Kosimy mniej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Kosimy mniej

Eko, Miasto
Data publikacji: 01 lipca 2022
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu ławka i niebieskie żmijowce zwyczajne

Letnie upały dają się coraz bardziej we znaki, dlatego miasto ciągle poszukuje nowych rozwiązań na walkę z suszą. Jedną ze sprawdzonych i wdrożonych od lat w Toruniu metod jest ograniczenie koszenia traw.

W Toruniu staramy się, aby trawy utrzymywane były w stanie naturalnym. W tym roku, jak i w poprzednich latach, kosimy je przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców (przy krawędzi dróg, torowisk, chodników i dróg rowerowych) oraz zwierząt (unikanie ściągania jeży, gryzoni, płazów na tereny o wysokiej roślinności, aby uchronić je przed ginięciem pod kołami pojazdów). Koszenie wykonujemy także na nowo założonych trawinkach, w celu ich zagęszczenia i zadarnienia, oraz w miejscach reprezentacyjnych - w sąsiedztwie urządzonych rabat i kwietników.

Dzięki ograniczonemu koszeniu na terenach toruńskiej zieleni znaleźć możemy różnokolorowe gatunki krzewów i kwiatów polnych. Tak stało się w przypadku zieleni przy Kaszowniku - przystawny teren przyozdabiają teraz niebieskie żmijowce zwyczajne oraz żółte pięciorniki krzewiaste.

Zieleń Przy Kaszowniku - czerwiec 2022

Czasami traw nie zostawiamy jednak samych sobie. Zamiast nich urządzamy łąki kwietne, które są od trawników łatwiejsze w utrzymaniu, zatrzymują wodę opadową bez szybkiego jej odparowywania z gruntu oraz stanowią pokarm dla owadów, w tym tak istotnych gatunków zapylających. Ponadto są one dobrze ukorzenione, odporne na podtopienia i długie susze oraz wzbogacają miejski ekosystem. Tworzone w Toruniu powstały z mieszanki kwitnących roślin miododajnych jednorocznych oraz wieloletnich. Jest już ich w naszym mieście ponad 2,3 ha.

Wykaz miejsc, gdzie znajdziemy miejskie łąki kwietne – stan na czerwiec 2022.

Warto dodać, że jedne z pierwszych toruńskich łąk kwietnych powstały na wniosek mieszkańców, złożony do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2020.

Fot. Sławomir Kowalski

Kategoria: 

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu trzy tradycyjne łodzie z flagami Festiwalu Wisły
  Kultura, Miasto, Sport
  Największy zlot tradycyjnych łodzi i statków rzecznych w Polsce ponownie zawitał w Toruniu! Kultowa impreza z sześcioletnią tradycją potrwa do 15 sierpnia 2022 r.
 • Miasto
  Swoje święto obchodziło 12 sierpnia 2022 r. toruńskie Kolegium Jagiellońskie. Podczas uroczystości uczelni nadano status akademii.
 • Na zdjęciu Oficer Wojska Polskiego salutuje sztandarowi Garnizonu Toruń.
  Kultura, Miasto
  15 sierpnia, jak co roku, obchodzimy Święto Wojska Polskiego. Toruńskie uroczystości tradycyjnie rozpoczną się od mszy świętej w kościele garnizonowym św. Katarzyny.
 • Grafika wydarzenia
  Miasto, Sport
  Miasto Toruń i Stowarzyszenie GoSport! zapraszają na drugą edycję wydarzenia „Dzień Sportu 2022”. Podczas imprezy na toruńskich Stawkach możecie liczyć na treningi, sportowe animacje i konkursy z najlepszymi toruńskimi sportowcami.
 • Na zdjęciu: widok z drona na budowę linii tramwajowej
  Miasto, MZK
  Dłużej niż pierwotnie planowano zamknięty będzie odcinek Szosy Chełmińskiej od ul. Grudziądzkiej do pl. NOT. Przejazd nie będzie możliwy do 21 sierpnia 2022 r.
 • Na zdjęciu: trzy jachty z białymi żaglami na Wiśle
  Miasto, Sport
  14 sierpnia 2022 r. odbędzie się 57. edycja Długodystansowych Regat na Wiśle. Wydarzenie jest częścią Festiwalu Wisły.
 • Szlakiem toruńskiego sportu ruszą uczestnicy rekreacyjnego rajdu organizowanego przez Urząd Miasta oraz Stowarzyszenie GoSport! Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 21 sierpnia 2022 r.
 • W poniedziałek 15 sierpnia 2022 r. w związku z przypadającym świętem, ruch tramwajowy i autobusowy będzie ograniczony.
 • Anooki to zabawni bohaterowie instalacji, które będzie można zobaczyć na placu Rapackiego podczas 13. Bella Skyway Festival, który odbędzie się w Toruniu w dniach 16-20 sierpnia 2022 r.
 • Przy budynku Wydziału Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Torunia powstały trzy rabaty z nowymi nasadzeniami.
 • W związku z szybszym niż planowano zakończeniem prac montażowych przy 13. Bella Skyway Festival w rejonie Placu Rapackiego, Fontanna Cosmopolis została ponownie uruchomiona. Wszyscy spragnieni ochłody będą mogli korzystać z fontanny przez najbliższe upalne dni do godziny 18:00. Później, w godzinach wieczornych, w związku z organizacją festiwalu...
 • W okresie pomiędzy 15 a 17 sierpnia 2022 r. zmieniają się terminy odbioru odpadów.
 • Niemieccy dziennikarze portalu o kulinariach „Kulinariker” ponownie piszą o Toruniu! Tym razem zachęcają do odwiedzenia naszej starówki i jej smakowitych zaułków.
 • Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza przetarg ustny na wynajem lokali użytkowych i miejsc parkingowych.