Medal dla Marka Żydowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Medal dla Marka Żydowicza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: minister Włodzimierz Tomaszewski przypina medal Markowi Żydowiczowi

Minister ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski odznaczył Marka Żydowicza Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Odznaka ta została nadana, z inicjatywy Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego z 3 listopada 2022 r., przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Wręczenie odznaczenia odbyło się 19 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Sali Rady.

- Marek Żydowicz ma olbrzymie zasługi dla rozwoju samorządu, jest wielkim kreatorem miast, zwłaszcza gdzie sztuka filmowa jest priorytetem. Zatem miał i ma on wielki wpływ na rozwój Torunia, Łodzi i Bydgoszczy i wielu innych miast gdzie sztuka ta jest traktowana jako wielce przemawiająca – wyjaśniał decyzję o przyznaniu odznaczenia minister Włodzimierz Tomaszewski. – Cenię Marka Żydowicza za determinację w działaniu w sprawach trudnych, z racji tak wielkich projektów. Tworzy on światowe przedsięwzięcia, światowe festiwale i miejsca do ich realizacji – dodał minister.

Prezes Fundacji Tumult, Marek Żydowicz odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego z rąk ministra Włodzimierza Tomaszewskiego. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem, ponieważ rzadko kiedy władza w tym kraju docenia zwykłych obywateli, którzy nie działają zawodowo w samorządzie, tylko realizują swoje wizje i marzenia, chcą robić to dla swojego miejsca  – mówił Marek Żydowicz. To jest dowód wielkiego uznania, że nasze próby podejmowane i w Toruniu, i w Łodzi, i w Bydgoszczy, zawsze kończyły się czymś konkretnym. W każdym z tych miast zostawiliśmy jakiś materialny ślad.

- Akceptacja i uznanie jakie wyrażają się w przyznanym dziś Markowi Żydowiczowi odznaczeniu to akceptacja dla całego jego życiorysu zawodowego. Pamiętajmy, zaczynał swoją działalność w naszym mieście, tutaj tworzył Fundację Tumult – pod koniec lat 80. i stąd wyfrunął na dalekie światowe wody festiwal Camerimage, którego pierwsza edycja odbyła się w 1993 rokumówił prezydent Michał Zaleski. Jak przypomniał prezydent, Marek Żydowicz współuczestniczył bardzo twórczo w przygotowaniu projektu, a potem realizacji inwestycji, jaką jest Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, gdzie działał w Radzie Programowej. – Myślę, że dla każdego samorządu terytorialnego taka aktywność człowieka zaangażowanego w wydarzenia kulturalne byłaby cenna i wyjątkowa – dodał prezydent Michał Zaleski.

Fot. Agnieszka Bielecka

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święto Miasta zbliża się wielkimi krokami! W dniach 20 – 24 czerwca na torunian czeka cały szereg atrakcji, dzięki którym świętowanie urodzin Torunia stanie się jeszcze przyjemniejsze.
 • Na zdjeciu: prezydent Paweł Gulewski stoi w otoczeniu dziennikarzy, którzy trzymają mikrofony, są kamery
  Miasto
  Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • Miasto
  12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Zamknięte przejście przez pl. 4 czerwca 1989
  Drogi, Miasto
  Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Gwiazdy na 10. edycji festiwalu NADA!
  Kultura, Miasto
  Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • Na zdjęciu: granatowe burzowe chmury nad drzewem i ceglanym murem
  Miasto
  W czwartek 13 czerwca 2024 r. meteorolodzy zapowiadają w Toruniu i powiecie silne porywy wiatru, burze, a nawet grad.
 • W tym roku Prezydent Torunia Paweł Gulewski uhonoruje Flisakiem pochodzącego z Bydgoszczy aktora filmowego i teatralnego.
 • Już dziś (13.06.2024 r.) wieczorem zaczyna się w Gdańsku 44. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy. W wydarzeniu biorą udział przedstawiciele Torunia.
 • Rozpoczęły się prace związane z wykonaniem sieci ciepłowniczej przy okazji budowy Europejskiego Centrum Filmowego CAMERIMAGE. 13 czerwca br. zamknięty dla ruchu pieszego został fragment chodnika na pl. 4 czerwca 1989, prowadzący przez środek kompleksu.
 • Miasto planuje przeprowadzenie audytów zewnętrznych w czterech obszarach, by wypracować rekomendacje modeli zaspokajania potrzeb mieszkańców Torunia w perspektywie do 2030 r.
 • 12 czerwca 2024 r. w amfiteatrze Muzeum Etnograficznego w Toruniu odbyła się XXIV Gala Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W trakcie wydarzenia przyznano 27 nagród, 54 wyróżnienia oraz jedno wyróżnienie specjalne.
 • Gmina Miasta Toruń w okresie od 02 grudnia 2019 r. do 31 grudnia 2023 r. realizowała projekt pt.: „REanimacja Bydgoskiej 52 – adaptacja zabytkowej kamienicy na cele społecznie użyteczne”.
 • Fundacja Pomocy Samotnym Matkom w Toruniu kolejny już rok prowadzi placówkę wsparcia dziennego dla dzieci i młodzieży. Działa ona w godzinach 11.30-17.30. Placówka realizuje program profilaktyczno-socjoterapeutyczny oraz organizuje zajęcia dla grupy 40 dzieci, zamieszkujących i uczących się na terenie Torunia. Celem realizacji zadania jest...
 • W finale Pucharu Polski Kujawsko-Pomorskiego Związku Piłki Nożnej Elana Toruń pokonała Zawiszę Bydgoszcz 1:0.