Łączna ułatwi dojazd na lewobrzeżu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Łączna ułatwi dojazd na lewobrzeżu

Drogi, Inwestycje
Data publikacji: 14 maja 2024
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Fragment nowej, asfaltowej nawierzchni ul. Łącznej

Na toruńskim osiedlu Stawki trwa intensywna rozbudowa ul. Łącznej, realizowana przy współudziale środków z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

To jedna z najbardziej wyczekiwanych przez mieszkańców lewobrzeża inwestycji drogowych. Ulica Łączna ma duże znaczenie dla lokalnej sieci drogowej i tworzy z pozostałymi ulicami bardzo istotny fragment układu komunikacyjnego, zapewniającego obsługę dynamicznie rozwijającego się osiedla mieszkaniowego. Początek inwestycji ma miejsce na skrzyżowaniu z ul. Stawki Południowe i przebiega w kierunku ul. Okólnej, łącząc się na końcu z ul. Kniaziewicza. Po rozbudowie ul. Łącznej mieszkańcy Stawek będą mogli swobodnie i bezpiecznie dojeżdżać do kluczowych dróg tj. Trasy Średnicowej Podgórza (ul. Andersa) i ul. Łódzkiej, prowadzącej ruch w kierunku obu przepraw mostowych.

W ramach robót budowlanych trwających od lipca 2023 r. na całej długości rozbudowywanej drogi zlikwidowano kolizje z sieciami podziemnymi (energetyczną, gazową i telekomunikacyjną) i wykonano kanalizację deszczową. Na kilku odcinkach drogi, o łącznej długości 1,4 km, prowadzone są prace związane z konstrukcją jezdni. Na odcinku 0,5 km między ul. Lilii Wodnych a skrzyżowaniem z ul. Sitowia wykonano już roboty związane z budową warstwy bitumicznej. Na zachodnim kierunku - od ul. Okólnej do ul. Kniaziewicza - trwają z kolei prace związane z korytowaniem drogi i przygotowaniem do wykonania podbudowy z kruszywa.
W ciągu ul. Łącznej, na wysokości ul. Tataraków, powstaje także pętla autobusowa. Trwają tam roboty brukarskie oraz prace związane z budową peronów autobusowych.

W ramach inwestycji ulica Łączna zyska jezdnię z dwoma pasami ruchu, chodnik i drogę rowerową. Na odcinku 1,4 km powstanie zupełnie nowa infrastruktura drogowa z przystankami komunikacyjnymi, przebudowanymi skrzyżowaniami, zjazdami do posesji i nowym oświetleniem ulicznym. Koszt całej inwestycji to 16,5 mln zł, z czego połowa wydatków zostanie pokryta ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Zakończenie inwestycji zaplanowano na koniec 2024 r.

Fot. MZD

Najczęściej czytane aktualności

 • Tereny zielone w Toruniu
  Eko, Miasto
  Miasto Toruń kontynuuje lokalne opryski przeciwko meszkom i komarom. Sytuacja na terenach zielonych jest na bieżąco monitorowana.
 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Na zdjęciu: ławeczki postawione na tarasie na pawilonie
  Miasto
  Zniszczenia nawierzchni tarasowej na pawilonach na Bulwarze Filadelfijskim zostały naprawione. Podjęte zostały również działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa odwiedzających to popularne miejsce nad Wisłą.
 • Od soboty 1 czerwca 2024 r. wprowadzone zostaną zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Są one efektem konsultacji w sprawie kursowania miejskich autobusów na Podgórzu. Zmieniona zostanie trasa linii nr 21 – autobusy kursować będą ulicą Poznańską przez przystanek „Parkowa”, a częstotliwość zostanie zwiększona z 6 do 10 kursów Zwiększona...
 • Miejskie obchody Dnia Strażaka odbyły się w dniu 29 maja 2024 r. przy siedzibie Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.
 • Zbliża się Boże Ciało. Przypominamy, że parkując na terenie Strefy Płatnego Parkowania w czwartek (30 maja) nie wnosimy opłat. Z kolei w piątek (31 maja) i sobotę (1 czerwca) strefa działa bez zmian. Kierowców odwiedzających nasze miasto zachęcamy do korzystania z miejsc parkingowych, które są zlokalizowane w sąsiedztwie Starówki lub na parkingu...
 • W Toruniu tego typu rozwiązania są zlokalizowane w dwóch miejscach – przy ul. Olimpijskiej 42 oraz Dziewulskiego 38 w Toruniu. W sumie do dyspozycji kierowców jest prawie 440 miejsc parkingowych!
 • Dla Torunia obowiązuje ostrzeżenie hydrologiczne I stopnia. Mogą wystąpić gwałtowne wzrosty stanów wód.
 • 1-2 czerwca 2024 r. w Toruniu rozegrana zostanie II runda Klubowego Pucharu Polski w pływaniu w płetwach.
 • W środę 29 maja 2024 r. znów mogą wystąpić burze z silnymi opadami deszczu i porywami wiatru. Apelujemy o ostrożność.
 • W dniu wyborów do Parlamentu Europejskiego, 9 czerwca 2024 r., osoby z niepełnosprawnością zamieszkałe na terenie miasta Torunia będą mogły skorzystać z bezpłatnych przewozów do i z lokali wyborczych w godz. 7:00-21:00. Organizatorem transportu jest Urząd Miasta Torunia.