Książnica Kopernikańska - stuletnia duma Torunia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Książnica Kopernikańska - stuletnia duma Torunia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 04 grudnia 2023
Autor: Marcin Pryka

Podczas Gali Jubileuszowej z okazji 100. rocznicy powstania Książnicy Kopernikańskiej wręczono medale, nagrody i wyróżnienia. Placówka otrzymała Statuetkę Herbu Torunia. - Wszyscy doceniamy w Toruniu naukowy, ale i także kulturotwórczy profil Książnicy oraz nieprzerwaną wierność dziedzictwu kopernikańskiemu – widoczną nie tylko w oficjalnej nazwie biblioteki - mówił prezydent Michał Zaleski.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna Książnica Kopernikańska – początkowo zwana Książnicą Miejską im. Mikołaja Kopernika - powstała w początkach II Rzeczpospolitej, a dokładnie w 1923 r. poprzez scalenie czterech księgozbiorów – Gimnazjum Toruńskiego, księgozbioru Rady Miasta Torunia, Towarzystwa Naukowego w Toruniu oraz Coppernicus Verein für Wissenschaft und Kunst. Księgozbiory te to efekt kilkusetletnich tradycji kultywowanych w Toruniu od XIII w.

Uroczystego otwarcia dokonano 19 lutego 1923 r. w budynku znajdującym się przy ul. Wysokiej. Była to data nieprzypadkowa – 450. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika. Ówczesne zbiory liczyły ok. 100 tysięcy woluminów, a dyrektorem został Zygmunt Mocarski, znany bibliotekarz, historyk książki i bibliofil. Bardzo szybko Książnica stała się największą naukową biblioteką publiczną ówczesnego województwa pomorskiego.

W trakcie Gali Jubileuszowej, odbytej 4 grudnia 2023 r. w Sali Kameralnej Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki rys historyczny Książnicy Kopernikańskiej przedstawiła dyrektor Danetta Ryszkowska-Mirowska. – Jesteśmy niemal rówieśniczkami i rówieśnikami naszej niepodległości. Zanurzeni w przeszłości i otwarci na teraźniejszość i przyszłość, skupieni na zachowaniu i udostępnianiu cennych księgozbiorów w jak najbardziej nowoczesny sposób cieszymy się i jesteśmy dumni z roli strażników naszego dziedzictwa, ale też nie popadamy w melancholię czy marzycielstwo. Uważnie wczuwamy się w rytm teraźniejszości, odczytujemy znaki czasu i bez lęku przygotowujemy się do wyzwań, które przyniesie przyszłość. Mamy ambitne plany rozbudowy, których realizacja już trwa. W stulecie istnienia, ale także w 550. rocznicę urodzin naszego patrona przyszedł moment, w którym również w wymiarze architektonicznym wejdziemy w XXI w. z rozbudowaną i nowoczesną biblioteką odpowiadającą na oczekiwania naszych czytelników - powiedziała Danetta Ryszkowska-Mirowska i przy okazji podziękowania za nieustające wsparcie władzom miasta oraz województwa.

W wygłoszonym przemówieniu prezydent Torunia Michał Zaleski podkreślił, że stuletnia Książnica Kopernikańska jest dumą naszego Torunia. Przypomniał, że duże znaczenie dla powstania placówki miała działalność ówczesnego Samorządu Miasta Torunia. Prezydent potwierdził wysoką rangę Książnicy Kopernikańskiej w toruńskim, regionalnym i krajowym życiu naukowym oraz kulturalnym. Wyrazem tego jest decyzja o nadaniu Książnicy z okazji jubileuszu stulecia Statuetki Herbu Torunia – jako miejskiego wyróżnienia za ochronę i promocję toruńskiego dziedzictwa kulturowego. Prezydent Michał Zaleski za lata współpracy podziękował Teresie Szymorowskiej, byłej dyrektor Książnicy. Obecnej dyrektor Danetcie Ryszkowskiej-Mirowskiej oraz całemu zespołowi bibliotekarzy i pracowników Książnicy przekazał słowa należnej wdzięczności i serdeczne życzenia. Ponadto, w uznaniu za wieloletnie zasługi przyznał jubileuszowe nagrody finansowe kierowniczkom kilku należących do Książnicy filii.

Samorząd Miasta Torunia ufundował Książnicy podwójny upominek, tworzący jednolity konferencyjny zestaw nagłośnieniowy. Prezent wraz z okolicznościowym listem gratulacyjnym na ręce obecnej dyrektor placówki przekazali prezydent Michał Zaleski i przewodniczący Rady Miasta prof. Marcin Czyżniewski. - Świętujemy dzisiaj stulecie Książnicy Kopernikańskiej, ale przede wszystkim mamy świadomość, że Książnica jest strażniczką, kontynuatorką o wiele dłuższego dziedzictwa najważniejszych instytucji, jak chociażby Gimnazjum Akademickiego, czy Biblioteki Rady Miasta, które gromadziły księgozbiory, dokumenty, manuskrypty właściwie od początków naszego miasta i które budowały taką świątynię mądrości dla mieszkańców Torunia. Różne ścieżki prowadzą do księgozbiorów bibliotek i wspaniale, że potraficie różnymi swoimi działaniami tak mocno otwierać się na społeczeństwo - powiedział dołączając się do życzeń prezydenta Michała Zaleskiego przewodniczący Marcin Czyżniewski.

Warto dodać, że w przeszłości Książnica Kopernikańska została wyróżniona przez miasto Toruń: Medalem „Za Zasługi dla Miasta Torunia” (1998), Medalem Honorowym „Thorunium” (2008), Statuetkami Toruńskiego Flisaka i Anioła Toruńskiego (2013 i 2018) oraz Medalem Pamiątkowym Roku Mikołaja Kopernika 2023.

W jubileuszu udział wzięli m.in. Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski Józef Ramlau, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, przewodnicząca Sejmiku Wojewódzkiego Elżbieta Piniewska, starosta toruński Marek Olszewski oraz dyrektor Biblioteki Narodowej dr Tomasz Makowski. Oprócz tego byli dyrektorzy bibliotek uczelnianych, wojewódzkich i powiatowych, obecni i byli pracownicy Książnicy Kopernikańskiej, przyjaciele oraz sympatycy placówki.

Podczas gali wręczono Medale Pamiątkowe wybite z okazji 100-lecia Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej. Ponadto odbył się koncert Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej pt. „Utwory z lat 20 i 30-tych XX wieku”.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: ludzie niosą ulicą miasta żółto-niebieską flagę Ukrainy
  Miasto
  Od 24 lutego 2022 r. w Ukrainie toczy się wojna. Jako wyraz solidarności z jej narodem w drugą rocznicę tego wydarzenia miało miejsce poruszające spotkanie na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu ceglana wierza ruin Zamku Krzyżackiego nocą
  Kultura, Miasto, Sport
  Przed nami weekend pełen magii, czarów i zaklęć - kto chce poczuć się czarodziejem i wróżką, zapraszamy do wizyty w Zamku Krzyżackim. A kto już się zmęczy czarowaniem, zachęcamy do uczestnictwa w wielu innych zajmujących wydarzeniach w Toruniu.
 • Na zdjęciu: ludzie w kościele, widać złoty ołtarz
  Miasto
  Uroczystą mszą św. odpustową uczczono pamięć o toruńskim duchownym, patronie harcerzy polskich, bł. ks. Stefanem Wincentym Frelichowskim.
 • Na zdjęciu: Zielony traktor z biało-czerwoną flagą
  Drogi, Miasto
  22 lutego 2024 r. zakończyły się protesty rolników, wszystkie drogi, na których były utrudnienia, są przejezdne.
 • Projekt medalu Triady 100-lecia
  Miasto, Sport
  23 maja 2024 r. odbędzie się pierwszy bieg Triady 100-lecia, a już teraz prezentujemy projekt wyjątkowego medalu imprezy.
 • Na zdjęciu: dłonie dziecięce ułożone jedna na drugiej
  Miasto
  23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • Od poniedziałku 26 lutego 2024 r. wprowadzone zostaną korekty odjazdów linii nr 30, 39 i 44 w dni robocze z pętli Nad Strugą i Wapienna w godzinach 7:00-8:00.
 • 23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. Jeśli zauważamy wśród bliskich niepokojące zachowania, nie wahajmy się skorzystać z pomocy specjalisty.
 • 23 lutego 2023 r. w Światowym Dniu Walki z Depresją wiele miast włącza się w ogólnopolską kampanię „Żałoba 146 rodzin”, której organizatorem jest Fundacja Słonie na Balkonie.
 • 22 lutego 2024 r. w Szkole Podstawowej nr 3 przy ul. Legionów odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Chełmińskie.
 • Przedstawiciele firm marketingowych spotkali się z prezydentem Michałem Zaleskim, żeby porozmawiać o możliwościach rozwoju oraz podzielić się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu biznesu w Toruniu.
 • Z okazji obchodów 100-lecia hokeja w Toruniu, jak również w ramach akcji „Sportowe ferie 2024” został rozegrany turniej e-hokeja.
 • Na lodowisku Tor-Tor przy ul. Bema trwają Mistrzostwa Polski Centralnej Ligi Juniorów w hokeju na lodzie. W turnieju doskonale spisują się gospodarze - MKS Sokoły Toruń.
 • Wracamy do tematu sceny plenerowej w Czerniewicach. Będziemy rozmawiać o dwóch alternatywnych rozwiązaniach projektowych – walorach funkcjonalnych, kosztach realizacji i utrzymania, potrzebach lokalnego środowiska w zakresie użytkowania obiektu. Zbierzemy uwagi i opinie uczestników.