Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Miasto przyjęło program dla niepełnosprawnych

Miasto
Data publikacji: 09 lutego 2024
Autor: Marcin Pryka

Podczas czwartkowej (8 lutego 2024 r.) sesji Rady Miasta Torunia przyjęto Program działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Program jest dokumentem wieloletnim, wskazuje kształt polityki społecznej wobec osób z niepełnosprawnością na terenie miasta Toruń. Ma on na celu zdiagnozowanie i ocenę sytuacji takich osób, wyszczególnienie dotychczasowych działań w zakresie tej grupy, określenie głównych założeń i celów, a także zdefiniowanie podmiotów podejmujących inicjatywę.

By osiągnąć możliwie najlepsze efekty działań istotne jest włączenie w realizację programu szerokiego grona interesariuszy. Rolą programu jest stworzenie warunków oraz zagwarantowanie i udzielenie osobie z niepełnosprawnością pomocy, która umożliwi maksymalne wykorzystanie jej potencjalnych możliwości dla osiągnięcia jak największej życiowej samodzielności i aktywności.

Według danych Narodowego Spisu Powszechnego z 2021 r. odsetek osób z niepełnosprawnością w Toruniu wynosił 15,23% ogółu mieszkańców, co stanowi ok. 30 tys. mieszkańców. 20 358 osób stanowiły osoby z niepełnosprawnością prawną, zaś 9 669 osoby z niepełnosprawnością biologiczną.

Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Toruniu w 2022 r. wydał 508 orzeczeń o niepełnosprawności dla osób poniżej 16. roku życia. Dla osób powyżej 16. roku życia wydano 3 456 orzeczeń o stopniu niepełnosprawności oraz orzeczeń o wskazaniach do ulg i uprawnień. Na przestrzeni ostatnich trzech lat zauważa się wzrost liczby wydanych orzeczeń dla osób powyżej 16. roku życia. Na tą sytuację miał wpływ stan zagrożenia epidemiologicznego COVID-19, który wydłużał czas trwania orzeczeń o niepełnosprawności.

W latach 2018-2022 liczba łącznie wydanych orzeczeń o stopniu niepełnosprawności dla osób powyżej 16. roku życia wynosiła 15 806. Około 53% osób z niepełnosprawnością w tym okresie stanowiły kobiety, zupełnie odwrotnie niż w przypadku osób poniżej 16. roku życia, gdzie dziewczynki stanowią mniejszość (36%).

Kluczową instytucją z zakresu wspierania osób i rodzin, które znajdują się w trudnej sytuacji życiowej w Toruniu jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Na przestrzeni ostatnich lat maleje liczba osób z niepełnosprawnością korzystająca ze wsparcia MOPR. W 2018 r. z usług MOPR skorzystało 1404 rodzin (2 111 osób), natomiast w 2022 r. pomocą objętych było 1 255 rodzin (1 865 osób).

Szczegóły Programu działań miasta Torunia na rzecz osób z niepełnosprawnością na lata 2024 – 2030.

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.