Medal dla Marka Żydowicza | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Medal dla Marka Żydowicza

Kultura, Miasto
Data publikacji: 18 września 2023
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Na zdjęciu: minister Włodzimierz Tomaszewski przypina medal Markowi Żydowiczowi

Minister ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierz Tomaszewski odznaczył Marka Żydowicza Odznaki Honorowej za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego.

Odznaka ta została nadana, z inicjatywy Ministra ds. Samorządu Terytorialnego Włodzimierza Tomaszewskiego z 3 listopada 2022 r., przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego.

Wręczenie odznaczenia odbyło się 19 września 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim w Sali Rady.

- Marek Żydowicz ma olbrzymie zasługi dla rozwoju samorządu, jest wielkim kreatorem miast, zwłaszcza gdzie sztuka filmowa jest priorytetem. Zatem miał i ma on wielki wpływ na rozwój Torunia, Łodzi i Bydgoszczy i wielu innych miast gdzie sztuka ta jest traktowana jako wielce przemawiająca – wyjaśniał decyzję o przyznaniu odznaczenia minister Włodzimierz Tomaszewski. – Cenię Marka Żydowicza za determinację w działaniu w sprawach trudnych, z racji tak wielkich projektów. Tworzy on światowe przedsięwzięcia, światowe festiwale i miejsca do ich realizacji – dodał minister.

Prezes Fundacji Tumult, Marek Żydowicz odebrał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego z rąk ministra Włodzimierza Tomaszewskiego. – To wyróżnienie jest dla mnie ogromnym zaskoczeniem i wyróżnieniem, ponieważ rzadko kiedy władza w tym kraju docenia zwykłych obywateli, którzy nie działają zawodowo w samorządzie, tylko realizują swoje wizje i marzenia, chcą robić to dla swojego miejsca  – mówił Marek Żydowicz. To jest dowód wielkiego uznania, że nasze próby podejmowane i w Toruniu, i w Łodzi, i w Bydgoszczy, zawsze kończyły się czymś konkretnym. W każdym z tych miast zostawiliśmy jakiś materialny ślad.

- Akceptacja i uznanie jakie wyrażają się w przyznanym dziś Markowi Żydowiczowi odznaczeniu to akceptacja dla całego jego życiorysu zawodowego. Pamiętajmy, zaczynał swoją działalność w naszym mieście, tutaj tworzył Fundację Tumult – pod koniec lat 80. i stąd wyfrunął na dalekie światowe wody festiwal Camerimage, którego pierwsza edycja odbyła się w 1993 rokumówił prezydent Michał Zaleski. Jak przypomniał prezydent, Marek Żydowicz współuczestniczył bardzo twórczo w przygotowaniu projektu, a potem realizacji inwestycji, jaką jest Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, gdzie działał w Radzie Programowej. – Myślę, że dla każdego samorządu terytorialnego taka aktywność człowieka zaangażowanego w wydarzenia kulturalne byłaby cenna i wyjątkowa – dodał prezydent Michał Zaleski.

Fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Bulwar po kontroli NIK-u
  Miasto
  Najwyższa Izba Kontroli zakończyła kontrolę inwestycji dotyczącej zagospodarowania Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu. Pozytywnie oceniono przeprojektowanie pawilonów, przeprowadzenie postępowania konsultacyjnego oraz wydanie wymaganych decyzji i postanowień. Izba wskazała także obszary wymagające poprawy. Wśród nich konieczność powstania...
 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Projekty rewitalizacji siedziby katów toruńskich oraz prac konserwacyjnych w kościele p.w. Św. Jakuba otrzymają dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
 • W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 28 września 2023 r. odbywa się VII Forum Seniora, w którym udział bierze kilkuset uczestników z całego województwa kujawsko-pomorskiego.
 • Zaburzeniom związanym z FASD/FAS można w stu procentach zapobiec zachowując abstynencję w ciąży.
 • W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Dokładnie 22 października 2023 r. maratończycy z całej Polski, upamiętniając 550. rocznicę narodzin Mikołaja Kopernika, wystartują na dystansie królewskim spod pomnika Kopernika.
 • Muzeum i hostel znalazły swoje miejsce na Dworcu Toruń Główny, który po metamorfozie odwiedzają nie tylko podróżni.
 • Muzeum Twierdzy Toruń, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu, zaprasza na kolejną, 17. odsłonę cyklu „Środowe spotkania z historią wojskowości”. W najbliższą środę (27 września 2023 r.) spotkamy się z Panem Miłoszem Rusieckim, pasjonatem lotnictwa i autorem rewelacyjnej książki pt. „Lotnicze obiekty Torunia 1908–1955. Obiekty aeronautyczne”.
 • Przez ostatnie 40 lat działał na rzecz toruńskiej kultury i edukował młodych. 27 września 2023 roku Prezydent Torunia Michał Zaleski spotkał się odchodzącym na emeryturę Zbigniewem Przybyszem. Spotkanie było okazją do wielu wspomnień i opowieści, ale przede wszystkim do podziękowań: - Dziekuję za Pana wieloletnią pracę na rzecz miasta, współpracę...