Kwitnący Toruń | www.torun.pl

Kwitnący Toruń

Eko, Miasto
Data publikacji: 08 maja 2021
Autor: Małgorzata Litwin

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Kwitnące tulipany i żonkile w rejonie pomnika Jana Pawła II

Wiosna to zdaniem wielu najpiękniejsza pora roku w Toruniu. Miasto tonie w świeżej zieleni i barwach tysięcy wiosennych kwiatów.

Przez kilka wiosennych tygodni, w kwietniu i maju, na wielu skwerach i w pasach drogowych Torunia obficie kwitną rośliny cebulowe: tulipany, szafirki, krokusy, cebulice i żonkile. Część z nich do dar dla Torunia od holenderskiego miasta partnerskiego Lejda. Szczególnie piękne dywany kwiatowe napotkamy w okolicach placu Rapackiego, alei św. Jana Pawła II, Muzeum Etnograficznego i skrzyżowania ulic Odrodzenia i Uniwersyteckiej. W całym mieście kwitną magnolie, głogi, migdałowce, forsycje i kasztanowce. Te ostatnie wyjatkowo pięknie wyglądają na ul. Bydgoskiej.

Warto zatem w tych dniach skorzystać z dobrej pogody i wybrać się na spacer. Torunianom i turystom polecamy szczególnie Park Miejski na Bydgoskim Przedmieściu, parki przy placu Rapackiego, rejony Alpinarium, Doliny Marzeń, alei Solidarności czy ul. Piastowskiej. Skwery te w ostatnich latach przeszly rewitalizację staraniem miasta.

Poniżej w galeriach wiosna 2021 na zdjęciach toruńskich fotografików.

Toruń w kwiatach w obiektywie Sławomira Kowalskiego 

Kwitnący Torun w obiektywie Wojtka Szabelskiego

Wiosenne widoki na zdjęciach Adama Zakrzewskiego

Sławomir Kowalski na tropie wiosny

Zalążki toruńskiej wiosny uwiecznione przez Sławomira Kowalskiego 

Najczęściej czytane aktualności

 • Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki - widok z drona na budynek i teren zieleni wokół
  Kultura, Miasto
  Już w najbliższy czwartek 24 czerwca na scenie plenerowej CKK Jordanki rusza Kino Letnie ECF Camerimage! A w nim - najciekawsze filmowe dokonania ostatnich lat.
 • Regaty na Wisle, zachmurzone niebo, most i widok na Hotel Bulwar
  Miasto, Sport
  Drużyny Torunia i Bydgoszczy będą się ścigać 26 czerwca 2021 r. na Wiśle podczas regat ósemek wioślarskich ze sternikiem z okazji Dni Torunia. Rywalizacja "O Puchar Prezydenta Miasta Torunia" odbędzie się już po raz osiemnasty.
 • Na zdjęciu kran ogrodowy
  Eko, Miasto
  Utrzymujące się w ciągu ostatnich dni upały przyczyniają się do zwiększonego poboru wody w naszym mieście. Apelujemy do mieszkańców Torunia o korzystanie z wody z rozsądkiem.
 • Na zdjęciu osoby idą obok stojącego autobusu
  Miasto, MZK
  W związku z zakończeniem roku szkolnego, od 28 czerwca 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. w dni robocze komunikacja miejska funkcjonować będzie wg "feryjnych" rozkładów jazdy.
 • Grafika Nowe statystyki zachorowań
  Koronawirus, Miasto
  1 osoba z pozytywnym wynikiem testu, brak ofiar śmiertelnych – to statystyka epidemiczna dla Torunia na dzień 23 czerwca 2021 r. Zaszczepiło się kolejnych 2006 torunian.
 • Plakat informujący o X kolejce PGE Ekstraligi
  Miasto, Sport
  Przed nami X kolejka PGE Ekstraligi, w której toruńskie "Anioły" podejmą na własnym torze zawodników leszczyńskiej Unii.
 • Dobra wiadomość dla pasażerów! Od 1 lipca 2021 roku w środkach komunikacji miejskiej wyposażonych w automaty biletowe, w których można dokonywać płatności kartą, będzie można płacić za bilet BLIKIEM.
 • 26-27 czerwca pod Krzywą Wieżą Drużyna Wojów Słowiańskich "Dąb Pomorza" wystąpi w rekonstrukcji historycznej pt. "Jak to w Polsce za Piastów bywało".
 • W związku z przebudową peronu od soboty 26 czerwca 2021 r. od godz. 7:00 zawieszony zostanie przystanek tramwajowy „Jamontta” w kierunku pętli Olimpijska.
 • Poznaliśmy zwycięzców konkursu makulaturowego 2021 – zwycięskie szkoły i przedszkola odebrały nagrody na scenie na Rynku Staromiejskim.
 • 26 czerwca 2021 r. zapraszamy na Jarmark Św. Franciszka "Wszystko dla Psa i Kota" na targowisku przy Szosie Chełmińskiej.
 • Zuzanna Błażejewska, zawodniczka Klubu Sportowego Centuria, została wicemistrzynią Polski w taekwondo olimpijskim.
 • Ze złotymi medalami Mistrzostw Polski Juniorek w Boksie wróciły zawodniczki MKSW Pomorzanin.
 • Od 1 lipca 2021 r. procedurą dotyczącą świadczenia "Dobry start" dla uczniów zajmować się będzie ZUS, a nie jak do tej pory – Toruńskie Centrum Świadczeń Rodzinie.