Mer Łucka dziękuje za autobusy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Mer Łucka dziękuje za autobusy

Toruń dla Ukrainy
Data publikacji: 06 października 2022
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia napisy na autobusach, które zostały przekazane miastu Łuck na Ukrainie.

Miasto Toruń podarowało partnerskiemu miastu Łuck na Ukrainie pięć autobusów. W pojazdach przekazana została także pomoc humanitarna. W podzięce z ten gest Mer Łucka, Ighor Polishchuk przesłał list:

         

Szanowny Panie Prezydencie!

Wyrażam Panu głęboki szacunek i szczerą wdzięczność za stanowcze stanowisko wobec wojny Federacji Rosyjskiej w Ukrainie oraz solidarność z Ukraińcami.

W imieniu Łuckiej Miejskiej Hromady Terytorialnej i swoim własnym dziękuję za przekazane przez miasto Toruń autobusy i części zamienne do nich. One będą spełniać potrzeby społeczne w naszej hromadzie, a także potrzeby osób wewnętrznie przesiedlonych oraz ofiar skutków działań wojennych na Ukrainie. Korzystając z okazji, pragnę odnotować skoordynowaną i sprawną pracę Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Sp. z o.o., dzięki której udało się w krótkim terminie załatwić wszystkie formalności i kwestie praktyczne związane z przewozem pojazdów na Ukrainę.

Dziękuję również za pomoc humanitarną przekazaną przez miasto Toruń, która jest znaczącym wsparciem w czasach wyzwań związanych z wojną. Ukraina przeżywa trudne czasy, ale mimo to mocno wierzymy w zwycięstwo i dobrą przyszłość naszego państwa, która jest tworzona już dzisiaj.

Bardzo doceniam stosunki partnerskie pomiędzy Łuckiem a Toruniem oraz wsparcie, którego miasto Toruń nam udziela.

Z poważaniem.

Mer miasta Łuck

Ihor POLISHCHUK

 

Do Łucka trafiły autobusy marki Jelcz- trzy typu 120M/3, które po Toruniu kursowały z numerami bocznymi 508, 509 i 514 oraz dwa 120MM/2 (512 i 516). Oprócz części zamiennych przydatnych w codziennej eksploatacji, autobusy powiozły także pomoc rzeczową zakupioną na podstawie listy potrzeb przesłanej do Urzędu Miasta Torunia przez stronę ukraińską. Były to m.in. śpiwory, karimaty, odzież (czapki, skarpety, kurtki przeciwdeszczowe, koszulki termiczne), menażki, środki higieniczne, papier toaletowy, koce termiczne, żywność.

Władze Torunia od początku konfliktu na Ukrainie są w kontakcie z władzami miasta partnerskiego. Wszystko po to, aby w jak najlepszy i najszybszy sposób odpowiadać na potrzeby tamtejszych mieszkańców. Pierwsze paczki z darami, które przekazali torunianki i torunianie wyruszyły już na początku marca. 

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Premiera filmu "Barbarka 1939"
  Kultura, Miasto
  Zainteresowanie było tak duże, że zorganizowano aż trzy pokazy. 27 listopada 2022 roku w Akademickim Centrum Kultury i Sztuki "Od Nowa" odbyła się premiera filmu "Barbarka 1939".
 • Zdjęcie przedstawia scenę, na którzy goście otworzyli Toruński Jarmark Bożonarodzeniowy
  Kultura, Miasto
  26 listopada 2022 r. rozpoczął się Toruński Jarmark Bożonarodzeniowych. W tym roku na odwiedzających czeka ponad 50 wystawców i moc atrakcji.
 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...