Maszerowali dla Ziemi | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Maszerowali dla Ziemi

Eko, Miasto
Data publikacji: 22 kwietnia 2022
Autor: Natalia Przytarska

Pomarańczowe tło i napis budżet obywatelski mieszkańców Torunia 2023

Budżet obywatelski w Toruniu na 2023 r.

OKRES SKŁADANIA WNIOSKÓW

od 4 do 31 maja 2022

  

Na zdjęciu kula ziemska przed nią stoją organizatorzy oraz zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski

22 kwietnia 2022 r. ulicami toruńskiej starówki przetoczyła się dwumetrowa kula ziemska. W ten sposób uczestnicy ekomarszu zaznaczyli swoją obecność w naszym mieście w Światowym Dniu Ziemi. W spotkaniu z młodzieżą i organizatorami wydarzenia udział wziął zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.

Ekomarsz rozpoczął się o godz. 12.00 na Rynku Nowomiejskim. Stamtąd uczestnicy – mieszkańcy miasta, głównie dzieci i młodzież - nagłaśniali globalne problemy Ziemi i domagali się odpowiednich działań na rzecz ich rozwiązania. Zauważyć można było transparenty z hasłami: „Jeśli się nie pospieszymy, to szybko Ziemię stracimy”, „Na Ziemi toczy się twój los”, „Korzystaj z ekologicznego transportu”, „Śmieci segregujesz, Ziemię ratujesz” czy „Jest nam bliska ochrona środowiska”. Następnie pochód przeszedł ulicami zespołu staromiejskiego aż do fontanny Cosmopolis, gdzie spotkał się z wojewódzkimi i miejskimi władzami samorządowymi. Toruń reprezentował zastępca prezydenta Paweł Gulewski.

Ekomarsz 2022

- Bardzo się cieszę, że w dzisiejszym spotkaniu udział bierze przede wszystkim młodzież, dla której kwestie klimatu, ochrony środowiska i ekologii są arcyważne. Musimy z nimi rozmawiać, dochodzić do wspólnych wniosków i zacząć działać, ponieważ nasze decyzje będą miały bezpośredni wpływ na ich przyszłośćmówił zastępca prezydenta Torunia Paweł Gulewski.W Toruniu podchodzimy do tej sprawy odpowiedzialnie, choć to niemałe wyzwanie. Prowadzimy szereg działań, które mają chronić środowisko, redukować miejskie wyspy ciepła czy walczyć z niską emisją. Są to m.in. dofinansowania małej retencji, programy wspomagające redukcję azbestu, inwestycje w nowe formy zieleni, jakimi są np. parki kieszonkowe. Działań jest sporo i trudno jest wymienić je wszystkie, ale zapewniam, że dbanie o środowisko jest jednym z priorytetów naszego miasta.

Oprócz rozmów na temat ochrony środowiska podczas spotkania został rozstrzygnięty także konkurs. Szkoły i przedszkola z najoryginalniejszymi hasłami na transparentach, które wzięły udział w ekomarszu, zostały nagrodzone wejściówkami do Ogrodu Zoobotanicznego w Toruniu, warsztatami w Osadzie Leśnej Barbarka oraz lekcjami fotografii.

Ekomarsz 2022

Wydarzenie odbyło się pod hasłem „Na Ziemi toczy się Twój los. Postaw na Naszą Planetę”.

- Najważniejszym przesłaniem tego święta jest to, że niezależnie od narodowości, przynależności etnicznej, płci, wyznawanej wiary, wszyscy przedstawiciele Homo sapiens dzielą między siebie tę samą planetę, która jest naszym wspólnym domem. Musimy działać razem, musimy działać szybko, musimy działać zdecydowanie! Jest jeszcze czas, aby zachować i chronić nasze zdrowie, nasze rodziny, nasze życie – przyszłość ludzkościpiszą organizatorzy wydarzenia.

Organizacja obchodów Dnia Ziemi została powierzona Polskiemu Zrzeszeniu Inżynierów i Techników Sanitarnych Oddział Toruń, w ramach realizacji zadania publicznego Gminy Miasta Toruń. Partnerami są: Polski Klub Ekologiczny Okręg Pomorsko-Kujawski oraz Regionalna Agencja Poszanowania Energii i Środowiska w Toruniu.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Pamiątkowe zdjęcie prezydenta i radnego z Tralalińskimi
  Miasto
  Urząd odwiedziły 25 maja 2022 r. dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 przy ul. Dekerta w Toruniu.
 • Na zdjęciu mężczyzna ubrany niebieską kurtkę siedzi wewnątrz samochodu podczas jazdy
  Miasto, Toruń dla Ukrainy
  Wyjazd obywatela Ukrainy z Polski na okres powyżej 1 miesiąca pozbawia go prawa do legalnego pobytu, a tym samym prawa do świadczeń - wynika z zapisów specustawy z dnia 12 marca 2022 r.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski i prezes toruńskiego oddziału WOPR Wojciech Lewko
  Miasto
  Prezydent Torunia odznaczony brązowym medalem Za zasługi dla WOPR. Odznaczenie otrzymał 24 maja 2022 r. z rąk prezesa toruńskiego oddziału WOPR.
 • Chłopiec na rowerze jedzie przez Park Miejski.
  Miasto, Sport
  Przez cały czerwiec trwać będzie rywalizacja o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2022. Oprócz Torunia bierze w niej udział ponad 50 miast.
 • Pomarańczowy plakat wyścigów rowerkowych 2022
  Sport
  Zakończył się nabór dzieci do udziału w sobotnich wyścigach rowerkowych na Motoarenie. We wszystkich grupach osiągnięto już limity uczestników. Zapraszamy 28 maja do kibicowania!
 • Na zdjęciu widok na las i przestrzeń zabudowaną z lotu ptaka
  Eko, Miasto
  W odpowiedzi na oczekiwania mieszkańców Urząd Miasta Torunia proponuje kompromis i wpisuje w miejski plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu położonego pomiędzy Szosą Chełmińską, ul. Storczykową i ul. Ugory pełną ochronę obszarów leśnych. Założenia planu przedstawiono podczas konferencji prasowej z udziałem prezydenta Torunia Michała...
 • Na kilka dni przed przypadającym 27 maja Dniem Samorządu Terytorialnego 40 pracowników Urzędu Miasta Torunia odebrało z rąk prezydenta akty nadania awansu zawodowego.
 • W poniedziałek 30 maja 2022 r. w Toruniu odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Kazimierza Bryndala i jego małżonki Eleonory Sobieckiej-Bryndal.
 • Toruń wymieniony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego wśród polskich miast najbardziej zasłużonych dla pomocy obywatelom Ukrainy.
 • Budowa nowej linii tramwajowej wkracza na kolejny etap. Prace prowadzone są m.in. w samym centrum Torunia – na pl. NOT. Dzieje się także na pozostałych odcinkach.
 • Strefa Inwestycyjno-Logistyczna Toruń-Wschód prężnie się rozbudowuje. Powstają kolejne magazyny, powierzchnie dla logistyki, biurowce i siedziby firm. Na kilkudziesięciu hektarach inwestują światowi giganci, jak i małe i średnie przedsiębiorstwa. Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje stan zaawansowania prac inwestorskich w sąsiedztwie węzła...
 • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika zapraszają na spotkanie autorskie poświęcone książce „Kosmos i życie". Wydarzenie zaplanowano 2 czerwca 2022 r. w Centrum Innowacyjnej Edukacji.
 • Młodzieżowy Dom Kultury i OPP Dom Harcerza rozpoczęły nabór na zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia w roku szkolnym 2022/2023.
 • O tym, że warto odwiedzić Toruń, można przeczytać w gazetach – w ostatnich miesiącach na łamach prasy pojawiły się artykuły zapraszające do naszego miasta.