Listopad, a na torowiskach zielono | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Listopad, a na torowiskach zielono

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 08 listopada 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu: tramwaj jedzie po torowisku porośniętym trawą, w tle jesienne drzewa

Mimo że w kalendarzu od tygodnia króluje listopad, zielone torowiska, które powstały w ramach projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” niezmiennie cieszą oko. Co ciekawe, gdzieniegdzie nadal kwitną utworzone wzdłuż nowej trasy tramwajowej kwietne łąki.

Projekt „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II” to największe w Toruniu komunikacyjne przedsięwzięcie ostatnich lat. Składał się z ośmiu zadań, dzięki którym w grodzie Kopernika wzrosła jakość podróżowania miejskim transportem zbiorowym. Całkowita wartość wyniosła ponad 461,5 mln zł, a unijne dofinansowanie z Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-202 - 261 mln zł. Beneficjentem przedsięwzięcia jest Gmina Miasta Toruń, a realizacją zadań zajmował się Miejski Zakład Komunikacji.

Głównym punktem projektu była budowa nowej trasy tramwajowej wiodącej od pl. NOT na północ Torunia. W efekcie powstało prawie 13 tys. metrów toru pojedynczego torowisk, z czego ok. 5,2 tys. wybudowano w technologii zielonej. Nie są to torowiska trawiaste, ale z rozchodnika – rośliny ciepłolubnej i odpornej na suszę, różnorodnej pod względem kolorystycznym, zwłaszcza w okresie kwitnienia, ale nie tylko.

Obecnie, mimo, że od kilku dni mamy listopad, rozchodnikowe torowiska nadal cieszą oczy. Na niektórych odcinkach są ciągle zielone, na innych przybierają rdzawą barwę. Wzdłuż nowej linii tramwajowej wzrok przyciągają także zielone przystanki i skwery, które utworzono w ramach zagospodarowania zieleni w rejonie inwestycji. Ponadto wzdłuż odcinków ul. Watzenrodego, mimo jesieni, nadal kwitną kwietne łąki.

Oprócz budowy nowej trasy projekt BiT-City II zawierał pakiet czterech zadań modernizacyjnych: torowisko z siecią trakcyjną w ciągu ul. Bydgoskiej od Reja do Chopina (odcinek o długości 2 468,37 mtp, w tym  1 567,69 w technologii zielonej trawiastej), wzdłuż Szosy Lubickiej od pl. Daszyńskiego do ul. Ślaskiego (3405,91  mtp., w tym 2 965,02 mtp w technologii zielonej trawiastej), od pl. Niepodległości do ul. Reja (2 524,2 mtp., w tym 1 505,8 mtp zielonego torowiska, z czego od ul. Sienkiewicza do Reja torowisko z rozchodnikiem w międzytorzu) oraz w ciągu ul. Warneńczyka, Gogi i Kościuszki od pl. Chrapka do ul. Kościuszki (1 162,39 mtp, w tym 719,78 mtp torowiska porośniętego rozchodnikiem).

Te odcinki zielonych torowisk także prezentują się dobrze, a rosnące wzdłuż nich drzewa w jesiennych barwach tworzą piękny efekt kolorystyczny z ciągle zieloną trawą oraz zielonym i brązowo-rudym rozchodnikiem.

Fot. MZK Sp. z o.o.

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Święto boksu w Toruniu
  Miasto, Sport
  W dniach 4-10 grudnia 2023 roku Toruń będzie gospodarzem Mistrzostw Polski Seniorek i Seniorów w boksie olimpijskim. Poznaj program zawodów.
 • Wieziemy pasażerom najlepsze życzenia
  Miasto, MZK
  W czapce św. Mikołaja, z brodą i wąsami, z poręczami jak gwiazdkowe cukierki, ozdobiony światełkami, pełen słodkich i nie tylko upominków – jak co roku w Toruniu w Mikołajki rozpoczął kursowanie świąteczny tramwaj Miejskiego Zakładu Komunikacji.
 • Miasto
  15 grudnia 2023 r. mija termin na składanie wniosków o zwolnienie od podatku od nieruchomości na 2024 r. budynków, w których utrzymywany jest zielony dach, ogród wertykalny lub zielona fasada. Obowiązek ten dotyczy również tych podatników, którzy chcą kontynuować w 2024 r. zwolnienie.
 • Na zdjęciu: Wejście do budynku Powiatowego Urzędu Pracy
  Miasto
  Zostało już tylko 7 ostatnich bonów na zasiedlenie przyznawanych w ramach projektu: „Podniesienie aktywności zawodowej klientów publicznych służb zatrudnienia – PUP dla Miasta Torunia (I)”, realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski i inne osoby w czapkach Mikołaja siedzą na scenie, przed nimi dzieci
  Miasto
  Mikołajki w Toruniu rozpoczęła tradycyjna akcja głośnego czytania w Szkole Podstawowej nr 9. W 2023 roku uczniowie tej szkoły wysłuchali „Dzieci Pana Astronoma” Wandy Chotomskiej.
 • Miasto
  Szybko i wygodnie, bez wychodzenia z domu złóż online wniosek o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego lub zaświadczenia o stanie cywilnym. W tej samej formie możesz wnieść na konto Urzędu Miasta Torunia opłatę skarbową za wydanie odpisu lub zaświadczenia.
 • W tym roku minęła setna rocznica urodzin znakomitej sportsmenki Melanii Sinorackiej, pierwszej podgórskiej olimpijki. Z tej okazji we wtorek 5 grudnia 2023 r. na kamienicy przy ul. Poznańskiej 125, w której mieszkała, odsłonięto pamiątkową tablicę.
 • Międzyszkolny Klub Sportów Walki „Pomorzanin” Toruń zaprasza dzieci od 10. roku życia i młodzież na bezpłatne zajęcia sportowe.
 • Po raz siódmy w Zespole Szkół nr 19 zorganizowano Integracyjne Mikołajkowe Spotkanie dla dzieci z niepełnosprawnościami, uczęszczających do toruńskich szkół i przedszkoli.
 • Kolejne spotkanie w ramach cyklu spotkań tematycznych organizowanych przez Radę Działalności Pożytku Publicznego miasta Torunia poświęcone będzie osobom z niepełnosprawnościami.
 • Gmina Miasta Toruń otrzymała wsparcie finansowe na realizację zadania pn. „Promowanie strategii niskoemisyjnej poprzez modernizację oświetlenia ulicznego w Toruniu”.
 • Do końca 2023 r. można złożyć deklarację i skorzystać ze środków programu "Ciepłe Mieszkanie II" na wymianę ogrzewania.
 • Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Toruniu, we współpracy z instytucjami miejskimi i organizacjami pozarządowymi, realizuje Plan pomocy osobom bezdomnym w okresie zimowym.
 • Fundacja Studio M6 zaprasza 14 grudnia 2023 r. na wydarzenie pt. „Porozmawiajmy o integracji". Ma ono posłużyć dokonaniu diagnozy i próby wypracowania propozycji rozwiązań napotykanych problemów przez organizacje/instytucje pracujące z osobami z doświadczeniem migracji oraz wspólnemu dojściu do mechanizmów integracyjnych, które mogą być...