Matematycy z „dziesiątki” | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Matematycy z „dziesiątki”

Miasto
Data publikacji: 07 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: widok z góry na budynek Szkoły Podstawowej nr 10 i znajdujące się obok boisko

7 marca 2023 r.  Szkoła Podstawowa Nr 10 w Toruniu wzięła udział w Międzynarodowym Konkursie „Mathématiques Sans Frontières" Junior (Matematyka Bez Granic).

Międzynarodowy Konkurs „Mathématiques Sans Frontières" Junior jest organizowany pod opieką Rady Europy. Patronat w Polsce objęło nad nim Polskie Towarzystwo Matematyczne, a promocję i organizację nad nim w Polsce powierzono Zielonogórskiemu Oddziałowi Polskiego Towarzystwa Matematycznego z siedzibą na Wydziale Matematyki, Informatyki i Ekonometrii Uniwersytetu Zielonogórskiego. Konkurs dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W konkursie udział biorą całe klasy. Uczniowie w wyznaczonych przez siebie zespołach i w czasie 50 min mieli do rozwiązania zestaw zadań (klasy szóste – 9 zadań, klasy piąte - 8). Jedno zadanie było podane w języku obcym (klasy toruńskie wybrały język angielski). Należało to zadanie przetłumaczyć, rozwiązać i odpowiedź zapisać w wybranym języku obcym. Oceniana była również strona graficzna i estetyka przedstawionych rozwiązań. Etap finałowy konkursu każdego roku odbywa się w tym samym dniu w ponad 27 krajach świata.

Klasa 6c ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Toruniu zdobyła pierwsze miejsce w województwie kujawsko-pomorskim i dziesiąte miejsce w kraju.

Celem konkursu jest zainteresowanie uczniów matematyką poprzez pokazanie jej zastosowania w życiu codziennym. Zadania pozwalają wykorzystać twórcze i kreatywne myślenie oraz umiejętność pracy w grupach, a także znajomość języka obcego. Była to też szansa sprawdzenia swoich umiejętności na tle rówieśników z 27 krajów świata.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

  • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
  • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
  • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
  • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
  • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
  • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
  • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.