Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej/ Biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej/ Biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich

Data wydarzenia
-
Opis wydarzenia: 

Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na wernisaż wystawy „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”, który odbędzie się 7 czerwca 2024 r. o godz. 17.00. Wystawa dostępna do 27 października br.

Zdaniem Elżbiety Dzikowskiej biżuteria jest pełnoprawnym dziełem sztuki, należąc do kategorii dzieł „noszonych”. W Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika od 7 czerwca do 27 października 2024 r. będzie można oglądać niezwykle oryginalną kolekcję naszyjników, pierścieni i brosz autorstwa Jolanty i Andrzeja Kupniewskich. Artyści od ponad 30 lat prowadzą pracownię złotniczą i poznają arkana sztuki. Oboje też wypracowali swoją indywidualną stylistykę. „U Joli – mówi Andrzej Kupniewski – jest ona czysta, przejrzysta i delikatna, u mnie wręcz odwrotnie, ale zawsze z zachowaniem minimalizmu. Moje obiekty sprawiają wrażenie ciężkich i mrocznych, przy jednoczesnym zachowaniu ergonomicznej wagi przedmiotów. Elżbieta Dzikowska określiła mnie jako «drapieżnego minimalistę»”.

Jola i Andrzej są wnikliwymi obserwatorami natury, skąd czerpią inspirację, tworząc biżuterię. I tak zafascynowani wyjątkową kolekcją zdjęć „Ziemia z bliska” Elżbiety Dzikowskiej, stworzyli cykl biżuterii w metaloplastycznej interpretacji. Uchwycone w artystycznej makrofotografii: wyschnięte koryto rzeki w Mongolii, kora drzew, świetlne refleksy na tafli wody czy meandryczne formy piasków pustyni, stanowią długotrwałą inspiracją dla Joli i Andrzeja Kupniewskich. Sztuka łączy, tym razem pracownię złotniczą z dziełami wybitnej fotografki Elżbiety Dzikowskiej i Jej spojrzeniem na wielki świat. Ekspozycja, która znalazła miejsce w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu, jest najlepszym przykładem różnych sposobów postrzegania świata i wyrażania sztuki we wzajemnych relacjach, inspiracjach”.

Na wystawie, oprócz zdjęć Elżbiety Dzikowskiej i około 100 egzemplarzy biżuterii Jolanty i Andrzeja Kupniewskich, znalazły się również: filmy Cypriana Olenckiego i Antona Groscha, fotografie Niny Kupniewskiej, Arkadiusza Obszyńskiego, Jacka Ożóga i Sebasstiana Skalskiego oraz prace projektantki mody Joanny Weyna.

_______

Wystawa fotografii: „Metamorfozy natury. Fotografie Elżbiety Dzikowskiej, biżuteria Jolanty i Andrzeja Kupniewskich”

Miejsce: Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika

Wernisaż wystawy: 7 czerwca 2024 r., godz. 17.00

Termin: 8 czerwca – 27 października 2024 r.

Kurator wystawy: dr Magdalena Nierzwicka

Data: 
07.06.2024 17:00 — 27.10.2024 17:00
Miejsce: 
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika
Kategoria wydarzenia: 
Wystawa
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
  Miasto
  Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • Fosa Zamkowa pełna muzyki
  Kultura, Miasto
  Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
 • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium.
  Kultura, Miasto
  Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.
 • Inwestycje, Miasto
  Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Na zdjęciu: widać dłoń, która trzyma kartę miejską
  Miasto
  JO – tak zdaniem głosujących będzie się nazywać Toruńska Karta Miejska. W konkursie internetowym oddano łącznie 2084 głosy.
 • Górale na Placu Dominikańskim
  Kultura, Miasto
  Były góralskie pieśni, przysmaki i warsztaty. 12 lipca na Placu Dominikańskim odbył się piknik w góralskich rytmach.
 • Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
 • W związku ze spodziewanymi intensywnymi opadami deszczu dla Torunia wydano ostrzeżenie hydrologiczne.
 • W Toruniu zakończył się Speedway Ekstraliga Camp, w ramach którego treningi odbywali zawodnicy z całego świata.
 • Prezydent Torunia Paweł Gulewski wraz z urzędnikami wizytował 12 lipca 2024 r. plac budowy Szkoły Podstawowej nr 12 przy ul. Strzałowej.
 • Rekord Polski i 17 medali zdobyli reprezentanci Torunia podczas 34. Mistrzostw Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 6-7 lipca 2024 r. na obiektach włocławskiego OSiR-u.
 • Moc muzycznych odsłon tego weekendu: On the Move Music Festival z gwiazdami, szanty, muzyka rodem z gór oraz z Azji, a także występ kapeli podwórkowej. A do tego trzy dni z tangiem.
 • Przypominamy, że w każdy wakacyjny weekend Bulwar Filadelfijski, na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do Woli Zamkowej, jest wyłączony z ruchu samochodowego. Zamknięcie następuje w piątki o godz. 19:00. Na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Żeglarskiej wprowadzony jest całkowity zakaz ruchu, natomiast od Woli Zamkowej do ul. Łaziennej obowiązuje...
 • W dzień upał, pod wieczór i w nocy burze – to prognoza pogody na piątek 12 lipca 2024 r.