promująca sprzątanie po swoich pupilach. Szacuje się, że w ciągu całego swojego życia średniej...
  • Grupa 6 licealistów III Liceum Ogólnokształcącego wraz z opiekunami uczestniczyła w obozie "Młodzież dla pokoju". Wydarzenie odbyło się w dniach 27.07-03.08.2024 r. w Getyndze.
  • Toruńskie Centrum Usług Społecznych przygotowuje się do złożenia wniosku o środki w ramach Programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu Terytorialnego – edycja 2025.
  • Na 100 dni przed inauguracją 32. edycji Festiwalu EnergaCAMERIMAGE organizatorzy zaprezentowali plakat, który będzie symbolem graficznym tegorocznego wydarzenia.