Czysto i zielono | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Toruń

Czysto i zielono

Czerwone maki w trawie.

Zdaniem osób biorących udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017” Toruń jest miastem czystym i zielonym.

Dbamy o porządek
Aż 93 proc. respondentów uważa, że Toruń jest czysty. W całym badaniu wyżej oceniony został tylko Rzeszów, który uzyskał 100-procentową opinię czystego miasta.

W dniu 30 listopada 2017 roku Gmina Miasta Toruń podpisała umowę z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania na odbiór odpadów w latach 2018-2019. Spółka, co udowodniła w poprzednich latach i czego potwierdzeniem są wyniki badania „Przystanek Miasto 2017”*, skutecznie dba o czystość miasta. Podkreślić należy, że należy do niej zarówno odbiór odpadów i zarządzanie Zakładem Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych, jak też m.in. usuwanie śniegu i błota z chodników i ulic.

Obecnie w Gminie Miasta Toruń znajduje się około 28 tys. pojemników do odbioru śmieci. W związku z wejściem w życie od stycznia 2018 roku nowej ustawy dotyczącej zasad odbioru śmieci, w naszym mieście ta liczba pojemników ulegnie zmianie. Według szacunków potrzeba m.in. około 2400 pojemników różnej wielkości na bioodpady, około 200 pojemników do zbiórki szkła i 1000 pojemników na papier. Tylko w pierwszym roku obowiązywania nowego rozporządzenia, czyli w 2018 roku, w mieście pojawi się blisko 500 nowych pojemników.



Zielona mapa Torunia
Wątpliwości co do szczególnej troski miasta o jego zieleń nie ma aż 94 proc. osób, które wzięły udział w badaniu „Przystanek Miasto 2017”. Na tę opinię składają się parki i skwery, rabaty kwiatowe, które szczególnie urzekają wiosną i latem. Te liczne atrakcyjne miejsca stanowią zachętę do spacerów, do aktywnego spędzania wolnego czasu.

Już wiosną rozkwitną rabaty kwiatowe z roślin cebulowych, których łącznie 57 600 sztuk posadzono w październiku 2017 roku. Łącznie na  420 m2 pojawi się mieszanka niebiesko-żółtych oraz biało-kolorowych kwiatów – na skwerach przy Placu NOT, Placu Rapackiego, ul. Poznańskiej, pasy drogowe ulic: Podgórska/Łódzka, rondo Kniaziewicza/Hallera, Konstytucji 3 Maja/Ślaskiego, Polna/Forteczna/Traktorowa i rondo przy ul. Łódzkiej/ Trasie Mostowej. Innym przykładem jest blisko 1700 kwiatów trzech gatunków, które z okazji obchodzonych hucznie w Toruniu imienin Katarzyny, posadzonych zostało na skwerze przy ul. Chopina. W tym miejscu posadzone zostały też nietypowe drzewa – trzy grójeczniki japońskie, których wilgotne opadłe liście pachną piernikami.

Jesienią 2017 roku dzięki uzyskaniu dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu w wysokości blisko 80 tys. zł dokonana została  renowacja zieleni w zabytkowym Parku Miejskim na Bydgoskim Przedmieściu. Posadzono m.in. 25 szt. drzew liściastych, 830 szt. krzewów liściastych, 1480 szt. roślin okrywowych, a także wykonano renowację wybranych fragmentów trawników dywanowych z dowiezieniem i rozścieleniem ziemi urodzajnej warstwą grubości 10 cm na łącznej powierzchni 2800 m2.

W styczniu 2018 roku ukończone zostały, trwające także od jesieni 2017 roku, prace w Ogrodzie Muzyków i Alpinarium. W obu pojawią się nowe rośliny, a także nowe elementy małej architektury. Liczne ławeczki na pewno skuszą spacerowiczów do chwili odpoczynku w tych miejscach. Nowością zaś będzie muzyczny plac zabaw w Ogrodzie Muzyków, a w Alpinarium – kaskada.

W 2018 roku prowadzone będą kolejne prace nad rewitalizacją lub tworzeniem nowych terenów zielonych. Przykładem mogą być prace związane z zagospodarowaniem turystyczno-rekreacyjnym terenów na tzw. osiedlu JAR oraz terenów lasów miejskich, położonych między ulicami Bema a Balonową, nazywanymi Rudelką. Ich realizacja przewidziana jest w latach 2017-2019, a w listopadzie 2017 roku podpisane zostały umowy na dofinansowanie obu projektów z Funduszu Spójności.


* Sondaż telefoniczny (CATI) zrealizowany przez firmę Kantar Millward Brown w dniach 25-30/10/2017 na reprezentatywnej próbie mieszkańców Torunia wśród osób w wieku 18+. Wielkość próby N=804, mix telefonów stacjonarnych i komórkowych.

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
    Miasto, Sport
    Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
  • Miasto
    15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • Miasto
    Miejsce na Osiedlu Mieszkaniowym Glinki, gdzie podczas prowadzonych prac inwestycyjnych w 2016 r. odnaleziono zbiorowe mogiły jeńców niemieckich, pozostanie terenem zielonym. W najbliższym czasie z tego terenu znikną materiały budowlane i maszyny. - Teren zagospodarujemy zielenią, nasadzeniami krzewów i posianiem trawy. Zostanie on tymczasowo...
  • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
    Miasto
    Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń został Indywidualnym Mistrzem Świata.
    Miasto, Sport
    Dobre informacje przyszły prosto z Australii. Arkadiusz Szymański, zawodnik TSŻ-u Schoenberger Toruń, w sobotę (2 grudnia 2023 r.) został Indywidualnym Mistrzem Świata.
  • 4. Toruńska Barbórka - zmiany w organizacji ruchu
    Miasto, Sport
    W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.
  • „Mikołajki – przedświąteczne pląsy z Elfem” to hasło przewodnie tegorocznego spotkania mikołajkowego zorganizowanego przez Toruńskie Centrum Usług Społecznych.
  • Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
  • Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
  • 15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
  • W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
  • Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
  • Stowarzyszenie Lawendowe Wzgórza zakończyło niezwykle ważny etap w Szkołach Podstawowych w Toruniu! Od 18 września 2023 r. trwała realizacja programów rekomendowanych "Unplugged" i "Debata", które mają ogromne znaczenie dla edukacji toruńskiej młodzieży.
  • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.