Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Legenda i Wydarzenie Stulecia – plebiscyt

Miasto
Data publikacji: 21 września 2020
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu uczestnicy konferencji prasowej dotyczącej plabiscytów na Legendę i Wydarzenie Stulecia. Od lewej: prof. Krzysztof Mikulski z UMK, zastępca prezydenta miasta Zbigniew Fiderewicz i Ewa Banaszczuk-Kisiel - dyrektor Wydziału Promocji

W roku stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski przygotowane zostały dla mieszkańców dwa plebiscyty – na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”.

Głosowanie drogą smsową odbywa się od 21 września do 30 października 2020 r.

Obchody stulecia powrotu Torunia do wolnej Polski rozpoczęły się jeszcze w 2019 roku m.in. powieszeniem zegara na budynku Urzędu Miasta Torunia odliczającego czas do 100. Rocznicy wolnego Torunia oraz organizacją „studniówki” w dniu 10 października 2019 r. Główne obchody obejmują cały rok 2020. Szczególne wydarzenia związane były z dniem 18 stycznia, kiedy to mieszkańcy mogli zobaczyć rekonstrukcję powitania gen. Józefa Hallera przed dworcem Toruń Miasto, uczestniczyć w uroczystym przemarszu ulicami miasta, quizie wiedzy o Toruniu, pikniku „Halleriada”, uroczystości patriotycznej na Rynku Staromiejskim itd. Wówczas też, podczas Balu Stulecia w CKK Jordanki, ogłoszono wyniki plebiscytu „Współczesny torunianin 100-lecia”.

W dniu 21 września 2020 roku rozpoczynają się kolejne dwa plebiscyty, których wyniki poznamy w równie znaczącym dniu – 11 listopada 2020 r. Są to plebiscyty na „Toruńską Legendę Stulecia” i „Toruńskie Wydarzenie Stulecia”. O tym przedsięwzięciu, jak i o przebiegu całych obchodów w 2020 roku była mowa podczas konferencji prasowej z udziałem przedstawicieli Komitetu Organizacyjnego obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski, jaka odbyła się w dniu 21 września 2020 r. w Ratuszu Staromiejskim.

- Te plebiscyty są swego rodzaju ciągiem dalszym plebiscytu na „Współczesnego torunianina 100-lecia”. Zasady wyłaniania kandydatów są podobne. Tym razem wybierać będziemy legendę, czyli osobę, która zapisała się w historii Torunia, i wydarzenie. Ten drugi konkurs był chyba najtrudniejszy, jeśli chodzi o wyłonienie propozycji, bo łatwiej jest znaleźć ludzi, a trudniej określić wydarzenia i uznać ich wagę. Komitet przyjął tu taką zasadę, że jego członkowie konsultowali bardzo szeroko zarówno propozycje osób, jak i wydarzeń, w swoich środowiskach, następnie na posiedzeniach Komitetu były one omawiane, a na koniec w wyniku tych konsultacji, posiedzeń i dyskusji wyłoniono 32 osoby i 34 wydarzenia, które będą brały udział w odpowiednich plebiscytach powiedział prof. Krzysztof Mikulski z UMK.

Głosowanie rozpoczyna się w dniu 21 września 2020 r. o godz. 16:00 i potrwa do 30 października 2020 r. do godz. 23:59. Jest to głosowanie smsowe - każdy mieszkaniec może oddać po jednym głosie w każdej kategorii, wysyłając wiadomość z kodami przyporządkowanymi do kandydatur pod numer 4321:

Koszt smsa jest zgodny z planem taryfowym głosującego i jest równy kosztowi wysyłki smsa wewnątrz sieci. Oddają głos najbliżej godziny 14:00 w terminach wskazanych w Regulaminie – przejdź do regulaminu plebiscytów, uczestnicy mają szansę na wygranie atrakcyjnych nagród.


Szczegółowe informacje na temat głosowania
znajdują się na stronie internetowej:

www.torun.pl/plebiscyt


Wybrani w drodze głosowania – legenda i wydarzenie – uhonorowani zostaną tablicami pamiątkowymi, które w dniu 18 stycznia 2021 roku zostaną wmurowane na ścianie Ratusza Staromiejskiego. Będzie to zwieńczenie obchodów 100-lecia.

Oprócz plebiscytu w 2020 roku na mieszkańców Torunia czeka jeszcze wiele wydarzeń w ramach obchodów 100. rocznicy wolnego Torunia. Najbardziej spektakularnym będzie otwarcie Muzeum Twierdzy Toruń. – Będzie to ważne wydarzenie zarówno dla Torunia, jak i dla całego kraju. Tego typu muzeów nie otwiera się często, są to wyjątkowe wydarzenia. Chcielibyśmy, aby otwarcie odbyło się najbliżej daty 11 listopada – powiedział zastępca prezydenta Zbigniew Fiderewicz. Oprócz tego wydarzenia, jeszcze w 2020 roku odbędą się m.in. biegi wolności, nadanie Szkole Podstawowej nr 14 imienia Błękitnej Armii, wykonanie muralu Kobiet Toruńskiej Niepodległości na budynku przy ul. Jamontta 2 czy uroczysta sesja Rady Miasta Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

  • Inwestycje, Miasto
    Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • Na zdjęciu: widok na ulicę, pośrodku której biegnie linia tramwajowa, w tle duży biały budynek urzędu marszałkowskiefo
    Drogi, Miasto
    W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Watis inwestuje w Toruniu
    Biznes, Miasto
    Spółka otworzyła swój punkt przy ul. Lelewela 9A. Firma z Wielkopolski, w przetargu organizowanym przez Miasto Toruń, zapłaciła za nieruchomość 2 700 000 zł.
  • Na zdjęciu: skoszona trawa złożona na taczce
    Eko, Miasto
    Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
    Drogi, Miasto
    Miejski Zarząd Dróg poinformował, że dzisiaj (16.07.2024 r.) przeprowadzone zostaną prace związane z udrożnieniem i oczyszczeniem sieci kanalizacji deszczowej przy ul. Szosa Chełmińska.
  • Na zdjeciu: prace budowlane na terenie zieleni
    Miasto
    Poniżej zamieszczamy list z apelem, który skierował prezydent Paweł Gulewski do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, Sambora Gawińskiego.
  • - We wtorek 16 lipca od godz. 12:00 do godz. 19:00 prognozuje się upał. Temperatura maksymalna w dzień wyniesie od 31°C do 33°C - informuje Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego.
  • Prezydent Paweł Gulewski wręczył klucze rodzinom uprawnionym do wynajęcia lokalu mieszkalnego w budynku przy ul. Rolniczej 5-5A/7-7A w Toruniu. W budynku mieszczą się łącznie 72 mieszkania.
  • W poniedziałek 15 lipca 2024 r. wprowadzona została czasowa zmiana w organizacji ruchu w centrum miasta.
  • Posiadacze ogrodów i działek doskonale zdają sobie sprawę, że ich pielęgnacja wiąże się z powstawaniem tzw. odpadów zielonych. Nie można się ich pozbywać w dowolny sposób. Czym właściwie są odpady zielone i w jaki sposób je zagospodarować?
  • Doktor Wiktor Cajsel został nowym prezesem Klubu Sportowego Toruń Hokejowa SA. Jak zapowiedział, pierwszym działaniem, jakie podejmie, będzie przeprowadzenie audytu w spółce.
  • Za nami On The Move Music Festival. W ramach wydarzenia w Fosie Zamkowej zobaczyliśmy i usłyszeliśmy takich artystów jak Smolasty, Daria ze Śląska, Małpa, Rosalie i Vito Bambino.
  • Niedziela (14.07.2024 r.) w Toruniu zapowiada się burzowo. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie I stopnia.
  • Łukasz „Małpa” Małkiewicz otrzymał Medal Thorunium. Było to pierwsze tego typu wyróżnienie przyznane przez Prezydenta Miasta Torunia Pawła Gulewskiego.